Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Milion Čechů potřebuje více než potravinovou pomoc! Alarmující zpráva z Bruselu, který nám posílá peníze na chudé

20.12.2013
Milion Čechů potřebuje více než potravinovou pomoc! Alarmující zpráva z Bruselu, který nám posílá peníze na chudé

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Eura, ilustrační foto

Tento týden schválil Výbor pro zaměstnanost a sociální věci Evropského parlamentu nový „Fond evropské pomoci nejchudším osobám" (FEAD). Oproti Programu pro distribuci jídla (Food distribution programme), na nějž fond navazuje, resp. jej nahrazuje, je do velké míry přímo orientovaný na pomoc lidem a má tak širší rozsah.

Kromě potravinové pomoci se zaměří také na podporu a opatření týkající se sociálního začleňování, včetně poskytování základní materiální pomoci, jako jsou oblečení, pleny, hygienické výrobky, spací pytle apod. pro lidi, kteří žijí na okraji společnosti.

Charity a sociální nevládní organizace z celé Evropy budou mít k dispozici 3.5miliard eur. České republice bude přiděleno 20.7 miliard eur.

Pomoc nejchudším musí být co nejrychlejší

„Pomoc nejchudším musí být co nejrychlejší. Proto jsem velice rád, že administrativní postupy pro účast v FEAD budou jednodušší než u normálních evropských programů a nebudou charitativním organizacím a sociálním nevládním organizacím klást žádné nepřiměřené překážky. Mrzí mne však, že naše bývalá pravicová vláda nevyjádřila vzniku fondu větší podporu, což bylo spolu s aktuální mírou chudoby v daném státě klíčové pro určení příspěvku té dané zemi," uvedl po schválení programu poslanec EP Richard Falbr.

Falbr velmi vítá skutečnost, že skupina Socialistů a demokratů v Evropském parlamentu uspěla se svým hlavním cílem, kterým bylo zachování rozpočtu na úrovni 3.5miliard eur, namísto návrhu Komise a Rady, který činil 2.5 miliardy eur.

V Česku je to více než milion lidí

Jedna čtvrtina z celkové evropské populace (více než 120 milionů lidí) je ohrožena chudobou nebo sociálním vyloučením. Více než čtyřicet milionů lidí, v České republice se jedná o počet více než jednoho milionu lidí, si nemůže každý druhý den dovolit jídlo s masem, rybami nebo ekvivalentem vegetariánské stravy, což je Světovou zdravotnickou organizací definováno jako základní potřeba.

V duchu potravinové pomoci proběhla v České republice v listopadu také první Národní potravinová sbírka ve prospěch azylových domů, domovů pro seniory, armády spásy a dalších organizací, které pomáhají lidem v nouzi a sociálně slabým. Smyslem bylo darovat trvanlivé potraviny, které prostřednictvím potravinových bank putovaly potřebným v daném kraji, kteří trpí nedostatkem. V západní Evropě má tato charitativní akce v období před Vánocemi dlouhou tradici. V Česku byla sbírka iniciována společností Tesco, která má zkušenosti z Velké Británie.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace