Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Kapr se v igelitce dusí, každá vteřina bez vody je pro něj bojem o každý nádech! Ochránci zvířat bijí na poplach

18.12.2013
Kapr se v igelitce dusí, každá vteřina bez vody je pro něj bojem o každý nádech! Ochránci zvířat bijí na poplach

Autor: vanocebeznasili.cz

Popisek: Prodej živých kaprů na ulici považují aktivisté za surovost.

Tento týden se začnou na českých ulicích opět prodávat kapři. Předvánoční zabíjení kaprů dlouhodobě kritizují ochránci zvířat, kteří je považují za absurdní způsob oslavy Vánoc a upozorňují na utrpení, které si kapři před svou smrtí musí prožít. V minulém roce navíc aktivisté v Praze provedli monitoring prodejních stánků, který ukázal na časté porušování předpisů na ochranu zvířat a laxní přístup úřadů k jejich postihu.

„Náš monitoring ukázal, že předpisy na ochranu zvířat jsou porušovány zhruba ve třetině případů. Časté je strkání prstů pod skřele do žáber, bezdůvodné odkládání kaprů na vzduchu, nedostatečné omráčení před vykrvením či kuchání bez předchozího vykrvení,“ řekl Marek Voršilka z občanského sdružení Otevři oči. „Zhruba polovina prodejců navíc neplní oznamovací povinnost vůči veterinární správě, která pak tyto prodejce nejspíš vůbec nekontroluje.“

„Veterinární správě jsme předali videozáznamy dokazující porušování zákona na ochranu zvířat, bohužel její přístup byl místy až směšný. Například když kocourkovsky odmítla postihnout předpisy porušujícího prodejce jen proto, že si nevybíral poštu. Tento postup samozřejmě nemá oporu v zákoně,“ dodal Voršilka.

Jen špička ledovce

Aktivisté však upozorňují, že zmíněné případy porušování zákona jsou jen špičkou ledovce, pokud jde o utrpení tzv. vánočních kaprů. „Kapři trpí tím, že se s nimi při výlovu, přepravě a manipulaci hází jako s uhlím, snad v každé kádi lze nalézt viditelně poraněné kapry. Jsou též vyčerpaní a hladoví, protože nejedli od výlovu a nemohou přirozeně upadnout do zimního spánku. Zabíjení podomácku, které je stále velmi časté, navíc není kontrolováno vůbec,“ řekl Voršilka.

Ochránci zvířat též volají po zákazu prodeje živých kaprů v igelitových taškách, který již několik let platí v Polsku. „Kapr se v igelitové tašce dusí, každá vteřina bez vody je pro něj bojem o každý nádech. Zákon přitom již nyní zakazuje vyvolávání nepřiměřeného působení stresových vlivů, v praxi se to však nepostihuje. Mělo by to být zakázáno explicitně jako v Polsku,“ dodal Voršilka.

Absurdní tradice

Celou tradici předvánočních jatek považují aktivisté za absurdní. „Slavit svátky míru a lásky pouličním masakrem kaprů, jejichž schopnost pociťovat bolest a strach je již bezpečně prokázána, je absurdní. Je to tradice stará sotva sto let a se skutečnou tradicí Vánoc nemá vůbec nic společného,“ řekl Voršilka.

Aktivisté proto v rámci kampaně Vánoce bez násilí chystají sérii protestních akcí. Ve čtvrtek v Praze uspořádají „krvavý koncert“, v rámci něhož budou za doprovodu hudebních nástrojů zpívat pozměněné vánoční koledy, jejichž texty expresivně popisují dění na českých předvánočních ulicích. V pátek v Praze nabídnou na ulici ochutnávky alternativních vánočních pokrmů bez živočišných produktů, v Brně se opět uskuteční fiktivní „prodej vánočních psů“. Více informací o jednotlivých akcích je k dispozici na webu www.vanocebeznasili.cz.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace