Trump, Harrisová a mocenská centra světa. Komentář Štěpána Chába
komentář
06.11.2024
Foto: Pixabay
Popisek: Svět
V celé mé sociální bublině to vře jako v úlu. A přiznávám, mám tu svou sociální bublinu disciplinovanou. Až na jednu temnou výjimku všichni fandí Donaldu Trumpovi a od dobré poloviny zaznívají obavy, že výsledky budou ovlivněné korespondenčním hlasováním v neprospěch Trumpa. A že dojde k masivním volebním podvodům. Holt, korespondenční volby. Dobrý důvod pro lascivní dovádění s trochou té diktatury. Čeká nás další Bidenova křivka? A když přijde, co bude následovat?
Ono je to v těch USA trochu vošajstlich. Donald Trump prohrál volby 2020 oficiálně, ale doposud tvrdí, že mu byly za pomoci podvodů ukradené. O tom, že Joe Biden vyhrál za pomoci podvodů, je přesvědčená velká část podporovatelů Trumpa. Pokud Trump nynější volby prohraje, strhne se mela. Lidé vyjdou do ulic a budou se v nich pár dní mlátit vzájemně s policií po hlavách. Začne občanská válka? Ale kdeže. Nezačne nic. Jen se na vařené nudli chvíli po ulicích potahají početné davy a pak se sklouzne zase k všednodenní nudě.
Ale to samé můžeme čekat, když prohraje Kamala Harrisová. Povstane dav disciplinovaných úderníků liberální demokracie. A ten to umí roztočit báječně. Vzpomeňme hnutí Black Lives Matter. Při něm se ze strany aktivistů konaly úplné orgie nepravostí a pouličního zla. Ideologická hysterie nejen protestujících, ale i úřadů a jednotlivých společností, byla dechberoucí. Celý policejní sbor klečící před aktivisty a škemrající tím o odpuštění. Obrázky z blázince. Pokud vyhraje Trump, blázinec jistě zase otevře svá stavidla a ulice zaplaví jedna diagnóza vedle druhé. Ale stejně se to všechno zklidní, lidé odejdou na kulturní převýchovu k Netflixu, budou se cpát hamburgery a tofu a na světě bude tak, jak je. Ráno do práce, večer k televizi. A tak pořád dokola.
Změní Donald Trump nebo Kamala Harrisová zásadně světové proudy mocenských center? Vnitřní politika USA se nás příliš netýká, nezajímá nás. Ale kam se posune konflikt na Ukrajině a na Blízkém východě? S Harrisovou je téměř jistota, že se bude pokračovat v Bidenově strategii boje do posledního Ukrajince. Je to pro Spojené státy nejvýhodnější poloha. Nic je to prakticky nestojí a přesto tlučou po hlavě svého velmocenského protivníka. I Blízký východ zůstane v rukou Izraele. Zatím se budou upevňovat struktury uskupení BRICS a Rusko se bude dostávat o to víc na výsluní. Ukrajina lehne do dvou let popelem, nebo po ověnčení kandelábrů vládnoucími politiky kapituluje a s Ruskem se prostě dohodne na míru dle ruského vidění.
Donald Trump několikrát slíbil, že válku na Ukrajině ukončí do 24 hodin po nástupu do funkce. Lze mu to věřit? Nejsem si tím tolik jistý. Dřív, prosím, dřív určitě. USA byly hegemon, svět byl jednomocný, abych tak řekl. Jenže teď se nám mocenská centra množí jako kobylky. Ve Washingtonu a přidruženém Pentagonu je jedno centrum. Sice slábnoucí, ale stále velmi dominantní.
Další se vytvořilo v Moskvě. Přičemž moskevské mocenské centrum se nám za posledních deset let začalo měnit před očima. Už to není mopslík, který škemrá v Evropě o přízeň a rád by, aby se ně něj Evropa spoléhala a měla ho ráda a vzala ho mezi sebe. Válka na Ukrajině, západní sankce a prudce se rozvíjející spolupráce v rámci BRICS dělá z Ruska velmi nebezpečného protivníka Evropy. Evropy, které se z Moskvy už jen pohrdavě smějí. Bude mít Donald Trump v ruce stále moc jediného hegemona světa? Troufám si tvrdit, že už ničím takovým disponovat nebude. Takže pokud bude chtít Trump rychle ukončit válku na Ukrajině, bude to konec podle přání Ruska, nikoliv Spojených států. Trump záhy zjistí, že jinudy jednání vést nemůže. Ukrajina bude hozena Rusku do náruče jako obětina. Samozřejmě pokud se nám ti naši váleční velmocenští kohoutci nehryznou a nezačnou po sobě házet atomovkami. Ale to pak bude stejně všechno jedno, protože po lidstvu zbyde jen Voyager 2 s informační destičkou, že kráter po naší existenci najdou mimozemšťané v Mléčné dráze někde u toho našeho Sluníčka.
Dalším mocenským centrem se stal jednoznačně Peking. A ten je zcela na straně Ruska. Ne z lásky, ale z čistě racionálních důvodů. Protože pokud by nebyl na straně Ruska, čeká ho osud Ruska. Tedy uvláčení ve válce na vlastních hranicích.
Aby těch center nebylo málo, tak další se vzmáhá v Dubaji. Ta se zatím tváří velmi neutrálně, ale její neutralita je dokreslovaná velmi intenzivním pošilháváním po BRICSu a spolupráci s Čínou a Ruskem. Opět, racionální úvaha. Západní země v čele s USA se posledních třicet let věnovaly tomu, aby arabské země zahnaly válkami, sankcemi a mentorováním do středověku. Rusko a Čína zcela očividně nabízejí nikoliv kibicování domněle morálně nadřazených nadlidí, ale obyčejnou obchodní spolupráci.
Ne, není konec. Další mocenské centrum nám roste v Novém Dillí. Indie si úpěnlivě udržuje neutralitu. Ale neutralitu typu – obchoduju se všemi stranami a tím rostu do až nebezpečné prosperity. A pak se, troufám si tvrdit, přikloní k ose Moskva - Peking. Už jen pro tu historickou paměť, kdy Indie zažila své nejkrušnější časy jako kolonie Velké Británie.
A pak je tu jedno umírající mocenské centrum. Evropa. Ta svůj jinak výstavní projekt Evropské unie prokaučovala a ztratila svou prosperitu i budoucnost pod nánosy byrokratických nařízení a ideologií, kterým se postupem času vystavěly tak obscénně velikášské pomníky, až jejich stín zakryl do nebytí politiku podporující svobodný trh i svobodu člověka. A Evropu zázrak nečeká. Ta už ani nemá naději, že si do čela zvolí rozum. Ta už zešílela na kvadrát a čeká ji jen postupný pád do bezvýznamnosti. Síla Evropy, abych si trochu štípnul, byla z velké části postavená na spolupráci s Ruskem. Geopolitiku neošulíme plamenným projevem z Bruselu, to se nedá svítit.
S Kamalou Harrisovou v Bílém domě budeme svědky pokračování toho, v čem jsme nyní. Bude to krásně otupující podívaná na postupné slábnutí kdysi jediné mocnosti světa. A my jako Evropa pojedeme v závěsu za USA.
S Donaldem Trumpem nás čeká podobný sešup, protože v ruce už nebude držet celý svět za… no, za tamto dole. Jen je tu naděje, že ta přeměna světa a přelévání mocenských center získá daleko větší dynamiku. A že USA získají plusové body u upevňování svého místa na světě. Spojené státy s Trumpem budou silnější. V tomto případě ovšem Evropa nepůjde v závěsu za USA. My jsme nyní jen to páté kolo u vozu. A zázrak ve výhledu nemáme, protože nás, nás vedou do kafilérky dějin naprostá telata.
EDIT k 6. listopadu ráno: Tak jsem se probudil a Donald Trump byl krok od získání Bílého domu. To je pro USA to nejlepší, co se mohlo stát. Teď může začít Trump vymetat ten chlév. Obklopil se lidmi, kterým by se to dalo snad i věřit. Tak třikrát hurá. Probudili jsme se zase do trochu jiného světa.
Vložil: Štěpán Cháb