Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pátek třináctého: Jak to mají Češi? Nejde o život, ale sichr je sichr! Co říkají průzkumy?

13.12.2013
Pátek třináctého: Jak to mají Češi? Nejde o život, ale sichr je sichr! Co říkají průzkumy?

Foto: Markéta Vančová

Popisek: Pátek třináctého

Ačkoli tvrdíme, že pátek třináctého je den jako každý jiný a považujeme se za racionální bytosti, třetina z nás by raději odložila plánovanou operaci. Téměř polovina by se v tento den neodvážila uvažovat o svatbě. „I když se vše snažíme rozumně vysvětlit a trváme na tom, že nejsme pověrčiví, stejně si v pátek s datem třináctého dáváme větší pozor,“ shrnuje výsledky exkluzivního průzkumu pojišťovny Generali ředitel jejího produktového managementu & operations Jiří Střelický.

Ze získaných dat jasně vyplývá, že se snažíme být rozumní a nepodléhat pověrám. 80 % respondentů považuje pátek třináctého za den stejný jako všechny ostatní. Pouhých 6 % dotazovaných se domnívá, že jde o den nebezpečný, za nešťastný jej považuje 7 % a naopak za šťastný také 7 %.

Mnohé letecké společnosti v minulosti cíleně vynechávaly ve svých letadlech třináctou řadu. Některé tak činí stále. Podle zakladatele nejmenovaného rezervačního portálu je to proto, aby minimalizovaly negativní pocity u pasažérů. Jisté americké aerolinky tak činily kvůli pověrčivosti pasažérů mířících do jejich domovského města, kterému se přezdívá „malé Las Vegas“. Hráči letící za vysněnou výhrou totiž nechtěli sedět ve „smolné“ řadě.

Způsobí se více škod

Češi ale zřejmě pověrčiví nejsou. Alespoň to osobě tvrdí 61 % lidí, kteří se účastnili průzkumu Generali. Pověrčivost v souvislosti s pátkem třináctého připouští jen 14 % z nich, ostatní to prý neřeší.

Podle průzkumu Generali jsou jen 4 % lidí nervózní, když musí sedět ve třinácté řadě nebo být třináctým stolovníkem. Takovou situaci vůbec neřeší 53 % lidí a 43 % rovnou odpovídá, že jim to nevadí.  S letadlem bez třinácté řady či s hotelem bez třináctého patra se setkalo 10 % Čechů. Pouze 19 % respondentů zažilo v pátek třináctého nějakou nešťastnou událost. 35 % zná někoho, kdo takovou smůlu měl. Ačkoli dlouhodobé statistiky pojišťovny GENERALI ukazují, že v pátek třináctého způsobí Češi v zaměstnání mnohem více škod než v jiné dny, jen 3 % lidí jsou ten den opatrnější v práci. Dalších  7 % dává větší pozor na silnici, 1 % při sportu a 13 % lidí si raději dává pozor při všem, co v inkriminovaný den podniká. Podle většiny je zvýšená opatrnost zbytečná.

Operace ani svatba raději ne

Jiná situace ovšem nastává, pokud se mají stejní respondenti rozhodnout, které důležité akce by si na pátek třináctého rozhodně neplánovali.  „Operaci by raději odložilo 37 % z nich, koupi auta 13 % a závodění by se vyhnulo 14 % lidí. Klíčové rozhodnutí by přesunulo na jiný den 34 % a podpis zásadní smlouvy 16 % dotázaných. Téměř polovina, 48 % respondentů, by v pátek třináctého nechtěla mít svatbu,“ komentuje výsledky Jiří Střelický z Generali.

Ať už se pátku s datem třináctého obáváme, nebo ne, s dobrým pojištěním je člověk přece jen klidnější. I to je jeden z důvodů zvyšujícího se zájmu o pojištění odpovědnosti. „Odpovědnost lze sjednat například společně s pojištěním domácnosti. Vztahuje se na všechny členy rodiny, kteří domácnost obývají,“ uzavírá Jiří Střelický z Generali.  S nulovou spoluúčastí kryje například škody způsobené třetím stranám při provozování sportovní rekreační činnosti či škody, za které odpovídají vlastníci nebo opatrovatelé domácích zvířat.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace