Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S kýblem v ruce měsíc v lese. „Žabí“ solidarita by mohla - a měla - změnit svět. Život s úsměvem

02.05.2025
S kýblem v ruce měsíc v lese. „Žabí“ solidarita by mohla - a měla - změnit svět. Život s úsměvem

Foto: Pixabay

Popisek: Žabí láska

Jaro je tady a s ním i jedna z nejroztomilejších misí roku! U přírodní rezervace Sestrorecké bažiny, kousek od Petrohradu, se každoročně sejde armáda nadšených dobrovolníků ve žlutých vestách a s kýbly v rukou, aby pomohla tisícům žab a ropuch bezpečně přejít silnici.

„Na velkých silnicích je úmrtnost obojživelníků děsivá. Někdy je vozovka doslova pokrytá vrstvou mrtvých žab,“ popsal pro agenturu AP drsnější realitu Konstantin Milta, herpetolog z Petrohradského zoologického institutu. Ale na této konkrétní cestě už se situace mění k lepšímu – díky obrovskému oranžovému dopravnímu značení s nápisem: „Pozor! Zpomalte! Ropuchy přecházejí!“ A hlavně díky lidem, kteří berou žabí životy vážně.

„Ta je ale rozkošná!“ vykřikla jedna z dobrovolnic, když jí malá ropucha skočila do kbelíku. Každý zachráněný obojživelník je pečlivě zaevidován a vypuštěn na druhé straně silnice, kde může v klidu dokončit svou jarní pouť za láskou.

„Ropuchy migrují z lesa k zálivu, tam se rozmnoží, nakladou vajíčka a pak se v polovině května vrací zpět. Takže tu silnici překonávají dvakrát,“ vysvětlil Milta. U obou turnusů žabí kamasutry přicházejí na scénu dobrovolníci, kteří se tu už od roku 2016 starají o to, aby žabí romantika neskončila pod koly aut. V oblasti stráví na střídačku i měsíc.

„Je skvělé, že v posledních letech přibývá lidí ochotných pomáhat živým tvorům,“ řekla Viktoria Samutová z petrohradské správy chráněných území. „Naší misí je probouzet v lidech lásku k přírodě a chuť jí pomáhat.“ A zdá se, že to funguje – každý rok se do akce zapojí přes 700 nadšenců!

Mezi nimi je i studentka Diana Kulinčenková, která si pochvalovala: „Celý semestr jsem nadávala, že chci do lesa – a tady to mám! Les, žáby, čerstvý vzduch a ještě dělám něco užitečného. Po tomhle budu hledat, kde jinde se můžu přidat.“

Kdyby se Rusko dokázalo chovat k světu stejně laskavě jako tihle dobrovolníci k žábám – třeba pomáhat slabším přes silnici velmocenských sporů – možná bychom všichni žili v lepším světě. Snad je tahle žabí mise inspirací nejen pro ochránce přírody, ale i pro ty, kdo rozhodují o velké politice. Koneckonců – i malé činy mohou mít velký dopad. A kdo ví? Třeba jednou uvidíme i ruské politiky v žlutých vestách, jak pomáhají světu přejít na bezpečnější stranu. Vždyť přesně k tomu bychom měli chtít dojít a žít v takovém světě.

A i my bychom se někdy mohli na chvíli zastavit a přemýšlet o naší lásce, soucitu i nenávisti. Každý by měl mít v rukou kýbl, v kterém přenese slabšího na bezpečnější místo. A slabší by měl apelovat na silnějšího, aby jeho politikou byl kýbl plný solidarity. Rusko do toho snad časem doroste. My bychom z takové pozice neměli zase odrůst.

Vložil: Kamil Fára