Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dnešní doba přeje hypochondrům. A převratným vynálezům. Život s úsměvem

15.05.2025
Dnešní doba přeje hypochondrům. A převratným vynálezům. Život s úsměvem

Foto: Pixabay

Popisek: Měření tepu srdce

Máte doma puberťáka? Je to takový ten tradiční, který má vše na háku a vy se jen modlíte, aby prolezl školou a během svého vyspívání se neztratil někde na periferii společnosti? Ode dneška ho můžete trápit dalším příkladem, který mu bude lézt na nervy. Čtrnáctiletým vynálezcem, který mění už teď svět. S umělou rukou po ruce. Stačí ji umět správně naprogramovat a vědět, co chci.

V době, kdy se většina teenagerů soustředí na smíření se s vlastní pohlavností a na souboj s hormony i počet získaných lajků na sociálních sítích, Siddharth Nandyala z Dallasu pracuje na přelomových technologiích v medicíně. Čtrnáctiletý vývojář vytvořil aplikaci Circadian AI, která pomocí umělé inteligence dokáže odhalit srdeční onemocnění za pouhých sedm vteřin – a to jen s využitím mikrofonu v chytrém telefonu.

Přestože je Siddharth ještě velmi mladý, jeho úspěchy by mohly inspirovat i zkušené odborníky. Je držitelem certifikací v oblasti umělé inteligence od společností Oracle a ARM a je považován za nejmladšího certifikovaného AI profesionála na světě. Jeho aplikace Circadian AI využívá strojové učení k analýze srdečního tepu a poskytuje téměř okamžitou diagnózu. Stačí, když uživatel nahraje zvuk svého srdce pomocí telefonu, a algoritmus během okamžiku upozorní na možné kardiovaskulární problémy.

Aplikace prošla rozsáhlým testováním – byla vyzkoušena na více než 15 000 pacientech v USA a dalších 700 v Indii, přičemž dosáhla přesnosti 96 %. Tento nástroj má obrovský potenciál zejména v oblastech s omezeným přístupem ke zdravotní péči, kde může včasná diagnóza zachránit životy.

Ministerský předseda Andhrapradéšské oblasti v Indii N. Chandrababu Naidu po setkání se Siddharthem uvedl: „Jsem velmi ohromen jeho výjimečným talentem a odhodláním využívat technologie k prospěchu lidstva. V tak mladém věku je inspirací pro nás všechny.“ Něco takového kdyby ministerští předsedové trousili o těch našich puberťácích, že?

Circadian AI prošla klinickým hodnocením v nemocnici Government General Hospital v Gunturu v Indii, kde splnila přísné testovací standardy. Siddharth svůj projekt představil také na Global Artificial Intelligence Summit v Hajdarábádu, kde zdůraznil praktický přínos aplikace a její schopnost zpřístupnit rychlé zdravotní vyšetření široké veřejnosti.

„Cílem není vytvořit nejpokročilejší diagnostický nástroj na světě, ale pomoci lidem v oblastech, kde je zdravotní péče nedostupná. Rychlá diagnóza tam může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí,“ vysvětlil Siddharth na summitu.

I přes svůj věk Siddharth pokračuje ve studiu – nyní se věnuje bakalářskému programu v oboru počítačových věd na University of Texas v Dallasu. Jeho práce dokazuje, že umělá inteligence není jen nástrojem pro zefektivnění práce, ale také prostředkem k inovacím, které mohou změnit svět.

Příběh Siddhartha Nandyaly ukazuje, že umělá inteligence nepřináší pouze automatizaci a úsporu času, ale otevírá dveře zcela novým přístupům v medicíně i dalších oborech. Díky schopnosti analyzovat obrovské množství dat v reálném čase dokáže AI poskytovat řešení, která byla ještě před nedávnem nemyslitelná. A právě tato schopnost měnit zažité postupy a zpřístupňovat špičkové technologie široké veřejnosti dělá z umělé inteligence jeden z nejvýznamnějších nástrojů moderní doby.

O umělé inteligenci toho uslyšíme ještě hodně. O Siddharth Nandyalovi také.

Vložil: Kamil Fára