Konec plešatých rockerů. Objevili novou metodu. Život s úsměvem
19.05.2025
Foto: Pixabay
Popisek: Vlasy
Nejhorším stavem je, když začne rocker plešatět. Ale s tím je do budoucnosti konec. Vědci náhodou objevili metodu, jak proti plešatění bojovat. A to levně a navíc zdravě.
Vědci objevili sladkou naději pro ty, kteří se potýkají s vypadáváním vlasů – a tentokrát to není jen další zázračný šampon nebo drahá léčba. Podle nové studie publikované v časopise Frontiers in Pharmacology by mohl být klíčem k obnově husté hřívy rockera přirozeně se vyskytující cukr v lidském organismu. A kdo by si pomyslel, že řešení plešatosti by mohlo být tak doslova „sladké“?
Tým vědců z University of Sheffield a COMSATS University v Pákistánu zjistil, že cukr zvaný 2-deoxy-D-ribóza (2dDR) dokáže stimulovat tvorbu nových cév, které zásobují vlasové folikuly krví, a tím podpořit růst vlasů. „Naše výzkumy naznačují, že odpověď na léčbu vypadávání vlasů může být tak jednoduchá, jako použití přirozeně se vyskytujícího cukru k podpoře krevního zásobení folikulů,“ uvedla Sheila MacNeil, emeritní profesorka tkáňového inženýrství z University of Sheffield.
Studie, která trvala osm let, původně zkoumala, jak tento cukr pomáhá hojit rány u myší. Vědci však zároveň pozorovali, že srst kolem léčených ran rostla rychleji než u neléčených jedinců. To je přivedlo na myšlenku, že by stejný princip mohl fungovat i u lidské plešatosti. A tak se zrodil další experiment – tentokrát s myšmi, které vědci speciálně upravili, aby u nich docházelo k testosteronem řízenému vypadávání srsti, což napodobuje mužskou plešatost u lidí.
Výsledky? Malé dávky cukru 2dDR vedly k tvorbě nových cév a následně k růstu srsti během několika týdnů. Myši „prokázaly zvýšení délky, průměru, hustoty vlasových folikulů a také větší počet cév,“ popsali autoři studie. Muhammed Yar, docent z COMSATS University, dodal: „Tento cukr je přirozený, levný a stabilní, což z něj dělá ideálního kandidáta pro další výzkum.“
Proč je to tak důležité? Mužská plešatost postihuje až 50 % mužů po celém světě, a přitom jsou v současnosti schváleny pouze dva léky – minoxidil (Rogaine) a finasterid (Propecia). Druhý jmenovaný navíc není vhodný pro ženy a může mít nežádoucí účinky. Léčba je spojena s řadou vedlejších účinků, včetně deprese, bolesti hlavy a změn sexuálních funkcí, což za hustou hřívu vlasu určitě nestojí. Nová metoda by tak mohla být nejen účinná, ale také šetrnější. Studie dokonce naznačuje, že cukr 2dDR je stejně účinný jako minoxidil, s úspěšností mezi 80 a 90 %.
„Toto by mohlo nabídnout další přístup k léčbě,“ řekla MacNeil s nadějí v hlase. A kdo ví – možná se brzy dočkáme doby, kdy si lidé místo zoufalého nahazování přehazovačky na čele prostě nanesou trochu „cukrové magie“ a nechají přírodu, aby udělala své.
Ztráta vlasů není jen kosmetický problém. Podle výzkumů může mít hluboký dopad na psychiku. Lidé si husté vlasy často spojují s mládím a atraktivitou, a tak ti, kdo přicházejí o hřívu, mohou zažívat pocity deprese, úzkosti nebo snížené sebevědomí. Studie z roku 2021 dokonce odhalila obousměrnou vazbu mezi plešatostí a depresí – lidé s depresí mají o 90 % vyšší riziko vypadávání vlasů, a naopak ti, kdo vlasy ztrácejí, jsou o 34 % náchylnější k rozvoji deprese.
Ženy přitom mohou být psychickými dopady postiženy ještě více, neboť vlasy jsou v mnoha kulturách vnímány jako symbol ženskosti.
Kdy se nové vlasové terapie dočkáme? No, jen tak rychle to nebude. Teď probíhá fáze výzkumu. Studie z roku 2024 je zatím preklinická – testována pouze na myších. Autoři zdůrazňují, že výsledky jsou slibné, ale je potřeba dalšího testování na lidech.
Pokud bude úspěšně prokázán účinek u lidí, pravděpodobně půjdou vědci cestou patentování a spolupráce s farmaceutickými firmami, to může trvat až deset let. Ale optimistické rozhodně je, že za deset let se plešatící máničky mohou stát jen špatnou vzpomínkou. Se lví hřívou budeme všichni až do důchodu… tedy velmi, velmi dlouho.
Vložil: Kamil Fára