Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Agent StB Babiš? Lidem je to více méně fuk, antikomunismus je spíše mediální záležitost, tvrdí politologové

10.11.2013
Agent StB Babiš? Lidem je to více méně fuk, antikomunismus je spíše mediální záležitost, tvrdí politologové

Autor: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Jak velký by byl povyk a rozkol v povolební situaci, pokud by se po Novém roce soudně prokázala spolupráce Andreje Babiše s StB, odhadují pro Parlamentní listy.cz politologové. Předkládají možná řešení. Důležitý bude postoj lidovců, zato voliči jsou prý shovívavější.

Přestože pozice hnutí ANO s lídrem Andrejem Babišem vypadá ve světle rozpolcené ČSSD ještě silnější než těsně po vyhlášení volebních výsledků, spekuluje se o tom, zda ho kauza jeho údajné spolupráce s StB neshodí zase o pár schodů níž. Zvláště pokud by v době rozsudku slovenského soudu, ke kterému se obrátil kvůli údajně neoprávněnému evidování své osoby v archivních svazích československé StB, padl v době, kdy by se už stal ministrem financí.

„To je otázka, nakolik by nějaký rozsudek, který by řekl, že byl agentem, vládu destabilizoval. Dá se říci, že asi lidovci by na toto téma byli velmi citliví, to znamená, že by mohli vyvolat nějaké hlasování,“ přemýšlí politolog Jan Bureš. Konec světa by to však nebyl.

Tak by odešel a vše by bylo ok

Když by na to došlo, tak i to se dá podle Bureše politicky řešit. „Tím, že Andrej Babiš odejde z vlády, pokud by v té době byl ministrem. Místo něj by přišel nějaký jeho jiný člověk. Nemusí to tedy samo o sobě znamenat, že by vláda padla úplně,“ nepřeceňuje potenciálně nevýhodný verdikt soudu vůči Babišovi a dodává: „Ale samozřejmě by to přispívalo k nějaké další destabilitě.“

Vyprahlý antikomunismus?

Shovívavější vůči předlistopadovým přehmatům je dnes veřejnost i podle politologa Jana Kubáčka. „Pokud by se spolupráce s StB prokázala, tak povolební situace by se vyvíjela velmi turbulentně. Pokud se Babiš stane ministrem, otevře se tím otázka lustračního osvědčení. Další vývoj se z toho pak dá dramaticky očekávat,“ souhlasí, ale podotýká, že lídr hnutí ANO má v tomto směru v současnosti obrovskou výhodu. Mimo jiné v tom, že celá kauza byla překrytá rozbroji a pnutím v sociální demokracii a obecně křehkou situací v dalších politických stranách.

Navíc se dnes ukazuje, že někdejší spolupráce s StB nebude tak zásadní téma pro voliče, protože jim to již často připadá už jako velmi vzdálená situace. „Jsou již prostě přesvědčeni, že antikomunismus je do značné míry vyprázdněný. Že byl mnohdy jednorázově cíleně zneužíván, aniž by tedy byl pak naplňován v praxi a vážně míněn. Takže myslím, že teď se lidé budou zabývat mnohem více vývojem ČSSD, ODS  a dalších politických stran, než kauzou lustračního osvědčení Andreje Babiše,“ domnívá se.

Babiš spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Z tohoto důvodu podal u slovenského soudu žalobu, kterou se domáhá verdiktu, že byl ve svazcích komunistické tajné policie coby agent veden neoprávněně. Soudní líčení bylo odročeno na začátek příštího roku.

Lucie Bartoš

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace