Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svobodu Řezníkům! Svoboda je i právo nezdravě jíst, kouřit, pít, karbanit a říkat odporné věci, tvrdí člen Svobodných

11.12.2013
Svobodu Řezníkům! Svoboda je i právo nezdravě jíst, kouřit, pít, karbanit a říkat odporné věci, tvrdí člen Svobodných

Foto: Svobodní

Popisek: Strana svobodných občanů, logo

Vratislav Hošek je studentem politologie a členem Strany svobodných občanů. Jako takový nám poslal do redakce prohlášení, které vášnivě obhajuje rapera Řezníka, jehož vyřazení z Českého slavíka Mattoni způsobilo před pár dny skandál a národ rozdělilo na dvě poloviny. Jedna s jeho vyřazením souhlasí a má za to, že někdo takový by měl být nejlépe ve vězení, druzí se za něj ostře postavili, jako třeba Tomáš Klus a Michal David.

Vratislav Hošek píše: „Českými médii nedávno proběhla vlna jakési morální hysterie, týkající se tvorby horrorcoreového rappera Řezníka. Potud v pořádku. Horrorcore jistě není pro každého a kritika uměleckého díla je zcela legitimním předmětem společenské debaty. Co však v pořádku není, je skutečnost, že například v anketě pro server PalamentníListy.cz  se celá řada předních českých politiků vyjádřila v tom smyslu, že Řezníkovu tvorbu je třeba zakázat a autora policejně stíhat. To, že takové názory vyjadřují čeští zákonodárci, považuji za hrozbu pro svobodu slova v České republice.

Svobodu totiž většinou nepotřebujeme proto, abychom mohli dělat správná rozhodnutí a rozumné věci. Jen minimum režimů v současnosti i nedávné historii lidem zakazovalo oženit se, založit si rodinu, pracovat, nebo spořit si na stáří.  Vždy šlo totiž o režimy, jejichž nelidskost byla jasně viditelná na míle daleko pro všechny, kteří neodmítali odvracet zrak, a nakonec narazila na odpor populace. Proto se v dlouhodobém horizontu, alespoň v euroatlantickém civilizačním okruhu, žádný z takových režimů nakonec neudržel.

Svobodu slova máme proto, abychom mohli říkat věci nepěkné

Největší ohrožení svobody v současnosti však přichází odjinud. Jedná se o ohrožení plíživé, kterého si spousta lidí možná ani nevšimne, nebo s ním dokonce souhlasí. Je jím totiž omezování „práva na blbost“, tedy svobody chovat se nerozumně. Například svobody se nezdravě stravovat, svobody kouřit, pít, a karbanit.

Se svobodou slova je to podobné. Nemáme ji proto, abychom se mohli bavit o počasí, nebo říkat věci, které se líbí všem. Svobodu slova máme proto, abychom mohli říkat věci nepěkné, urážlivé, šokující, nebo i vyloženě odporné.

Co spadá do těchto kategorií, je totiž nesmírně subjektivní záležitost. A stát by v žádném případě neměl stanovovat hranice vkusu. To je cesta do pekel. Ilustrovat ji můžeme právě na nové vlně pohoršení (i když s poněkud starým obsahem), která se mezi českými politiky vůči Řezníkovi vzedmula.

Například Pan Okamura v souvislost s Řezníkovou tvorbou pro Parlamentní listy prohlásil: „Svoboda znamená, že nás nikdo neomezuje a nikdo nám nesmí ubližovat, a nikoli, že my můžeme omezovat druhé a ubližovat jim. Na ochranu svobody je nezbytné potírat jakýkoli pokus propagovat její omezování” Kdyby tomu tak skutečně bylo, měl by se pan Okamura za tento výrok propagující omezování Řezníkovy svobody slova hbitě odlifrovat do vězení.

Podívejme se na další výroky z ankety Parlamentních listů.cz

„No to je hnus! Něco takového může dát dohromady jen perverzní úchyl. Takovému se to může i líbit. Nepochopím, jak proti stažení něčeho tak může někdo protestovat. Kam až naše nekulturnost klesla?! Ano, jsem všemi deseti pro zákaz takových odporností. To se svobodou slova nemá nic společného.“ řekl ParlamentnímListům.cz senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava.

„Kdyby Řezníkovi fanoušci znásilnili Klusovu manželku, možná by změnil názor. I když bych to Klusovi samozřejmě nepřál.“ myslí si místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD.

„Na toto by svoboda slova být neměla. Zvěrstva a prasárny nebo úchylárny by neměly mít veřejný prostor,“ myslí si senátor za ODS Zdeněk Schwarz.

„Tohle přece nemá se svobodou slova nic společného. Je to úchylný postoj, je to primitivní a odpudivé hlásání teroru. Je to důkaz rozkladu hodnot, který svobodu slova zneužívá. Proboha, to je snad stejně trestné jako hajlovat ve vesnické tělocvičně, ne?“ říká podobně europoslanec ODS Ivo Strejček.

Respektuji právo druhých na blbost

Všechna tato vyjádření mě osobně nesmírně urážejí, právě proto, že vyzývají k omezování svobody jiných lidí. Vyjádření pana Škromacha dokonce považuji za krajně odporné. Přesto by mě v životě nenapadlo snažit se jejich autory nějakým způsobem kriminalizovat. Respektuji totiž jejich právo na blbost.

Neobstojí ani argument, že svoboda slova by se neměla vztahovat na projevy nabádající k používání násilí (což, mimochodem, Řezník nedělá). Slova samotná totiž přece nejsou projevem násilné agrese. Písnička ještě nikdy nikoho neznásilnila, a představa, že by její poslech mohl Řezníkovy fanoušky k něčemu takovému dohnat, svědčí pouze o Škromachově absolutním pohrdání inteligencí a morální vyspělostí mladých lidí. Hajlování ve vesnické tělocvičně ještě nikdy nikoho do plynu neposlalo. To udělal stát, brutálně omezující svobodu obyvatel.

Ale budeme-li kriminalizaci nabádání k násilí přesto důsledně uplatňovat, pak musíme zakázat i Bibli  a Korán. Pak třeba pošleme do vězení prezidenta Zemana za schvalování odsunu Němců. Potom i Vojtěcha Dyka, který chtěl zapalovat auta a vyhazovat politiky z oken.  Nakonec zjistíme, že žijeme v zemi, která se nám ani trochu nelíbí.“

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace