Nejdelší had ČR. Lesníci mu připravili líhniště
31.05.2025
Foto: Se svolením Lesy ČR (stejně jako v textu)
Popisek: Užovka stromová
ŽIVOT S ÚSMĚVEM: Ježí se vám chlupy na těle, jen co zahlédnete hada? Tak si připravte prášky na uklidnění. Čeští lesníci připravili pro nejdelšího českého hada líhniště.
Dva speciální hadníky, určené jako líhniště pro kriticky ohrožené užovky stromové, nechal v květnu instalovat Lesní závod Konopiště státního podniku Lesy České republiky. Lokalita v Povltaví je přitom domovem jedné z populací tohoto nejdelšího tuzemského hada, který může dorůstat až dvou metrů.
„Však se taky užovky často líhnou právě v kompostech v lesních chatových osadách. Tam ale nejsou zabezpečené pletivem a ochrání je pouze informovaný a přírodomilný chatař. Jiný je může úmyslně či z nevědomosti zahubit,“ vysvětlil zoolog David Fischer, který místní populaci užovek dlouhodobě sleduje.
Hadníky, vyrobené truhláři Lesního závodu Konopiště, mají podobu metr vysokých dřevěných konstrukcí o rozměrech 2,5 x 2,5 metru, opatřených pletivem proti predátorům. Uvnitř jsou vyplněny větvičkami, štěpkou a pilinami, čímž připomínají kompostér. Středočeský kraj projekt podpořil dotací 70 tisíc korun a odborníci ocenili jeho kvalitní provedení.

„Společně se těšíme, až užovčí maminky své zbrusu nové ´porodnice´ najdou a rozšíří se tak populace těchto ohrožených a užitečných zvířat,“ doplnil Petr Kjučukov z Lesního závodu Konopiště.
Užovka stromová (Zamenis longissimus) je nejdelším hadem České republiky, přičemž rekordní exempláře mohou dosáhnout délky až dvou metrů. Jde o nejedovatý a plachý druh, který je člověku zcela neškodný. Naopak – pro své lovecké schopnosti je často vítaným hostem v zahradách a u chat, kde pomáhá regulovat populace hlodavců.
Zajímavostí je, že užovka stromová dokáže výborně šplhat po stromech, kde vyhledává ptačí vejce a mláďata. To neznamená, že se máme začít bát chodit do lesů s tím, že na nás ze stromů budu skákat hadi a škrtit nás při lovu hřibů a křemeňáků. V minulosti byla užovka stromová v Česku téměř vyhubena, ale díky ochranářským opatřením se její stavy postupně zvyšují.
Dává přednost vlhkým biotopům nedaleko listnatých lesů, vyhledává i různá křoviska či okolí lidských obydlí, jde tedy o synantropní druh (zvláště na Karlovarsku je to velmi zřetelné, užovky se v lidmi vytvořeném prostředí zdržují velmi rády). Jde o mírného hada, který kouše spíše sporadicky, při ohrožení se staví do výhružné pozice a dělá falešné výpady proti útočníkovi, častěji se však snaží uprchnout. Lidí se však obvykle nebojí a neprchá před nimi. Prchat také nemusíte, ale velký oblouk na obejití je doporučován. Nekouše, ale kousnout může. Jako se nehladí cizí psi, nechodí se ani k užovkám.
Rekordy z hadí říše
- Nejdelší had světa: Krajta mřížkovaná (Python reticulatus) – může přesáhnout 10 metrů, takže naše užovka stromová je proti němu docela dobek.
- Nejtěžší had: Anakonda velká (Eunectes murinus) – rekordní jedinci váží přes 250 kg.
- Nejjedovatější had: Taipan menší (Oxyuranus microlepidotus) – jeho jed dokáže usmrtit až 100 dospělých lidí.
- Nejrychlejší had: Mamba černá (Dendroaspis polylepis) – dokáže se plazit rychlostí až 20 km/h.
Opatření, jako jsou hadníky v Povltaví, pomáhají chránit vzácné druhy a udržovat rovnováhu v přírodě. Užovka stromová je toho důkazem – ačkoliv budí respekt, je nepostradatelným pomocníkem v boji proti přemnoženým hlodavcům.
Vložil: Kamil Fára