Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konzervy nepatří na recyklování, ale na smetiště. Tedy ty politické. Komentář Štěpána Chába

komentář 18.04.2024
Konzervy nepatří na recyklování, ale na smetiště. Tedy ty politické. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Konzervy

V Bruselu se měla odehrát konference konzervativních politiků a veřejně činných. Konala se i nekonala, vzbudila kontroverze, odhalila ledví našeho západního směrování na chuj, jak se říká, poškádlila pojem svoboda a rozproudila diskuse o jejím nedostatku.

Na konferenci evropských konzervativců měly vystoupit takové postavy jako Nigel Farage, britský konzervativní politik, který prosadil a protlačil brexit, Viktor Orbán, maďarský premiér, proklínaný v Bruselu ve všech dostupných pádech, a mnoho dalších řečníků. Akce byla ukončena slovy: „Úřady se rozhodly akci uzavřít kvůli možnému narušení veřejného pořádku,“ cituje zpravodajský server Politico slova zasahujícího policisty.

Frank Füredi, jeden z organizátorů a zakladatel pravicového think-tanku MCC Brusel, serveru Politico sdělil, že mu bylo sděleno, že pokud akci neukončí, vypnou mu v místě konání elektřinu. Policií byl blokovaný vstup na konferenci, policie blokovala i dopravce s potravinami a pitím na akci.

Konference byla přerušena, rozehnána a poté, co způsobila skandál napříč politickým spektrem, byla zase povolena. Ovšem povolena až po verdiktu soudu, který se pořádání konference s ohledem na belgickou ústavu zastal. Přičemž se jednalo o třetí místo konání. Ze dvou předchozích byla konference vypohlavkována za účasti podobně nosných argumentu.

„Být starostou znamená být garantem veřejné bezpečnosti. Můj příkaz zakazující tuto demonstraci byl založen na analýze Ocama. Můj nedostatek sympatií k těm, kteří hlásají nenávist, je jen předpoklad, za mě je to udržování veřejného pořádku, který byl důvodem zákazu. Jsme v právním státě. Spravedlnost rozhodla, akce tedy pokračuje i dnes. Převzal jsem svou odpovědnost a budu nadále sledovat, jak se věci vyvíjejí,“ napsal na Twitter Emir Kir, starosta bruselské části, kde se konference konala. Na okraj. Emir Kir je politik tureckého původu. Popírá genocidu na Arménech způsobenou na počátku minulého století Tureckem. Před volbami na starostu nechával roznášet letáky v turečtině, kde bezpečnostní opatření proti terorismu označoval za protimuslimské a kde hájil halal porážky. Krásný příklad toho, jak se Belgie mění. A s ní i další západní země Evropy.

Jak vidno, přemýšlet konzervativně, ať levicově či pravicově, je ohrožením veřejného pořádku. „Celý svět nyní vidí bruselskou elitu takovou, jaká doopravdy je – šikanující a antidemokratickou,“ napsal Nigel Farage na Twitteru v reakci na snahu zakázat konferenci. „To, co se dnes odpoledne stalo v Bruselu, byla ostuda. Kvůli tomu, že starosta a policie uzavřeli pokojnou politickou akci, jsem o brexitu přesvědčenější než kdy jindy,“ dodal.

„Je směšné, že si Brusel myslel, že policie byla vyslána, aby zastavila konferenci demokraticky zvolených politiků zastupujících názory milionů lidí. Zjevně nechtěli slyšet o tom, jak můžeme zabezpečit naše hranice a chránit naše občany,“ reagovala britská konzervativní politička Suella Bravermanová, která měla také vystoupit.

„Právě v tuto chvíli socialistický starosta Emir Kir, blízký tureckým islamistům, využívá policii jako soukromou milici k zákazu bruselské konference, jejímž jsem s Viktorem Orbanem a Nigelem Faragem hostem,“ konstatoval na Twitteru Eric Zemmour, francouzský konzervativní politik, za nímž stojí miliony voličů.

K věci se vyjádřil také Viktor Orbán, který ke kritice snahy nepovolit konferenci vytáhl i obvinění vůči Evropské unii a předsedkyni Evropské komise von der Leyenové. Ta jej prý vydírá ohledně podpory války na Ukrajině, ohledně Green Dealu, genderu nebo migrace. A to tím, že mu otevřeně říká, že z Bruselu nedostane peníze, pokud nebude tančit tak, jak Brusel píská.

„Pokud se nebudete chovat tak, jak očekáváme, peníze nedostanete,“ slyšel od Leyenové. „Ursula von der Leyenová to řekla jasně. Maďarsko nedostane peníze kvůli svému přístupu k migrační politice,“ zkonstatoval Orbán. Řekla mu prý mimo jiné, že Maďarsko nedostane peníze kvůli svému postoji ke genderové politice. „Jde tedy o politické vydírání,“ řekl Orbán na videu, které publikoval na svých sociálních sítích.

Vzít bych mohl slova dalších osobností, které měly na konferenci vystoupit a kterým se v tom pokusili zabránit za pomoci policie. Ale jen tiše zkonstatuju, že pravda a láska v celé EU se nám změnila na lež a nenávist. A že se stává krajně nebezpečnou. Jak poznamenaly Konzervativní noviny – kdyby měla na stejném místě proběhnout konference radikálních imámů, nikdo nehne ani brvou – přitom si všimněme, že s brexitem nepřišel do Velké Británie fašismus. Jen se země osvobodila od područenství Evropské unie a dál si kráčí směrem k sebevraždě multikulturalismem a greendealovstvím v bleděmodrém jako my. Jen si to určuje sama. Nevím, jestli silně promuslimsky orientovaný Emir Kir, který může proti lidem, s kterými nesouhlasí, poslat policii, není daleko větší nebezpečí. Ač ano, nedávné zákony o nenávisti zavedené ve Skotsku, jsou na podobné úrovni (zákon, který dává policii pravomoc zatýkat lidi za slova, která jiný označí za nenávistná).

Ani v tom Maďarsku neprobíhají žádné snahy o zlikvidování svobody člověka. Jen ctí pravidla společnosti založené na křesťanské morálce. A na křesťanské morálce není zpravidla nic zásadně špatného. Tedy alespoň v těch základech, které se snaží ctít biologické danosti našeho živočišného druhu. Ale i náznak křesťanských hodnot je pro progresivní levici, která vládne západní Evropou, očividně naprosto neakceptovatelný. A snaží se ho rozdrtit. Jako se snažila rozdrtit konzervativní konferenci, jako se snaží rozdrtit Orbána. 

Já nevím, jestli tohle je ten Západ, který máme s jiskrou v oku a nadějí na lepší život následovat, tak bych snad radši náležel do středoevropského prostoru a na Západ se díval jen s popcornem v ruce a dobrou náladou, že my se v takovém bahně dobrovolně netopíme a topit nebudeme. Je čas přemýšlet nad naší středoevropskou identitou. I budoucností. 

Zdroje: Politico, Konzervativní noviny

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb