Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Úvahy nad rumunským šlápnutím do hnoje. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.12.2024
Úvahy nad rumunským šlápnutím do hnoje. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Rumunská vlajka

Rumunský ústavní soud hned poté, co uznal regulérnost prezidentských voleb, tytéž volby zrušil. A to dva dny před konáním druhého kola. Krok nanejvýš nestandardní. Nestandardní o to víc, jaké uvedl důvody. Dezinformace, zásahy třetích zemí a rovnost příležitostí pro kandidáty. Navíc s ohledem na tlak, který na Rumunsko začal po zveřejnění výsledků vyvíjet Brusel v zádech s Washingtonem.

Pročetl jsem si všechny odtajněné dokumenty, které ústavní soud vedly k bezprecedentnímu kroku. V tiskové zprávě ústavní soud uvedl, že první kolo voleb bylo ovlivněné ruským vlivem. V odtajněných dokumentech ovšem přímé důkazy chybí. Jsou v nich jen dohady a předpoklady. Chybí důkazy o zapojení jakéhokoliv cizího státu do průběhu voleb, chybí důkazy o konkrétních manipulacích, které měly změnit průběh voleb. Zkrátka taková obvyklá evropská hodnota v praxi.

Naopak jsem měl pocit, že v odtajněných dokumentech čtu o zcela normální marketingové práci. Kandidáti naháněli sledující, rozšiřovali svou základnu, snažili se oslovit co nejvíc voličů a přesvědčit je o tom, že mají volit právě je.

To byla pak druhá etapa enormního tlaku na Rumunsko. Na pranýři se ocitla sociální síť TikTok. Obvinění bylo zřetelné. Podporovala jednoho kandidáta a rejdili v ní Ruskem placení nebo podporovaní „agenti“. Evropský zástupce TikToku to jednoznačně vyloučil. Vládní složky, včetně tajných služeb, které se o skandální podupání demokracie postaraly, nepředložily důkazy, jen dohady. Ostudnou úlohu ve sporu pak vykonal Brusel s tím, že bude diskusi mezi Rumunskem a TikTokem moderovat, čti lynčovat TikTok a kvákat jako mrtvá žába o dezinformacích, oné kouzelné formulce, která má za úkol z úst evropsky hodnotových politiků křivit skutečnou demokracii.

Proč ten poplach? Kandidát na prezidenta Călin Georgescu je nevhodný pro naše sdílené evropské hodnoty. Je to silně věřící křesťan, odmítl nenávidět Rusko, o konfliktu na Ukrajině říká, že je rozdmýcháván americkými zájmy, Putina označil za člověka, který miluje svou zemi a zpochybnil legitimnost toho, aby v Rumunsku byla americká základna. Călin Georgescu je univerzitní profesor a konzultant pro udržitelný rozvoj v rámci OSN. Žádné politické ořezávátko.

Snad v kocovině z vlastního prvotního rozhodnutí, kdy ústavní soud uznal legitimnost průběhu prvního kola voleb a pak jej velmi nestandardně zrušil, vydal soud vysvětlení, kde se to hemží přísaháním na demokracii, svobodu, ochranu plurality. „Ustanovení čl. 1 odst. 3 Ústavy stanoví, že Rumunsko je právním státem, demokratické a sociální, v nichž lidská důstojnost, práva a svobody občanů, svobodný rozvoj lidské osobnosti, spravedlnost a politický pluralismus představují nejvyšší hodnoty v duchu demokratických tradic rumunského lidu a ideály revoluce z prosince 1989 a jsou zaručeny,“ napsal ústavní soud.

S ideály revoluce z prosince 1989. Ze stejného prosince, kdy se bez řádného procesu, bez spravedlnosti, ale jen z pomsty konal vlastně pouliční soud nad manželi Ceaușescuovými, kteří po hodině trestního procesu a bez možnosti řádné obhajoby byli odsouzení k smrti zastřelením a den po Vánocích také zastřeleni? Já jen že rumunský ústavní soud chytá podobné choutky, jako režim, který revoluce 1989 s úspěchem položila.

Brusel s Washingtonem zcela otevřeně tlačily Rumunsko k tomu, aby se Călina Georgescu zbavilo. Je pěkné, že ho někde na schodech po rychle svolaném trestním procesu rovnou nezastřelili. A ač může být Călin Georgescu pro mnohé jako Orbán zkřížený s Ficem, vůle Rumunů dala jasně najevo, že si přáli poslat do druhého kola právě jeho. Pokud začneme v Evropské unii potlačovat vůli lidí a vnucovat jim jen evropsky hodnotové politiky schválené na politbyru v Bruselu, tak se dočkáme jediného - dalšího zrychleného a ne příliš spravedlivého trestného procesu, který bude zakončený střelbou. V Rumunsku už v tom umí chodit.

Zdroje: Politico, iDnes, Novinky

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb