Nejčistší město na světě, kde byste ho opravdu nečekali
28.05.2025
Foto: Pixabay
Popisek: Indická svatba
ŽIVOT S ÚSMĚVEM: Odpadky naházené do přírody nebo podél chodníků měst. Ohavnost, kterou se povedlo v jednom indickém městě dokonale vymýtit.
Když se řekne Indie, většina cestovatelů si vybaví rušné ulice Dillí, majestátní Taj Mahal v Ágře nebo pulzující Bombaj. Tyto metropole sice nabízejí neopakovatelnou atmosféru, ale také davy, dopravní zácpy a občasnou dávku smogu. Co když vám ale prozradíme, že existuje indické město, kde na vás čeká stejná dávka barev a chaosu, ale zároveň dokonale uklizené ulice, voňavé trhy a čisté veřejné toalety? Vítejte v Indaur – sedminásobném vítězi soutěže o nejčistší město Indie!
„Když jsem přijel do Indaur, čekal jsem obvyklý indický kolotoč – hromady odpadků na chodnících, všudypřítomný zápach a stěny pokryté červenými skvrnami od betelových listů,“ přiznává autor článku Poonam Binayak v The Telegraph. „Místo toho jsem ale objevil město, které vypadá, jako by právě prošlo generálním úklidem. Ulice bez odpadků, čerstvě natřené zdi s nádhernými muraly a veřejné toalety, které by mohly konkurovat těm v pětihvězdičkových hotelech.“
Jak se z Indaur, které ještě před deseti lety figurovalo na žalostném 149. místě žebříčku čistoty, stala ukázková metropole? Odpověď je jednoduchá: systém, který myslí na všechno. Každá domácnost a podnik třídí odpad na mokrý a suchý, speciální vozy s GPS sbírají odpad dvakrát denně, bioplynové stanice proměňují odpad na energii a přísný zákaz plastů udržuje ulice v dokonalém pořádku. A aby toho nebylo málo, Indaur jako první město v zemi získalo certifikát „Water Plus“ za recyklaci odpadní vody.
Za úspěchem stojí také neuvěřitelných 10 000 safai mitras (pracovníků úklidu), kteří ve spolupráci s automatickými zametači a mobilními kompostovacími vozy udržují město v bezvadném stavu. Ale nejde jen o technologii – čistota je tu otázkou hrdosti. „Když tu někdo něco odhodí, okamžitě se ozve hlasitý protest,“ směje se autor. „Ať už jde o prodavače, pouličního prodavače čaje nebo řidiče rikši, každý má pocit, že je osobně odpovědný za pořádek.
Indore ale není jen městem čistých ulic. Je to také kulturní a kulinářský poklad. Maráthští vládci tu zanechali honosné paláce, chrámy září barevnými skly a místní pouliční jídlo je tak proslulé, že by mu mohl i Pařížan závidět.
Kam zamířit?
-
Rajwada Palace – sedmipatrový palác, kde vás čeká muzeum plné zbraní, portrétů a šperků. Večerní světelná show pak oživí historii města.
-
Kanch Mandir – jainský chrám, v němž všechno – od podlahy po strop – je vyrobeno z barevného skla.
-
Sarafa Bazaar – trh, který se ve dne třpytí šperky a v noci se mění v gastronomický ráj. Nevynechejte dahi vada (smažené kuličky v jogurtu) nebo bhutte ka khees (strouhanou kukuřici s kořením).
-
Chappan Dukan – „56 obchůdků“, kde ochutnáte legendární Indori poha (kořeněnou rýži) a jalebi (sladké spirálky). A pokud máte odvahu, dejte si „horkého psa“ od Johnyho – vegetariánskou verzi burgeru, která předčí i McDonald’s!
Indie má mnoho tváří – od zlatého trojúhelníku po kéralské laguny. Ale pokud hledáte místo, kde na vás čeká dokonalá harmonie mezi živou kulturou a vzornou čistotou, Indaur je jasnou volbou. A jak trefně poznamenal autor: „Tady nejenže uklízejí – tady to i vypadá, že je to baví!“
Není na čase vyměnit letenku do Chorvatska a podívat se o dovolené o kus dál?
Vložil: Kamil Fára