Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Vánoce 2017

Vánoce 2017

Co se děje v době adventní a vánoční v Česku

Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Pořád nevíte, koho tam hodit? Máme pro vás volební kalkulačku i aplikaci ČRo. Stačí jen klikat myší

24.10.2013
Pořád nevíte, koho tam hodit? Máme pro vás volební kalkulačku i aplikaci ČRo. Stačí jen klikat myší

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Volby, ilustrační foto

Český rozhlas připravil na svých webových stránkách pro všechny voliče srovnání programových záměrů jednotlivých kandidujících subjektů ve volbách do Poslanecké sněmovny. Pokud nevíte, jak se jednotlivé strany staví k problémům, které vás zajímají a trápí, najdete přehledné srovnání odpovědí na konkrétní otázky v jednoduché aplikaci webu Českého rozhlasu... Zachování státní podpory stavebního spoření, valorizace důchodů o inflaci či možnost připlatit si za nadstandardní zdravotní péči – na těchto tématech se shodnou téměř všechny strany. Rozdělují je naopak otázky prolomení limitů těžby uhlí, přísnější regulace půjček nebo podpory integrace Romů. Vyplývá to z odpovědí 21 kandidujících stran na 80 otázek, které poskytli tvůrci populární Volební kalkulačky (najdete ji v článku dole).

„Redaktoři a editoři Českého rozhlasu vybrali přes 50 konkrétních otázek z 10 různých oblastí. Strany měly na každou odpověď maximálně 300 znaků. Výsledkem je přehledné srovnání – naši posluchači si mohou odpovědi filtrovat podle jednotlivých otázek, tematických okruhů i podle jednotlivých stran,“ říká ředitel Centra zpravodajství Českého rozhlasu Tomáš Pancíř.

Zjistěte si na webu Českého rozhlasu, co si politické strany myslí o tématu, které vás zajímá

Každý návštěvník stránek si může vybrat, jaké téma ho zajímá a nechat si zobrazit všechny odpovědi, či vybrat jen některé kandidující subjekty. Délka jednotlivých odpovědí byla limitována na 300 znaků, aby odpovědi byly stručné a jasné. Redakce Českého rozhlasu do odpovědí nezasahovala. Nabídku a výzvu s otázkami dostaly všechny kandidující subjekty, do dnešního dne odpovědi poslalo 14 kandidujících subjektů.

Srovnání předvolebních záměrů najdete ZDE!

Názor stran na 80 otázek: Pravidelný růst důchodů a zveřejňování smluv chtějí všichni, školné a hazard nikdo

„Všechny strany, které odpověděly na náš podrobný dotazník, si například přejí zachování tzv. babyboxů. S výjimkou ODS se rovněž shodnou, že odměny vrcholných politiků a úředníků by měly být veřejné. Naopak rozdílné názory panují třeba v otázce zvýšení minimální mzdy na nejméně 10 000 korun. Zatímco SPOZ, Strana zelených nebo Piráti souhlasí, proti jsou strany Ano, TOP 09 či Úsvit,“ komentuje datový analytik Kamil Gregor ze sdružení KohoVolit.eu, které Volební kalkulačku vytváří.

„V nové sněmovně můžeme čekat i spory o zrušení druhého pilíře důchodové reformy. Pro jeho zachování se vyslovilo Ano, TOP 09, ODS či Úsvit, proti stojí ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a SPOZ. Velkou podporu by na druhou stranu mohl získat třeba návrh podmínit výplatu sociálních dávek rodičů školní docházkou dětí. Proti této myšlence se z velkých stran staví jen ČSSD.“ dodává Kamil Gregor.

Širokou podporu má i řada protikorupčních opatření, které v důsledku rozpuštění Sněmovny „spadly pod stůl.“ Například pro povinnost zveřejňovat smlouvy uzavřené veřejnou správou na Internetu se vyslovilo hned 17 stran napříč politickým spektrem. Strany vesměs souhlasí i s rozšířením pravomocí NKÚ na obce a kraje či zavedením majetkových přiznání.

Populární Volební kalkulačka pro vás

Občané si mohou o názorech stran udělat přehled pomocí populární Volební kalkulačky. Tu zatím využilo téměř 700 tisíc voličů. Sdružení KohoVolit.eu vytváří volební kalkulačky pro všechny typy voleb v České republice i na Slovensku již od roku 2006.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace