Největší přesun východních nížinných goril je úspěšný díky... sexy gorilákovi
02.06.2025
Foto: Pixabay
Popisek: Gorila
ŽIVOT S ÚSMĚVEM: Dobré konce u příběhů zvířat. To je naše. Teď se podíváme na záchranu kriticky ohrožených goril, která slaví velký úspěch.
Virungský národní park, Demokratická republika Kongo – Čtyři gorilí slečny, které loni v říjnu absolvovaly adrenalinový let vrtulníkem do nového domova, dnes slaví nečekaný úspěch. Místo měsíců či let trvajícího přivykání si na divočinu se Isangi, Lulingu, Mapendo a Ndjingala zabydlely v rekordním čase – a to hlavně díky šarmu místního silverbacka Mwasy, který by mohl směle konkurovat nejlepším romantickým hrdinům.
„Stačilo pár dní jeho bujarého bubnování do země a přitažlivého odfrkávání, a naše dámy byly připraveny opustit bezpečí výběhu,“ řekla Katie Fawcettová, ředitelka organizace GRACE Gorillas, která přesun vedla spolu s Virungským národním parkem. „Mwasa prostě věděl, jak na to. Gorilí Tinder v praxi!“
Čtveřice samic, zachráněných v dětství z nelegálního obchodu s divokými zvířaty, prošla náročnou rehabilitací v centru GRACE. Naučily se zde vše, co potřebují k přežití v divočině – od hledání potravy po gorilí etiketu. Když přišel čas na vypuštění, vědci předpokládali, že adaptace potrvá měsíce, ne-li roky. Místo toho se však gorily během pouhých dvou měsíců rozhodly, že jsou připraveny vydat se za svým osudem – respektive za Mwasou.
„Viděli jsme, jak spí podél plotu, jen aby byly blíž němu. To byl jasný signál, že je čas otevřít bránu,“ vysvětluje Fawcettová. A jakmile měly volnost, neztratily čas. Mwasa, místní dominantní samec, je přijal do své skupiny s otevřenou náručí – nebo spíš s otevřeným hrudníkem a velký řevem, protože gorilí námluvy jsou přece jen trochu hlučnější než lidské.
Největší překvapení přišlo začátkem tohoto roku, když strážci parku poprvé pozorovali, jak se Mwasa páří s šestnáctiletou Ndjingalou. A jak už to v gorilích harémech bývá, brzy následovaly i ostatní samice. „Je to jako sledovat gorilí telenovelu,“ žertuje Fawcettová. „A teď netrpělivě čekáme na možné přírůstky.“
Gorily mají období březosti podobné lidem, takže pokud vše půjde podle plánu, mohly by první mláďata přijít na svět už letos v září. „Ale jsme opatrní,“ dodává Fawcettová. „Samice byly v centru GRACE na antikoncepci, takže to možná ještě chvíli potrvá. Ale Mwasa se evidentně snaží ze všech sil.“
Východní nížinné gorily patří mezi kriticky ohrožené druhy, a každý návrat do volné přírody je obrovským vítězstvím. Tento projekt navíc ukazuje, že i gorily, které strávily roky v péči lidí, se dokážou úspěšně začlenit do divokých skupin.
„Je to důkaz, že ochrana přírody může mít happy endy,“ říká Fawcettová. „A kdo ví? Třeba se za pár let dočkáme celé generace goril, která bude vyprávět legendy o tom, jak jejich mámy přiletěly helikoptérou a jejich táta byl ten největší frajer na hoře.“
Zatímco vědci pokračují v monitoringu, gorily si užívají život v divočině – plný bambusových výhonků, horského vzduchu a občasného Mwasova romantického dvoření. A pokud vše půjde dobře, Virungský národní park se brzy může pochlubit novou generací gorilích dobrodruhů.
Vložil: Kamil Fára