Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Černý kůň voleb: Bude mít Babišovo ANO 6 nebo 16 procent? Sociologové nevědí a v ČSSD a ODS propukla panika

23.10.2013
Černý kůň voleb: Bude mít Babišovo ANO 6 nebo 16 procent? Sociologové nevědí a v ČSSD a ODS propukla panika

Foto: aTeo

Popisek: Andrej Babiš pohledem sarkastického grafika aTeo

Volební modely jednotlivých agentur se u většiny stran shodují, podpora je tedy poměrně stabilizovaná, píše se v analýze od společnosti Herzmann, která patří známému sociologovi Janu Herzmannovi. Nejvíce se průzkumy liší u hnutí ANO, a to o 10,5 procentního bodu.

„Již v září jsme konstatovali, že v minulých měsících se výsledky agentur týkající se pravděpodobného volebního chování velmi lišily, například v únoru 2013 v případě ČSSD o více než 16 procentních bodů. Od srpna se patrně postoje voličů do jisté míry stabilizují a vliv odlišných metodik používaných jednotlivými agenturami se patrně zmenšuje,“ píše ve své analýze společnost.

Oproti této poměrné stabilitě jdou však výkyvy v podpoře hnutí ANO. Není prý zřejmé, zda bude hnutí Andreje Babiše soupeřit o třetí místo s TOP 09, nebo jestli dokonce neporazí komunisty a neumístí se na místě druhém.

„U čtyř stran dosahují rozdíly ve volebních modelech úrovně kolem 4 procentních bodů a nemají velký politický význam. Jedná se o ČSSD, ODS, KSČM a TOP 09. Podle všech modelů se do Poslanecké sněmovny všechny tyto strany probojují, ČSSD zřejmě volby vyhraje,“ konstatuje analýza.

U menších stran, které se zatím snaží probojovat do Poslanecké sněmovny, ale mohou tyto rozdíly hrát významnou roli. Nejmenší nejistota panuje kolem KDU-ČSL. „Rozdíly větší než 2 procentní body však znamenají velkou nejistotu pro Úsvit, SPOZ a především hnutí Hlavu vzhůru!“ dodává.

U tří stran, které podle žádného volebního modelu momentálně nebudou ve sněmovně, jsou rozdíly stále pod hranicí pěti procent. Jedná se o Stranu svobodných občanů, Stranu zelených a Českou pirátskou stranu.

ČSSD panikaří

Hejtman a jedna z nejvýraznějších tváří sociálních demokratů Michal Hašek nabádá voliče, aby přišli k volbám a dali hlas ČSSD. Tím prý zabrání nejenom návratu ODS, ale také TOP 09. „Apeluji proto na levicové voliče a lidi zklamané sedmi lety vlády pravice – věnujte, prosím, příští pátek či sobotu půl hodiny návštěvě volební místnosti a podpoře ČSSD, abyste další čtyři roky nebyli znovu jen pokusnými králíky pravice a jejího řádění – plošných škrtů, privatizace veřejných služeb a faktické destrukce státu," nabádá voliče první místopředseda. Ve svém stanovisku také připustil klesající podporu, se kterou se nyní sociální demokraté potýkají.

Do volebního klání se kromě „stálic" hodlají pustit také nové strany. A jedna z nich, hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, je stále větší hrozbou pro ČSSD. „Musíme odpracovat maximum a přesvědčit lidi, že jsme pro ně a Českou republiku stále lepší a slušnější alternativou než návrat hrůzovlády ODS, TOP 09 s podporou Babišova ANO a zřejmě i KDU – ČSL," nenechává na svých protivnících Hašek nit suchou. Návrat pravicové vlády je podle hejtmana nepředstavitelný. „Zastavme společně hrozbu návratu pravicové vlády," dodává závěrem. Ale nejen ČSSD se bojí raketového nástupu hnutí ANO…

Němcová: Ředitel ÚPN tvrdí, že má dokumenty potvrzující, že Babiš je oprávněně evidovaným agentem STB

„Nové informace slovenského deníku SME zesilují podezření, že Andrej Babiš spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Mají potvrzovat, že se měl přímo podílet na jejích operacích. Ředitel slovenského Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák tvrdí, že dokumenty, které soudu předložil, potvrzují, že Andrej Babiš je oprávněně evidovaný jako agent STB s krycím jménem Bureš.

Tato podezření mohl Andrej Babiš ještě před volbami vyvrátit u soudu. Tam se nedostavil on ani jeho tři svědci a dosáhl tak odročení soudu až na leden 2014, ale to již bude v České republice po volbách.

Vzhledem k tomu chci zdůraznit, že Občanská demokratická strana nebude v žádném případě spolupracovat s hnutím, které reprezentuje člověk vyhýbající se soudu, člověk, který díky kontaktům na ČSSD a jejího tehdejšího premiéra Stanislava Grosse ze zákulisí ovlivňoval českou politiku. S obavami pozoruji také vývoj na české mediální scéně, kde listy vlastněné Andrejem Babišem o jeho minulosti neinformují, pravděpodobně proto, že nesmějí. Je před volbami a již funguje cenzura nebo autocenzura a dosavadní svoboda slova je omezována. Andrej Babiš je rizikem pro zdravý vývoj demokratické společnosti v České republice,“ píše voličům lídryně ODS.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace