Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

ODS hledá předsedu a přitom má eso v rukávu, ani o tom neví. Známe tajnou zbraň Edvarda Kožušníka

10.12.2013
ODS hledá předsedu a přitom má eso v rukávu, ani o tom neví. Známe tajnou zbraň Edvarda Kožušníka

Autor: stránky EK

Popisek: Edvard Kožušník

Těžký nečas zažívá po prohraných parlamentních volbách dříve dominantní politická strana polistopadového vývoje – ODS. V této nelehké situaci si hledá svého předsedu. Volit ho budou na lednovém kongresu. Nominaci na tento post oznámil největší favorit – exministr školství a bývalý rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. Současný předseda Kuba už dříve po prohraných volbách sdělil, že se o předsednictví ucházet nebude, Miroslava Němcová stále mlží. Když se v médiích objevily zprávy o tom, že ustoupí Fialovi, dementovala je, ke kandidatuře se ale otevřeně nepřihlásila. „Určitě nebudu kandidovat na místopředsedkyni ODS: V žádném případě. O ostatním se budu bavit s mými kolegy uvnitř ODS,“ sdělila před časem... Teď se objevilo nové jméno – europoslanec Edvard Kožušník.

Jako Fialova protikandidáta ho navrhla už minulý týden liberecká ODS: „Je v ODS dlouho a zná ji do morku kostí,“ říká Parlamentním listům.cz o největší přednosti Kožušníka oproti Fialovi Vladimír Kordač z jablonecké ODS.

ODS je ve velmi komplikované situaci

„Pro mě byl ten Liberec milým překvapením. Rozhodl jsem se, že si udělám českomoravskou tour. Objíždím jednotlivé sněmy, teď zrovna jsem v Uherském Hradišti. Pak uvidím. Podporu cítím, mám z toho příjemný pocit. Nechci se ale nijak vymezovat proti panu Fialovi. Ucházíme se o stejné hlasy v ODS, která je ve velmi komplikované situaci,“ sdělil v sobotu odpoledne Parlamentním listům.cz europoslanec Edvard Kožušník.

Podporu jsme mu dali. Sám si o ni řekl

Oblastní liberecký sněm Kožušníka před pár dny navrhl nominovat na předsedu ODS. „Podporu jsme mu jako oblast dali, sám si o ní řekl,“ vysvětlil Parlamentním listům.cz Ondřej Červinka, předseda ODS Liberec. „Kolega Kožušník je velmi schopný, vzdělaný politik, má tah do branku. Je schopen dávat věci dohromady. Jako politika si ho nesmírně vážím. Udělal kus práce v Evropském parlamentu. Jsem přesvědčen, že má co nabídnout. Navíc potřebujeme v ODS nové mladé lidi,“ objasnil Červinka, který však zároveň upozorňuje, že nemá žádný problém ani s Petrem Fialou jako případným předsedou ODS.

V ODS už je dlouho, zná ji

Europoslance vyzdvihl i senátor za Jablonecko Jaroslav Zeman. „Jde o jazykově vybaveného, zcestovalého politika, který je v ODS už dlouho. Zároveň splňuje požadavek po nové tváří ve vedení,“ zmínil České pozici. Jablonecká ODS přitom podpořila Petra Fialu. „Ale nebereme to nijak konfrontačně. Není vyloučeno, že jeden bude dělat předsedu a druhý místopředsedu,“ uvedl pro Parlamentní listy.cz Vladimír Kordač z jablonecké ODS.

Fiala erudovaný politolog, Kožušník praktik

Oba dva mají podle něj své nesporné výhody. „Fiala je erudovaný politolog, za kterým je vidět kus práce. Má potenciál akademicky vzdělaného člověka. Eda je praktik, který ODS zná do morku kostí. Objíždí republiku na kole a setkává se s lidmi. Takže přestože je europoslanec, o ODS ví více než kdokoli jiný, zná lidi i strukturu,“ upozornil Kordač.

Co ještě mluví pro Kožušníka?

Pamatujete na devadesátá léta s jejich nadšením pro politiku? Tehdy se ženy voličky dělily na „klausovky“, „havlovky“ a „diestbierovky“. A i mezi delegáty na volebním kongresu budou ženy, které si nemohou nevšimnout, že Edvard Kožušník je mimořádně pohledný mládenec, který by se na předvolebních billboardech báječně vyjímal… Navíc má skvělou figuru, jak se můžete přesvědčit na následující fotografii.

 

Kuba kandidovat nebude, Němcová asi ustoupí

Dlouho se uvažovalo, že ODS bude mít v čele ženu, a to Miroslavu Němcovou. Nyní se spekuluje, že ustoupí ve prospěch Fialy. Úřadující předseda ODS Martin Kuba na předsedu kandidovat nemíní. Patrně i z toho důvodu, že se jako jednička jihočeské kandidátky nedostal v parlamentních volbách do poslanecké sněmovny. Dříve koketoval s myšlenou na předsedu i exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, nyní se však zdá, že se spokojí s postem místopředsedy ODS.

Oldřich Szaban, Anna Vančová

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace