Pravděpodobnost 1 ku 400 milionům. Stejně je natočili. Albínské jeleny v divoké přírodě. Život s úsměvem
07.05.2025
Foto: Pixabay
Popisek: Ilustrační fotografie jelena albína, autentické video v textu
Cestou domů z oslavy narozenin svého třináctiletého syna zažila rodina Kurta Massimilly neuvěřitelný zážitek. Při jízdě venkovskou Iowou za soumraku narazili na dva vzácné bílé jeleny – albíny. „Zjistil jsem, že pravděpodobnost takového setkání je asi 1 ku 400 milionům,“ uvedl Kurt.
„Jeli jsme domů po vedlejší silnici, když najednou moje žena vykřikla: ‚Proboha, jelen albín!‘ Její hlas zněl jako u nadšeného teenagera,“ popsal 56letý muž pro SWNS Agency. „Zastavil jsem a couvali jsme zpět. A pak jsme viděli, že tam jsou dva, jen tak stojí na poli. Nejprve jsem si myslel, že je to laň,“ přiznal s úsměvem.
Albinismus u jelenů je vzácná genetická mutace způsobující ztrátu pigmentace, kvůli které jsou zvířata nápadně bílá. V Iowě a dalších amerických státech je proto jejich lov zakázán. Podle odhadů se albínský jelen narodí přibližně jednou za 30 000 přírůstků. Někteří jedinci mohou mít také leucismus, který způsobuje částečné nebo úplné zbělení srsti.
Kurt, který se nedávno přestěhoval z Arizony, je vášnivým milovníkem přírody. „Jsme nadšení pozorovatelé zvířat, takže to byl opravdu výjimečný zážitek. Máme radost, když vidíme tvory, které běžně nepotkáte,“ dodal.
Albíni jsou v přírodě skutečnou raritou. Jejich výskyt je výjimečný nejen u savců, ale i u ptáků, plazů či ryb. Zatímco u lidí se albinismus vyskytuje zhruba u jednoho z 20 000 jedinců, u zvířat jsou čísla ještě nižší. Důvodem je nejen genetická náhoda, ale i fakt, že bílé zbarvení může být v divočině nevýhodné – zvířata jsou nápadná pro predátory i kořist. Přesto právě jejich výjimečnost z nich dělá tajemné hvězdy lesů, savan i oceánů.
I v České republice občas příroda překvapí bílým zázrakem. Ačkoli albínská zvířata jsou u nás vzácností, občas se objeví zprávy o bílých veverkách, srncích nebo dokonce krtcích. Nejčastěji se s neobvyklým zbarvením setkáme u ptáků – například u kosů, kteří pak vypadají, jako by si oblékli elegantní smoking, ale zapomněli ho dotáhnout do černa. Ať už jde o jakékoli zvíře, jedno je jisté: jejich výjimečnost vzbuzuje údiv a radost. Kdo ví, třeba právě teď někde v českých lesích běhá bílý zajíc a marně se schovává za sněhovou nadílku – jenže ta už dávno roztála.
Vložil: Kamil Fára