Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ohroženi demokracií. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.03.2025
Ohroženi demokracií. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Pád do rumunského bahniště

Praktikující křesťan, odpůrce progresivního liberalismu, konzervativec s odporem k eurounijní byrokracii a bruselské politice „jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže“, které my jsme se zcela podřídili. Médii označovaný za krajního pravičáka, ne-li rovnou za antičlověka. Calin Georgescu, kandidát na rumunského prezidenta, kterému byla tamním ústavním soudem odňata možnost být volen. Tedy právo v demokracii posvátné. Přičemž s podobnými úklady na podupání posvátného bodu demokracie se začíná harašit i v České republice.

Ve zprávách o zamítnutí kandidatury se o Georgescuovi píše jako o krajně pravicovém, proruském, populistickém, nacionalistickém. Zkrátka tradiční seznam nálepek, které mají adresáta odstřelit a zbavit vlivu, sebrat mu slovo. Seznam nálepek, které popírají demokracii jako souboj myšlenek, v Rumunsku pak už popírají samotnou demokracii.

Chápu, že se tamní silně probruselský režim obává dopadů toho, že by Georgescu opanoval prezidentský úřad. Rumunský režim vsadil na to, že se obyvatelům po vzoru jedné strany a vlády vnutí jiní kandidáti, umírněnější, probruselštější. Riskuje tím ale, že frustrace obyvatel může vést k samotnému odmítnutí režimu, že nespokojenost Rumunů s nabízenou formou demokracie bude příliš veliká a mohla by vést k fatální nedůvěře v samotný systém řízení země.

Po prvním kole prezidentských voleb v závěru loňského roku, kdy Georgescu získal 23 % hlasů, došlo ze strany ústavního soudu k anulování výsledku. Volby byly zrušené. Od té doby až doposud pak vzrostla podpora „toxického“ kandidáta podle průzkumů přes 40 % hlasů. Dokonce hrozilo, že Georgescu by mohl stanout v prezidentském úřadu po prvním kole. Bylo tedy téměř jisté, že se stane prezidentem. Podpora lidí byla nebývale velká. A ústavní soud mase lidí sebral jejího kandidáta, což si většina jistě vyloží jako omezení práva volit dle vlastního vědomí a svědomí.

Jako důvod byl uvedený evropský strašák, Rusko. Vměšovalo se do voleb, zní z Rumunska, ale důkazy o takovém vměšování chybí. Mluví se o několika stovkách či málo tisícovkách tiktokových účtech, které šířily Georgescuova videa. Nezazní otázka, jestli je TikTok tak mocný nástroj, že dokáže někomu vyhrát volby. Rumuni byli dlouhodobě nespokojení se svou liberálně levicovou vládou, praskaly na ní skandály, lidé chtěli změnu, volali po změně, chtěli volit změnu. A Georgescu změnu nabízel. A to změnu o 180˚.

Politoložka Ana Otilia Nutuová v rozhovoru pro Seznam Zprávy pravila, že kandidaturu Georgescua podporovaly i liberální parlamentní strany, protože předpokládaly, že Georgescu je outsider, který volby prohraje a tím oslabí protilehlý tábor. Jenže on vyhrál první kolo a vypadalo to, že by měl dobrý start i pro kolo druhé. A to už bylo o strach. Tak kandidáta za pomoci ústavního soudu odstřelili. A to hned dvakrát po sobě. Sebrali mu první kolo jeho anulováním a zakázali mu kandidovat v náhradním termínu dalších voleb.

Ale jak pravila politoložka Nutuová, jinak čistě prorežimní osoba, lidé v Rumunsku projevují velký nesouhlas s nynější vládou. Použití karty ruského vměšování, navíc bez řádných důkazů, tak vypadá jako čistě účelová akce. „V Rumunsku opravdu byla rozsáhlá poptávka po tom, aby lidé ze současné vlády už odešli. Konaly se kvůli tomu i protesty a lidé pojali toto hlasování i jako možnost se vyjádřit,“ řekla Nutuová, aby toto své tvrzení následně popřela tím, že podporu Georgescua označila za akci Ruska. Dupání po demokracii? No lepší příklad uvést snad ani nejde. Lidé chtějí změnu, zvolí si změnu a establishment to označí za akci Ruska. Z toho nekouká nic jiného než budoucí děsivá frustrace Rumunů.

