Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Používají bylinky, ošetřují se navzájem. Nově o šimpanzích

18.05.2025
Používají bylinky, ošetřují se navzájem. Nově o šimpanzích

Foto: Pixabay

Popisek: Šimpanzi

ŽIVOT S ÚSMĚVEM: Šimpanzi ukázali světu, že jsou daleko víc socializovaní, než se myslelo. Vynalezli svou vlastní lékařskou péči. Základní ošetření i s bylinami už zvládají.

V hlubinách ugandského pralesa Budongo vědci pozorovali něco výjimečného – šimpanzi, kteří ošetřují zranění svých druhů, a to i těch, s nimiž nejsou příbuzensky spojeni. Tento objev přináší nový pohled na sociální chování těchto primátů a naznačuje, že vzájemná péče může být mezi šimpanzi mnohem běžnější, než se dosud předpokládalo. Výzkum, publikovaný v časopise Frontiers in Ecology and Evolution, vychází z dlouhodobého pozorování dvou šimpanzích komunit, Sonso a Waibira, které obývají lesní území o rozloze přibližně 5,33 a 10,28 kilometrů čtverečních.

Během několika měsíců výzkumu vědci zaznamenali sedm případů, kdy šimpanzi aktivně pomáhali druhým s ošetřením zranění způsobených buď vzájemnými potyčkami, nehodami, nebo pastmi nastraženými pytláky. V jedné ze skupin mělo dokonce 40 procent jedinců zranění způsobená právě pastmi, přičemž někteří z nich utrpěli trvalé následky. Mezi metodami ošetření dominovalo především odstraňování okovů z končetin, čištění ran a aplikace listů s potenciálně léčivými účinky. Čtyři z těchto případů navíc zahrnovaly pomoc mezi jedinci, kteří nebyli v příbuzenském vztahu, což vyvolává otázky o motivacích takového chování.

Podle vědců může být klíčovým faktorem právě vysoké riziko zranění způsobené pytláckými pastmi, které šimpanze naučilo spolupracovat a vzájemně si pomáhat. Zatímco dřívější studie zaznamenaly u šimpanzů schopnost samoléčby, případy aktivní péče o druhé byly v divoké přírodě doposud velmi vzácně dokumentovány. Nová zjištění tak naznačují, že tento jev je možná mnohem rozšířenější, než se dosud vědělo.

Výzkumný tým využil kombinaci několika metod sběru dat, včetně denních záznamů z terénních deníků, přímého pozorování a analýzy videoarchivu Great Ape Dictionary, který obsahuje tisíce záznamů chování šimpanzů. Zvláštní pozornost byla věnována zejména záznamům o péči o rány a hygienických návycích, které by mohly mít léčebný účel. Kromě toho byl spuštěn také online průzkum Chimpanzee Self-Medicative Anecdote Survey, který shromažďoval pozorování od vědců z celého světa, aby se získal co nejucelenější obraz o tomto fenoménu.

Pozoruhodné je, že šimpanzi nejenže odstraňovali cizí předměty z těl svých druhů, ale také používali rostlinný materiál, jehož léčivé vlastnosti by mohly urychlit hojení. Vědci tyto rostliny pečlivě identifikovali a ověřovali jejich taxonomické zařazení, aby lépe porozuměli možným mechanismům samoléčby u primátů.

Tento výzkum byl proveden s povolením ugandských úřadů a přísně dodržoval etické standardy terénní primatologie. Jeho výsledky nejen rozšiřují naše znalosti o sociální inteligenci šimpanzů, ale také poukazují na naléhavou potřebu ochrany těchto zvířat před pytláckými praktikami, které je ohrožují. Budongo Forest, jakožto jedno z klíčových míst pro studium primátů, tak zůstává živoucí laboratoří, která odhaluje stále nové a fascinující aspekty chování našich nejbližších živočišných příbuzných.

Vložil: Kamil Fára