Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká stopa ve vraždění a nespravedlnosti. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.03.2024
Česká stopa ve vraždění a nespravedlnosti. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Alexandr Vondra

12. března roku 1999 se Česká republika stala členem NATO, 24. března se spustilo bombardování tehdejší Jugoslávie. Česká republika se připojila na stranu agresora a povolila přelety letadel. Nebýt toho, Američané by měli daleko větší problém se do „speciální vojenské operace“ pustit.

Dlouhé roky před spuštěním bombardování byl součástí diplomatické mise do Kosova Miroslav Polreich, který následně popsal, co v ní a hlavně po ní prožil a co následně vedlo i ke konci jeho kariéry u československé a české diplomacie. Popsal, že byl na misi s mezinárodní účastí v Kosovu zjišťovat skutečný vztah mezi Albánci a Srby. Zpráva konstatovala napětí, ale napětí oboustranné. Rozhodně se nepostavila na stranu Albánců a nevykreslila je jako oběti. Podle Polreicha mise měla předejít možnosti bombardování.

V mezinárodním složení diplomatů pak o věci sepsali zprávu, která jednoznačně konstatovala, že intervence není na pořadu dne. Poté se diplomaté přesunuli do Vídně, kde měli výslednou zprávu podepsat a poslat mocnostem a jejich politikům. Polreich zkonstatoval, že zpráva byla zásadním způsobem změněná a že ji nepodepíše, protože ve lži žít nebude. K jeho zásadovosti se připojili další diplomaté.

Miroslav Polreich se rozhodl, že sepíše vlastní zprávu, kde odhalí, jak to v Jugoslávii je skutečně. „Nato mi pak rakouský velvyslanec řekl, že to, co jsem si dovolil teď, si už nikdy nedovolím. Oni prý vědí, jak to v Praze zařídit. Přišel jsem do Prahy a první náměstek ministra zahraničí Saša Vondra dal příkaz, že už nikdy nikam nesmím vyjet. Tak jsem rezignoval na funkci,“ uvedl doktor Polreich.

Saša Vondra, není to ten bytostný demokrat z ODS, co se teď chce opět propasírovat přes volby do Evropského parlamentu? Ten Vondra, který použil v debatě na CNN Prima News estébácké metody falešného dopisu a dehumanizace člověka označením za ruského kolaboranta, kdy takto označil organizátora zemědělských protestů Zdeňka Jandejska? V době války je takové označení rovno výzvě pověšení na kandelábr. A kdyby tu skutečně létaly granáty, kandelábry by nám zkrášlovaly oběti Vondrovy nelibosti? Ještěže žijeme ve válce jen v myslích našich vodičů ze Strakovky a právo stále chrání jedince před zvůli těch u moci. Saša Vondra má na naši novodobou historii očividně dopad. Jen nevím, jestli pozitivní.

Těsně před propuknutím bombardování Srbska se Polreich pokusil znovu zasáhnout do dění. Chtěl znovu do mise, jejímž výsledkem by bylo zabránění bombardování. Apeloval na tehdejšího prezidenta Havla, ale ten mu v misi zabránil. Podle Polreicha Havel diplomacii odmítl, protože ji odmítlo Německo, s kterým jsme měli mít slazené noty. „Tehdy bylo reálně možné z naší strany zabránit bombardování, ale nestalo se. Považuji to za největší chybu ve svém životě. Je to chyba České republiky a hlavně Ministerstva zahraničních věcí a zpravodajské služby,“ řekl v roce 2014 před srbským vyslanectvím v Praze na připomínkové demonstraci v den výročí zahájení bombardování Srbska Miroslav Polreich. Miroslava Polreicha zažijte zde:

Bombardování Srbska bylo znásilnění země. My jsme se ho aktivně zúčastnili. Vinou tehdejšího premiéra Zemana mohly bombardéry USA začít se „speciální vojenskou operací“, která vedla k ponížení Srbska a jeho rozpadu. Žel, na straně Srbska nestál západní či východní svět, jako nyní po boku Ukrajiny, tak „speciální vojenská operace“ trvala „jen“ 78 dní, byly zabity tisíce civilistů, bombardované civilní cíle včetně nemocnic či budovy televize. Pak následovalo brutální znásilnění Srbska, které bylo na kolenou. Odejmutí jeho neuralgického bodu. Kosova.

Kosovo bylo Českou republikou uznané v roce 2008. Za věcí si stál, inicioval ji a protlačil až do vítězných fanfár tehdejší ministr zahraničních věcí Topolánkovy vlády Karel Schwarzenberg. Miloš Zeman se v poslední rok své prezidentské funkce hluboce a upřímně omluvil za to, že pod jeho rukou prošlo schválení přeletu bombardovacích letek.

Nedávno se na CNN Prima News Miloš Zeman k tématu Kosovo vrátil. „Podívejte se, jak kosovští Albánci zacházejí se srbskou menšinou na severu Kosova. To skutečně není normální demokratický režim, ostatně některé země, jako je Španělsko, Slovensko a další Kosovo ani neuznaly,” uvedl český exprezident Miloš Zeman, čímž v podstatě dal jasně najevo, že Severoatlantická aliance podle jeho názoru podpořila nedemokratický a teroristický režim.

Zajímavé je, že hned po násilném odtržení Kosova od Srbska si USA v Kosovu vybudovaly druhou největší vojenskou základnu v Evropě.

Velmoci jsou na jedno brdo, jedna jako druhá.

Zdroje: CNN Prima News, ČT, Parlamentní listy

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb