Putinizace a narativizace problému. Komentář Štěpána Chába
komentář
22.05.2025
Foto: Pixabay
Popisek: Stojí tam jako tvrdé y mezi měkkými souhláskami
Lezou nám jako američtí brouci po republice defétistické řeči o tom, že nám masivně stoupnou ceny energií. Já bych je rovnou označil za dezinformační narativ, ne? Preventivně.
Byl jednou jeden senátní seminář, kde se řešily energie. A přišlo slovo i na odstávku uhlí. „Po odstavení uhlí se staneme dovozci elektrické energie a můžeme se ptát, co nás to bude stát. Ty náklady budou kolem stovky miliard korun ročně,“ řekl bývalý člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal na senátním semináři. No ten to řekl moc pěkně.
Své si k tomu nanosil ve vědrech populismu od pultíku i senátor Jiří Oberfalzer. „To jediné, co nám zbývá, je zařídit, aby (energie) nebyly extrémně drahé. Pokud se nám nepodaří rychle vybudovat nové řiditelné zdroje, musíme zpomalit odchod od uhlí,“ uzavřel diskusi místopředseda Senátu Oberfalzer.
Ovšem volant od řiditelných zdrojů elektřiny jsme předali do rukou padoucnicí stiženým ideologickým oponentům příčetnosti, kteří ještě nedávno freneticky tleskali Gretě Thunbergové. Tedy do doby, než se z ní stala celebrita propalestinských ostrůvků pozitivní deviace rozesetých různě po západní polokouli.
Abychom z toho vyšli jako poslušný člen Evropské unie, který nedělá nikomu a ničím problémy, měli bychom podobné americké brouky hned v rozběhu zadupat do prken podlahy. Volat po unijní výjimce? To se u nás, na rozdíl od Polska nebo Německa, příliš nenosí. Do unie v drtivé většině vysíláme profesionální přikyvovače, kteří se těší na pochvalu a politický keksíček. A pokud tam získají funkci, zmlknou a jako červotoč tiše škodí do konce mandátu. Viz kupříkladu Jozef Síkela, který se se ziskem mandátu eurokomisaře pro výstavbu pomníků Uršule von der Leyenové v Burundi stal pohřešovaným, ale na policejní pátračce se neobjevil (kontrolováno ve středu 20. května 2025 14:31 SELČ). Stal se pravda pohřešovaným, ale nikoliv postrádaným, tak se u toho zaevidování do pátračky nikdo nejspíš nepřetrhne.
Měl bych pro nastalou nesnáz řadu účinných a časem ověřených postupů.
Vymlčení: Realita jde vždy vymlčet.
Překroucení: Jinak řečeno – foltýnizace. Stejně jako osvobození byla okupace, tak extrémní zdražení může být zlevnění. Europoslanec Niedermayer, to je ten s klimatickým žalem z TOP 09, na sociálních sítích neustále vypisuje příznaky vlastní foltýnizace. Jeho argumentace v kostce je, že až bude vše na solár, který teď všechno zdražuje, budeme osvobozeni od složenek úplně. Nejspíš je v solární panelizaci naší energetiky někde v horizontu nějaký tajemný bod G, kterého když dosáhneme, všechno najednou bude opačně. A i to extrémní zdražení se změní na extrémní zlevnění. Já se na to upřímně těším.
Vyvinění: Všechno, i vlastní omastkem státní kasy zamaštěnou hubu lze svést na předchozí vládu. To oni, to ne já. Přičemž 100 dní hájení po volbách neplatí. Vyvinění předchozí vládou nemá dobu expirace.
Putinizace problému: Hit posledních let. Lízala i Oberfalzera označit za nositele raket ruské informační války, která chce oslabit stabilitu naší společnosti a narušovat vnitřní integritu České republiky. Putinizace informačního prostoru povede k mediálnímu zpochybnění nesnází a tím snížení jejich dopadu. Polovina rozhádané společnosti pak k diskusi o zvyšujících se cenách elektřiny bude přistupovat jako k Putinovu handgranátu.
Narativizace problému: Obdoba putinizace. Stačí u tématu často větrat sousloví ruský narativ, tím k němu na mapách veřejné diskuse přimalujeme slušivé a účinné – hic sunt leones.
Palba opozicí: Také stačí, aby problém zvedla opozice. V tu chvíli lze argumentovat strašením. Pokud se téma stane klíčovým pro opozici, nevystačíme s ovšemi s hic sunt leones, musíme sáhnout k těžšímu kalibru - hic sunt dracones.
Po tomto skromném výčtu můžeme směle zkonstatovat, že extrémní nárůst cen energií zvěstovaný Lízalem i Oberfalzerem můžeme už nyní označit za vyřešený. Stane se netématem. A jako v dětské hře - když si zakryju oči, nikdo, nikdo mě nevidí. Když téma vaporizuju výše zmíněnými metodami, zmizí potřeba ho řešit.
Dobře to dopadlo a my můžeme zase upřít svůj krhavý zrak na zbrojení. To je téma, které je nutné řešit a vyřešit. Tak co, F-35, nebo rovnou atomové bomby? Pro co hlasujete?

Vložil: Štěpán Cháb