A na účelovou akci už se chystá i místní věrchuška. Podívejme se opět na Seznam Zprávy. „Ruským zájmům nahrávají jak svými útoky na prozápadní směřování Česka, snahou vykreslit podporu Ukrajiny jako něco, co ohrožuje zájmy českých občanů, ale také využíváním dlouhodobě budovaných štěpících témat ve společnosti. Dalším aktérem bude hnutí PRO Jindřicha Rajchla, které do krajských voleb na podzim 2024 kandidovalo spolu s SPD a Trikolorou,“ popisuje Vít Kučík, mluvčí Českých elfů, v „analytickém“ textu s názvem „Hrozí rumunský scénář? Které strany mohou v kampani hrát ruskou propagandu“. Vedle výše uvedených stran ruskou propagandu může podle textu Seznam Zpráv hrát i uskupení Motoristé sobě.

„Když se zamyslíme nad jejich poselstvím za záchranu výroby aut se spalovacími motory, tak tato jejich mise, často zahrnující i šíření dezinformací o změně klimatu, mimo jiné velice vyhovuje Rusku jako jednomu z největších producentů fosilních paliv. Tudíž nebudou cílem ruské akce, ale budou ruskou akcí využiti a amplifikováni,“ řekl pro Seznam Zprávy Kučík, kterého server uvedl v perexu jako „odborníka“. Co na tom, že jediný prokazatelný agent Ruska na mediální scéně byl Pavel Rubcov, alias Pablo González, který naopak hrál zelenou politiku jako smyslů zbavený. Dokonce za něj protestovali kolegové ze zelené scény. #FreePablo získal protest hashtag na sociálních sítích.

Jak je patrné z odpovědi Víta Kučíka, ruskou propagandou se stává vlastně každé téma, které není v souladu s unijní politikou nebo politikou nynější vlády. Otázka, jestli se může pochybovat o směrování naší republiky, o tématech, které z naší země i celé unie dělají zadlužený pytel blech, je tedy zodpovězena. Nemůže. Je to netéma, tabu, na politické mapě bychom takovou diskusi měli hledat jen pod nápisem hic sunt leones a neodvažovat se do ní lézt. Sic nás stihne trest nejvyšší. Dostaneme od Kučíků a spol. nálepku, která nás má odstranit z demokratické diskuse. A to je přece demokracie a svoboda se vším všudy.

O rumunském scénáři už v rozhovoru pro Info mluvil i předseda Ústavního soudu Josef Baxa. „Volby se nemají rozhodovat v soudních síních. Ale ten soudní zásah tu má být přítomen, nemá se s ním řinčet, ale je to jakási atomová bomba. (...) Nemáme ambici, aby vše bylo podle nás, ale pokud by došlo k situaci, která se vymyká i těm zhrublým mravům, nebudeme soud, který zavře oči nebo odvrátí tvář." Takže i z českého Ústavního soudu už zaznívají výhrůžky. Když vyhraje někdo nevhodný, můžeme do toho hodit vidle.

Jak patrné, dostáváme se za pomoci různých Kučíků a Baxů do míst, kde není pro demokracii příliš místa. Pochybnosti a odlišné názory se dají jednoduše označit za dezinformace a ruskou propagandu, takže politická soutěž se stává takovou, jak bych to..., koalicí Spolu, kde se sejdou probruselské strany se zdánlivě rozdílnými prioritami a prohlašují, že jiný než jejich politický program je extrémistický nebo populistický. Tedy to, co říká Kučík z udavačské úderky Českých elfů – pochybovat a mít jiný názor je velmi blízké ruské propagandě. My to Rusko nemít, tak si ho budeme muset vymyslet.

Jen upozorním, že je zdravé, když se pochybnosti, jiné názory a jiné politické přesvědčení střídá u vlády s tím opačným. Říká se tomu demokracie. Pokud je lidem vnucená jediná možná cesta, začnou ji nenávidět a rebelovat proti ní. A pokud jim bude upřena příliš dlouho, můžou začít ostřit vidle a promazávat cepy. On kdyby se Georgescu dostal k prezidentskému úřadu, lidé by zjistili, že se nic zásadního zase tolik nemění. Rumunsko by stále bylo tam, kde je. Se svými sousedy, se svými problémy. Zdravá demokracie má dostatečně silné pojistky pro to, aby země nešla do extrému. 

Ale zdá se, že nynější režim v Rumunsku se k extrémnímu řešení přiklonil a vybouchly mu přitom hned troje pojistky. Parlament, národní volební komise i ústavní soud. Rumuni mají problém. A měl by se řešit demokratickou cestou. Vláda by měla okamžitě rezignovat, měly by se vyvolat nové volby s příslibem toho, že deviantně aktivistický ústavní soud bude hned po volbách rozpuštěn a navolen znovu. Pak by se demokracie v Rumunsku zase na chvíli usadila.

V neděli 16. bžezna proběhne v Praze na Malostranském náměstí demonstrace proti vývoji v Rumunsku.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb