Důvěra a nedůvěra. Komentář Štěpána Chába
komentář
20.05.2025
Foto: Pixabay
Popisek: EU a Rumunsko
V Rumunsku proběhly prezidentské volby, kde vyhrál ten správný kandidát. Volilo se i korespondenčně a přišlo i další zasahování do voleb ze zahraničí.
V prvním kole prezidentských voleb vyhrál George Simion. Získal 41 %. Jeho protivník, bukurešťský primátor Nicușor Dan získal těsně přes 20 %. V druhém kole pak Dan Simiona přečíslil 54 ku 46 %. Zasáhly vždy liberálně demokraticky zaujaté korespondenční hlasy ze zahraničí a obrátily Rumunsko ze scestí. Zaplať pánbu, že ty zahraniční uvědomělé hlasy každý stát má. I my se jistě těšíme na nálož podzimní nápravy omylů, které doneseme do volebních uren s občankou v ruce.
Ale ukázala se i nová podezření na zahraniční zasahování do voleb. A opět nesou ruskou stopu.
„Opět vidíme znaky ruského vměšování. Virální kampaň falešných zpráv na Telegramu a dalších platformách sociálních médií má za cíl ovlivnit volební proces. To se očekávalo a rumunské úřady odhalily falešné zprávy,“ napsal mluvčí resortu zahraničí Andrei Tarnea.
Už jsem se chtěl se zlobou obrátit na majitele Telegramu Pavla Durova a řádně si na něm zchladit žáhu. Nechal Rusko zasahovat do voleb? Nepředstavitelné.
Ale předběhl mě a o zahraničních zásazích do voleb napsal sám.
„Západoevropská vláda (hádejte která) oslovila Telegram s žádostí, abychom před dnešními prezidentskými volbami umlčeli konzervativní hlasy v Rumunsku. Rozhodně jsem to odmítl. Telegram nebude omezovat svobody rumunských uživatelů ani blokovat jejich politické kanály,“ napsal Durov na Telegramu.
„Nemůžete ,bránit demokracii’ jejím ničením. Nemůžete ‚bojovat proti zasahování do voleb‘ zasahováním do voleb. Buď máte svobodu projevu a spravedlivé volby – nebo ne. A rumunský lid si zaslouží obojí,“ napsal Durov.
Dezolát jeden. Prý západoevropská vláda. Nehorázná drzost ze strany tohoto zakukleného Rusa, kterého minulý rok drželi Francouzi a snažili se ho naučit morálku dle francouzských představ. Očividně se jim to nepovedlo.
Podobnou dezolátnost projevila, nespíš pod tlakem Trumpova vítězství, i hlava Facebooku Mark Zuckerberg. Ten po Trumpově nástupu do Bílého domu pohovořil o tom, jak na Facebook vlády tlačily stran cenzury. „Budeme spolupracovat s prezidentem Trumpem, abychom tlačili na vlády po celém světě. Jdou po amerických společnostech a tlačí na větší cenzuru. Evropa má stále větší počet zákonů, které institucionalizují cenzuru a ztěžují zde vybudování čehokoli inovativního,“ řekl o Evropě. „Nyní máme příležitost obnovit svobodu projevu a já jsem nadšený, že ji mohu využít,“ dodal.
A mě by upřímně zajímalo, zda i na Facebook přišla dobře míněná žádost o potlačování konzervativních postojů před volbami v Rumunsku. Přišla. No musela. A je dobře, že Zuckerberg o ní nemluví, ale tiše ji prostě zavede. Pak je možné mluvit o té skutečné svobodě, protože ke svobodě se bez ovlivňování ze zahraničí jen těžko dostaneme...
Vůbec, nabyl jsem přesvědčení, že druhé straně bychom neměli vůbec naslouchat. Je přece logické, že v zemích Evropské unie chceme dobré a uvědomělé politiky, kteří umí vysílat v příhodný čas ty správné signály. Politiky, kteří ví, co je to ta pravá tvář pětiletky a výkonným politrukem dobře vyzdobená nástěnka se zpřesňujícím přepisem minulosti i současnosti typu okupace není osvobození a podobně.
Je třeba být bdělí, protože je neuvěřitelný rozdíl mezi francouzským a ruským vměšováním do voleb. To ruské je zlé, to francouzské je hodné. A to nám nějaký Durov nebude kazit voláním po svobodných volbách. Drzost. Měli ho v té Francii podusit daleko víc. Očividně se mu některé věci nevštípily dostatečně do toho jeho mozku.
A příští rok, znovu poprvé a už zase nafurt, se setkáme na hlavních bulvárech měst a střediskových vesniček, v rukou mávátka s modrým praporem se žlutými hvězdami. Omluvenky se, jak je zvykem, nepřijímají. Ani smrt neomlouvá.

Vložil: Štěpán Cháb