Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Synek rybáře, který změnil osudy tisíců: Příběh Jamese Kofiho Annana. Život s úsměvem

11.05.2025
Synek rybáře, který změnil osudy tisíců: Příběh Jamese Kofiho Annana. Život s úsměvem

Foto: Se svolením World's Children's Prize

Popisek: James Kofi Annan

Před více než dvaceti lety opustil James Kofi Annan slibnou kariéru bankéře, aby se vrátil tam, kde jeho vlastní životní cesta začínala – do boje proti dětskému otroctví. Dnes jeho organizace Challenging Heights působí ve 14 regionech Ghany a mění osudy dětí, které, stejně jako on kdysi, čelí vykořisťování, chudobě a zotročení.

Kořeny Annanova příběhu sahají do vesnice Tuansa, kdysi úrodného kraje obklopeného vodou, kde se jeho rodiče živili zemědělstvím a rybolovem. V roce 1961 však katastrofální záplavy smetly domovy, půdu znehodnotily slanou vodou a vesničany vyhnaly do nejistoty. Rodina Annana, jako mnozí další, přišla o všechno. Bez prostředků a perspektivy se stali snadnou kořistí obchodníků s lidmi.

Šestiletý James byl prodán do otroctví k rybářům. Sedm let trpěl hladem, bitím a nekonečnou dřinou, než se mu podařilo utéct. S neuvěřitelnou vytrvalostí se sám dostal ke vzdělání, vystudoval vysokou školu a nastoupil do banky. Jenže vzpomínky na děti uvězněné v otroctví ho nenechaly v klidu.

V roce 2003 opustil bezpečí kanceláře a založil Challenging Heights. Jeho mise? Poskytnout dětem to, co jemu zachránilo život – šanci na vzdělání a důstojnost. Organizace bojuje proti dětské práci, obchodování s dětmi a chudobě v Ghaně.

„Pouze vzdělání může zlomit začarovaný kruh chudoby,“ říká Annan, jehož úsilí ocenila i World’s Children’s Prize v roce 2013. Jeho tým už osvobodil přes 1 000 dětí, provází je léčbou traumatu a vrací je rodinám. Pro ty, které domov nemají, provozuje školu pro 700 žáků.

V bezpečných domech organizace nacházejí útočiště i matky s dětmi prchající před násilím nebo nucenými sňatky. Učí se řemeslům, aby se dokázaly postavit na vlastní nohy. Sportovní centrum pak pomáhá mládeži nejen rozvíjet talenty, ale i šířit osvětu o právech dětí nebo ochraně životního prostředí.

Annanův příběh je výzvou: ukazuje, jak chudoba a vykořisťování stále ničí životy – ale také to, že odvaha jednoho může změnit tisíce osudů. „Když jsem utíkal z otroctví, nevěděl jsem, jestli přežiju. Dnes vím, že každé dítě, které zachráníme, může změnit svět,“ dodává.

Challenging Heights dál roste. S 115 zaměstnanci a podporou mezinárodních partnerů se snaží, aby příběh Tuansy a dětí jako James nebyl jen varováním, ale i inspirací k tomu, aby se podobné praktiky novodobého otroctví vymýtily ze světa.

 

A proti čemu Annan bojuje? I proti dětské otrocké práci při těžbě nerostů. Nerostů, které pak světové korporace skupují a jsou součástí třeba chytrých telefonů a dalších moderních technologií, které my si pak kupujeme. Dvaaosmdesátistránková zpráva organizace Human Rights Watch s názvem „ Drahé kovy, levná pracovní síla: Dětská práce a společenská odpovědnost firem v ghanských řemeslných zlatých dolech“ dokumentuje využívání dětské práce v ghanských řemeslných a nelicencovaných dolech, kde probíhá většina těžby. Odhaduje se, že tisíce dětí pracují v nebezpečných podmínkách, což je v rozporu s ghanským i mezinárodním právem. Těží rudu ze šachet, nosí a drtí náklad rudy a zpracovávají ji toxickou rtutí. Většina dětských pracujících je ve věku 15 až 17 let, ale v ghanských dolech pracují i ​​mladší děti.

Děti byly zraněny – a nejméně v jednom případě i zabity – při zřícení dolů, často nelegálně zřizovanými, a trpěly bolestmi a dýchacími problémy způsobenými prací. V důsledku otravy rtutí jim také hrozí poškození mozku a další celoživotní postižení. Většina dětí, které pracují v hornictví, chodí do školy a některé pracují speciálně proto, aby pokryly náklady spojené se školou. Mnoho z nich však dochází do školy nepravidelně nebo ji předčasně ukončí.

Závěr bez úsměvu, ale právě organizace jako Challenging Heights dávají naději, že i v tomto si svět uvědomí, že jde špatnou cestou a napraví to. Měli bychom po tom volat a přinejmenším od výrobců chytrých hraček chtít prohlášení, že jejich výrobky nestojí na otrocké práci dětí.

Vložil: Kamil Fára