Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Historická výčitka, která zvedla Slovensko ze židlí aneb Zlomyslný naschvál prezidenta Novotného. Tajnosti slavných

24.05.2024
Historická výčitka, která zvedla Slovensko ze židlí aneb Zlomyslný naschvál prezidenta Novotného. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Česká televize - Vladislav Kucharski

Popisek: Jozef Kroner jako stařeček Matúš Pagáč v populárním komediálním seriálu Slovácko sa nesúdí, který natočil v roce 1975 režisér Petr Tuček na motivy stejnojmenné knihy Zdeňka Galušky

VIDEO Na newyorské premiéře sice vystoupil, převzít si Oscara už ale nemohl. Místo něj odletěla do USA soudružka z Filmexportu a hlavní hrdina zůstal sám na pražském letišti s kufry, v nichž měl obleky za sedmnáct tisíc. (Pokračování ze středy 22. května)

Mimořádnou hloubku lidské duše, zmítané pochybnostmi a manipulací okolí, rozehrál v roce 1965 díky legendární režisérské dvojici Ján Jadár a Elmar Klos v tragikomickém příběhu z časů arizace v klerofašistickém Slovensku, natočeném podle povídky Ladislava Grosmana, inspirované skutečnou událostí. Příběh prostého truhláře Antona Brtka, který získává v městečku Sabinov díky švagrovi, místnímu veliteli Hlinkovy gardy, obchod staré paní Lautmannové, je hořkou sondou do historie a ostrou historickou výčitkou. Připomíná schopnost autoritativního režimu zatáhnout do svého soukolí i bezúhonného člověka, jenž se pak marně snaží vyrovnat s výčitkami svědomí.

 

Obchod na korze:

Prezidentský naschvál

O Kronerově obsazení měl prý Kadár jasno už od počátku a dobře udělal. Obchod na korze posbíral kromě Oscara pro oba režiséry i hlavní představitelku, polskou herečku Idu Kamińskou, celou řadu ocenění, od Výroční ceny newyorské filmové kritiky přes Velkou cenu a Zvláštní čestné uznání v Cannes až po Zlatou plaketu Donatellova Davida. Slováci proti uvedení filmu rázně protestovali, tehdejší československý prezident Antonín Novotný ho ale schválil a šuškalo se, že tak učinil Slovákům naschvál, protože je neměl rád. Navzdory úspěchu ho ale vzápětí poslala normalizace na dlouhých dvacet let do trezoru.

Nevyléčitelný workoholik

O tři roky později dostal Jozef Kroner příležitost rozehrát stejnou tragikomickou parketu v divadle, v muzikálu Fidlikant na streche, který se dočkal devadesáti repríz. Ve filmu a televizi patřil k nejčastěji obsazovaným slovenským hercům, připomeňme si například jeho Gamboše v satirické komedii Stratená dolina, nezapomenutelného Martina Pichandu v mystické tragikomedii Juraje Jakubiska Tisícročná včela či Martina Janáka-Štípaného v hořké komedii …ani smrt nebere. Zahrál si v dlouhé řadě televizních inscenací i seriálů, spolupracoval s rozhlasem i dabingem, kde namlouval pro Slováky například Louise de Funèse, a natáčel gramofonové desky. Byl prostě beznadějný workoholik a herectví se stalo jeho láskou, bez níž nedokázal žít.

 

Slovácko sa nesúdí:

Stařeček Pagáč

Do paměti diváků se navždy zapsal i jako dědoušek Matúš Pagáč v komediálním cyklu Slovácko sa nesúdí, natočeném na motivy knížky Zdeňka Galušky, v němž deset let naplno rozehrával svůj smysl pro humor s Oldřichem Velenem alias Jurou Kláskem. Přestože na jevišti nedostal tolik příležitostí jako před kamerou a počet jeho rolí se zastavil na čísle 101, byl po celý život především divadelním hercem. Po oslavě šedesátin a poté co dva roky nedostal další roli, podal sám v bratislavském Slovenském národním divadle výpověď, v níž napsal: „Při vší skromnosti si dovolím tvrdit, že by se pro mě, herce na vrcholu tvůrčích sil a plného chuti pracovat, našla přiměřená role… Doufal jsem marně…“

Vzpoura proti nezájmu

Vzápětí s ním divadlo rozvázalo pracovní poměr, ani v penzi ale nezahálel a ztvárnil zhruba tři desítky dalších filmových postav. Skvělý vypravěč a vášnivý rybář Jozef Kroner napsal několik knih, během kariéry posbíral řadu ocenění a titulů včetně Národního umělce a v roce 2000 zvítězil v anketě o slovenského herce 20. století. Této pocty už se ale bohem nadaný komediant a mistr složitých dramatických charakterů nedočkal. Zemřel po krátké těžké nemoci 12. března 1998 v Bratislavě.

(zdroje: Wikipedie, ČSFD, FDB, Jozef Kroner: Herec na udici, Český rozhlas, Česká televize, ČBDB, Národní filmový archiv)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská