Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Příběh unesené a mučené Nataschy Kampusch: Unikátní zpověď a ojedinělé záběry. Právě dnes, čtěte

17.12.2013
Příběh unesené a mučené Nataschy Kampusch: Unikátní zpověď a ojedinělé záběry. Právě dnes, čtěte

Foto: TV Prima

Popisek: Natascha Kampusch

Příběh, který obletěl celý svět. To jméno zná snad každý, ale byla to popularita, o kterou by snad nikdo nestál. Když jí bylo teprve deset, byla unesena pomateným mužem, který ji následujících osm let držel v zajetí. V roce 2006 se jí podařilo utéct. Svět díky tomu objevil neobyčejně inteligentní mladou ženu. Nejenže Peter Reichard natočil s Nataschou Kampusch 14 hodin rozhovorů. Byl také vůbec prvním filmařem, jemuž se podařilo získat exkluzivní přístup do domu, kde byla uvězněna.

Když jí bylo teprve deset, byla unesena pomateným mužem, který ji následujících osm let držel v zajetí a své dospívání strávila v místnosti o velikosti pět metrů čtverečních. V roce 2006 se jí podařilo utéct. Svět díky tomu objevil neobyčejně inteligentní mladou ženu. Nejen že Peter Reichard natočil s Nataschou Kampusch 14 hodin rozhovorů. Byl také vůbec prvním filmařem, jemuž se podařilo získat exkluzivní přístup do domu, kde byla uvězněna.

Osudná bílá dodávka

Začalo to 2. března v roce 1998, když šla Natascha ráno do školy a najednou uviděla bílou dodávku. Jakmile se přiblížila k muži, který stál poblíž, vydal se k ní, popadl ji a odtáhl do dodávky. Po nějaké chvíli zaparkovali v garáži, muž ji zabalil do deky a odnesl do domu. Natascha se ocitla v cele, ze které se jen tak nedostane. Ležela na podlaze a všude byla naprostá tma.

Její matka tvrdí, že vždycky chodila včas, takže když na ni čekala již 10 minut a poté se dozvěděla, že Natascha do školy vůbec nedošla, věděla, že je zle. Zavolala policii a začalo pátrání. Svědci vypověděli, že viděli bílou dodávku, a tak policie začala vyšetřovat. Byla uvězněna pod zemí a po cestě dolů se muselo otevřít několik dveří a překonat mnoho dalších překážek, což vyžadovalo velké úsilí. Cela byla velmi mokrá a vlhká, což způsobovalo plíseň. Všude byla cítit zatuchlina. Později nainstaloval únosce do cely časový spínač se světlem a domácí telefon, díky kterému se s ním mohla spojit, když něco potřebovala.

Priklopil ji mučil a ponižoval

Únosce se jmenuje Wolfgang Priklopil. Svobodný, 35 letý komunikační technik, bez záznamu v trestním rejstříku.  Bydlí v domě své matky. Policie již prověřila jeho dodávku, ale protože měl muž alibi, policie udělala pouze zápis a založila ho do složky.

Priklopil ji mučil a ponižoval. Nechal ji hladovět, a když byla neposlušná, škrtil ji nebo dokonce i bil. Donutil ji nosit na hlavě plastové sáčky a připínat si je sponkami a gumičkami, což bylo velmi nepříjemné a bolestivé. Musela si ostříhat vlasy. Po nějaké době, když zjistil, že je Natascha příliš vyděšená na to, aby utekla, začal ji pouštět do domu. Musela tam vykonávat domácí práce, ale nesměla zanechat žádné otisky.

Osm a půl roku pekla

Priklopil byl velmi šetrný a pečlivý, co se týče hygieny, a tak si nikdo nevšimnul něčeho zvláštního. Ani matka, babička, ani kamarádi, kteří ho chodívali navštěvovat. Když jste zavřeni v tmavé cele, bez elektřiny a máte hlad, začnete si říkat, zdali to má všechno smysl. I Natascha uvažovala o tom, všechno to skončit. Ale dál věřila a nevzdala to. Po několika letech jí dovolil jít s ním v noci na zahradu asi na 5 minut. A Natascha byla velmi šťastná, protože se mohla dotknout stromu nebo cítit vítr. Uplynulo 7 let a z Nataschy je mladá žena. Dále pracuje pro Priklopila a věří, že se odsud někdy dostane.

Za 8 a půl roku od únosu ale nastane den D a Natascha se rozhodne utéct. Při vysávání auta nechá vysavač zapnutý, a když se únosce vzdálí, Natascha utíká otevřenými vraty, co nejrychleji může. Dívka se dostává do rukou policie a stává se z ní mediální hvězda. Po neuvěřitelných 8 a půl letech se ocitá v normálním světě společně se svou matkou, která celou dobu nepřestala věřit, že je naživu… Nepochopitelný příběh uvidíte v premiéře ve středu 18. 12. v 17.50 na Prima ZOOM.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová