Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Obliba Haška, Babiše a Okamury strmě padá! Zato se drží pirát Bartoš, Sobotka i zelený Liška. Nejčerstvější výzkum popularity politiků

02.11.2013
Obliba Haška, Babiše a Okamury strmě padá! Zato se drží pirát Bartoš, Sobotka i zelený Liška. Nejčerstvější výzkum popularity politiků

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Michal Hašek

GRAFY Společnost Yeseter Now, která se zabývá monitoringem a analýzou sociálních sítí a webových diskuzí, připravila exkluzivní analýzu vývoje popularity osmi nejdiskutovanějších stranických kandidátů. Předvolební obrázek se po volbách zásadně mění.

Pro účely tohoto průzkumu společnost Yeseter Now analyzovala v období od 20. října do 31. října celkem 370 819 diskusních příspěvků týkajících se jednotlivých lídrů stran. Index popularity přitom představuje násobek objemu komunikace v absolutních číslech a podílu pozitivně laděných příspěvků. Vyjadřuje tak nejpřesněji, komu je veřejnost diskutující na internetu ve sledovaném období nejvíce nakloněna.

Menší popularita, přesto vítěz

Navzdory lepšímu výsledku v počtu preferenčních hlasů ve volbách se Michalu Haškovi z ČSSD na domácím webu v indexu popularity dařilo dlouhodobě výrazněji hůře než jeho stranickému konkurentovi Bohuslavu Sobotkovi. Pozitivně laděné zprávy se o Michalu Haškovi vyskytovaly ve větší míře hlavně bezprostředně po volbách, a to především v souvislosti s větším počtem preferenčních hlasů. Po jeho nepravdivém vyjádření o schůzce v Lánech se však jeho sentiment propadá výrazně dolů.

Rychlý pád

Z grafu 2, který znázorňuje vývoj popularity u osmi nejčastěji diskutovaných kandidátů na českém internetu, vyplývá, že bezkonkurečně neoblíbenější byl u veřejnosti lídr ANO Andrej Babiš. Jeho obliba se však po volbách strmě propadá, stejně jako popularita lídra Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury. Za pozornost stojí i skutečnost, že po volbách se s celkově klesajícím objemem komunikace u všech kandidátů právě u těchto dvou lídrů nejvíce propadl také podíl pozitivně laděných příspěvků. Konkrétně Andreji Babišovi diskutující nejčastěji vyčítají, že se chtěl vyhnout zodpovědnosti za silný mandát, který dostal od voličů.

TOP 10

Graf 4 ukazuje průměrnou hodnotu indexu popularity za celý měsíc říjen. I z něj je patrné, že Bohuslav Sobotka se těšil přízně veřejnosti výrazně více než Michal Hašek. Mezi deset kandidátů nejoblíbenějších u veřejnosti se dostali ještě Ondřej Liška za Stranu zelených a Ivan Bartoš za Českou pirátskou stranu, kteří v úhrnném měření za celý měsíc říjen dokonce předstihli lídra KDU-ČSL Pavla Bělobrádka.

Pozitivní Bartoš a Fiala

Graf 5 zobrazuje vývoj podílu pozitivně laděných příspěvků bez ohledu na celkový objem komunikace – u kandidátů s dlouhodobě lepším sentimentem. Jednoznačně vede Ivan Bartoš z pirátské strany a nově stoupá Petr Fiala z ODS.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace