Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ploty nejsou řešení, zbořte tu habaďůru. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.06.2024
Ploty nejsou řešení, zbořte tu habaďůru. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Žiletkový plot

V roce 2015, kdy maďarský premiér Orbán plánoval vystavět hraniční plot proti návalu migrantů, ozývalo se ze všech stran, že to nic neřeší, a mluvilo se o omezení peněz pro Maďarsko. Wir schaffen das drželo v ruce prapor a určovalo pravidla. Teď si v Berlíně staví vyšší ploty a přidávají k nim inkluzivní bonus ve formě žiletkového drátu. Na koupalištích. Kdo by to byl řekl, že zrovna tam. V roce 2015 na německých nádražích stály povětšinou mladé ženy s cedulemi Refugees welcome. A rozdávaly jim pití, plyšové medvídky a budoucnost své země.

„Koupaliště se v posledních letech stala arénami bezuzdného násilí,“ píše k tématu server Novinky a vypisuje, jaká nová pravidla se pro prostou a nezávadnou koupačku na letošní sezónu chystají. Vyjmenujme si je, protože já u čtení nevycházel z úžasu.

Zvyšují se ploty ze dvou na tři metry.

Některá koupaliště přidávají na vrchol plotu žiletkový drát.

Vstup na koupaliště pouze po předložení občanského průkazu.

Objednávka vstupenky pouze on-line.

Kontrola zavazadel všem návštěvníkům.

Kamerový systém, sledující koupaliště a ono „bezuzdné násilí“.

Nejde o mezinárodní letiště ani o ochranu vládních budov. Jde o koupaliště. Víte, takové to, kde si smočíte vedrem utahaného člověka, dáte si chlazenou limonádu a před kamarády budete předstírat, že kanál La Manche už jste zdolali nejméně třikrát.

A lidi budou rádi. Řeknou si – hele jak se o nás starají. Právě nám prohlíží tašku s ručníkem a gumovou kačenkou. Dokonce nás u toho kamerují. A dali nám na plot takový slušivý architektonický doplněk, kterému se nespravedlivě říká s hanlivým nádechem žiletkový drát. Ten, když chcete přelézt, tak vás dořeže jako řeznický učeň. Jak krásně se o nás strana a vláda stará, řekne si německý občan uklidněný bezpečnostními opatřeními. Jsou tu totiž pro jeho ochranu. Sice byl cestou na koupaliště svědkem dvou absurdních napadení nožem na ulici (v Berlíně proběhnou podle deníku Welt denně čtyři útoky nožem), ale na koupališti, tam konečně žádné kudličky nebudou. Tam bude klid se chvíli ráchat ve vodě. S žiletkovým drátem Wir schaffen das, i kdyby Rakušan s migračním paktem v zádech stokrát napsal – a co se stalo? Nic.

Logicky. Podobné zprávy jsou jen strašením. Vůbec, ona ta realita, to je někdy nejlepší adept na hlavní roli v nějakém příjemně mrazivém hororu.

Na iDnes pohovořili na začátku letošního roku o tom, jak se Německo populačně mění. Němci se nemnoží, množí se za ně migranti. „Celé Německo by se jednou mohlo podobat dnešním školkám, kde mají přistěhovalci většinu. Tím spíš, že průměrný věk imigrantů je nízký a jsou v produktivním věku,“ píše iDnes rukou Jiřího Sládka. A co se stalo? Nic.

Je to prostý populační vývoj našich sousedů.

Mám neodbytný pocit, že jsme v poslední fázi, kdy jde ještě zařadit zpátečku. Já vím, zní to podobně, jako když od Zelených jsou zpoza kupy biomasy slyšet ty jejich výkřiky How dare you, ale nynější vedení unie s velkou slávou schválilo migrační pakt, a pokud budou u kormidla další volební období, tak ho směrnicemi jen zabetonují do národních legislativ. Což povede logicky k tomu, že se začne žába pomalu vařit i v ČR. Za pár let na kačáku, který bude obehnaný žiletkovým drátem? No, děkuji pěkně.

Německá žába už má z horké vody problém vyskočit. Tak začíná aplikovat „bezpečnostní opatření“, aby ochránila vlastní lidi před... teď už vlastními lidmi. Volby do Evropského parlamentu u nás nikdy netrhaly rekordy v návštěvnosti. No, teď bychom se mohli přemoci a vyrazit.

Dodatek: Teď jsem si to po sobě přečetl a s úžasem zjistil, že celý text vyznívá jako nějaká manipulace. Vytvořit bubáka migrace, zmínit útoky nožem, až absurdní bezpečnostní opatření na koupalištích, což má podchytit ten strach v nás, tu obavu, a pak vypálím s výzvou k volbám.

Jo, manipulace. Jenže když si to tak spočtu, tak doposud se kolem koupališť žiletkové ploty fakt nestavěly, německá policie neměla potřebu dělat statistiky útoků nožem na ulici, protože prostě neprobíhaly, nebo byly statisticky nevýznamné. Teď tu ploty jsou, útoky už německá policie registruje a jeví se skoro jako epidemie (8000 jen za minulý rok, psal deník Welt, to je přes dvacet denně. Já nevím, mně to nepřijde normální… a ono to skutečně není normální). Teď přichází i volby, které s tím částečně něco udělat mohou. A když máme ve vedení politiky, kteří na demonstraci v Německu, kde protestující volali po zavedení práva šaría, odpoví – a co se stalo? Nic. Dobrou noc – je asi řešením právě vysoká účast u voleb a snaha takové politiky prostě odstavit. Nemají rozum. Vedle How dare you razí i Wir schaffen das.

Zdroje: Novinky, iDnes, Die Welt

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb