Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Andrej Babiš? Agent Bureš! Řekněte NE, vyzývá herec Ondřej Pavelka. A prozradil, z čeho má největší strach

20.10.2013
Andrej Babiš? Agent Bureš! Řekněte NE, vyzývá  herec Ondřej Pavelka. A prozradil, z čeho má největší strach

Autor: repro

Popisek: Ondřej Pavelka

Podnikatel a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se v Bratislavě soudí s Ústavem paměti národa (ÚPN), který spravuje archiv Státní bezpečnosti. Tvrdí, že nebyl spolupracovníkem StB. Nová zjištění ale ukazují, že Babiš zřejmě donášel na Alexeje Nováka z firmy Plastimpex. Babiš sám si nepamatuje, že by se s nějakým člověkem tohoto jména vůbec kdy setkal.

Podle dřívějšího odhalení týdeníku Euro byl Babiš veden jako tajný spolupracovník pod krycím jménem Bureš. Toto označení se nově objevuje ve svazku bývalého pracovníku Plastimpexu Alexeje Nováka. Na něj měl Babiš minimálně dvakrát podat hlášení.

Odmítám, že bych o Alexeji Novákovi poskytoval informace

Přestože Andrej Babiš odmítá podpis spolupráce s StB, nedostavil se na poslední líčení u Okresního soudu v Bratislavě předminulý týden. Nová zjištění týdeníku Euro označuje za nesmysly.

„Nejsem si vědom toho, že bych nějakého člověka tohoto jména někdy potkal či znal. Nejsem si vědom, že bych na osobu tohoto jména byl někdy někým tázán. Rovněž důrazně odmítám, že bych komukoli o osobě jménem Alexej Novák poskytoval jakékoli informace,“ brání se miliardář.

Babiš se měl podílet na akci Oko, která sledovala Nováka

Nový důkaz bratislavskému soudu předložil právní zástupce Ústavu paměti národa. Z něj vyplývá, že byl Babiš aktivní v rámci akce Oko, která se zaměřila na Alexeje Nováka a jeho aktivity v Plastimpexu.

Původně šlo u Babiše o kategorii spolupráce, o které nemusel mít ponětí. Později ho ovšem StB vedla jako tajného spolupracovníka, k čemuž byl potřeba podpis dotyčného. Podle Babiše ho StB skutečně kontaktovala v roce 1980 a vyslýchala ho v záležitosti dovozu syrských fosfátů. Vztah podnikatele se Stání bezpečností se proměnil 11. listopadu 1982, tvrdí E15.cz. Babiš se tehdy měl setkat s kapitánem Rastislavem Mátrayem a poručíkem Júliusem Šumanem jako zástupce obchodu Petrimex. Tehdy měl podepsat spolupráci.

Na nikoho jsem nepráskal, s StB jsem nespolupracoval!

Pan Kalousek a jeho kolega z TOP 09 Ženíšek očividně neví, o čem hovoří. V minulém režimu mě StB vyšetřovala, rozhodně jsem s ní ale nespolupracoval, žádnou spolupráci jsem nepodepsal a na nikoho jsem nikdy nepráskal. StB si na mě vedla svazek, o kterém jsem nevěděl, a agenta ze mne udělala ona bez mého souhlasu. Kvůli tomu se také soudím se slovenským Ústavem paměti národa a máme dost důkazů, abychom vyvrátili, že jsem jakoukoli spolupráci podepsal. Proti lžím pana Kalouska a pana Ženíška, kteří hají barvy TOP 09, se budu bránit trestním oznámením pro pomluvu.

„Co jiného lze čekat od agenta Bureše? Není jako politici - maká,” reagoval Kalousek pro Novinky, přičemž si vypůjčil volební motto z Babišovy kampaně.

Včera vytáhl Babišovu spolupráci deník Sme

Podnikatel a šéf hnutí ANO Andrej Babiš za komunismu prý donášel československé tajné policii StB v souvislosti s jednou z jejích operací, která se týkala zaměstnance jistého podniku. Napsal to v sobotu slovenský list Sme s odvoláním na informace z archivních dokumentů Státní bezpečnosti, které dosud nebyly zveřejněny.

Babiš spolupráci s komunistickou StB dlouhodobě popírá a žalobou u bratislavského soudu se domáhá verdiktu, že byl svazcích StB coby agent veden neoprávněně. Právník podnikatele věrohodnost dokumentů zpochybnil. Krycí jméno Bureš, pod kterým byl Babiš prý veden v osobním svazku StB, je podle Sme uvedeno i v dalších dokumentech této instituce. List napsal, že Bureš podal StB dvě zprávy v operaci s názvem Oko. Vyplývá to ze spisu, jenž StB zavedla v roce 1982 na pracovníka firmy ZOZO Interal Bratislava Alexeje Nováka, o kterého se zajímala kvůli podezření z hospodářské trestné činnosti. Obsah zpráv, které Babiš prý podával StB, není známý. Větší část svazku Oko byla totiž skartována. „Z toho záznamu lze vyvodit, že Bureš podal agenturní záznamy řídícímu důstojníkovi StB," řekl bývalý první náměstek šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů Miroslav Lehký, jenž působil také v obdobné slovenské instituci ÚPN.

Agenturní zprávy byly podle listu obvykle předávány písemně nebo osobně během schůzek s důstojníky StB. „Agenturní zprávy byly informace poskytované tajnými spolupracovníky StB a sloužily její potřebám v operativně-agenturní práci," dodal zástupce ÚPN Tibor Ujlacký. Na dotyčnou agenturní zprávu se můžete podívat ve fotogalerii.

Ondřej Pavelka obvinil lídra hnutí ANO Andreje Babiše ze lži

„Jedno z vašich hlavních hesel je Chceme, aby se za nás naše děti nestyděly. Proto by bylo strašně smutné, kdyby na začátku vaší politické kariéry byla lež,“ říká na videu Pavelka.

„Sám jste inicioval soud v Bratislavě, který měl říct, zda jste spolupracoval, či nespolupracoval s StB. K tomu soudu jste se nedostavil, takže jsme žádnou odpověď nedostali,“ pokračuje herec.

Na videu cituje slovenský deník SME, podle kterého slovenský Ústav paměti národa předložil nové dokumenty, které dokazují, že Babiš byl evidovaným spolupracovníkem StB.

„Toto vypadá, že je pravý důvod, proč jste se k tomu soudu nedostavil, proč se tam nedostavili ani vaši svědci,“ viní Pavelka Babiše. „Riziko, že vaše kampaň je postavena na lži, je strašně velké, proto si myslím, že by vám všichni měli říct ne,“ uzavírá Pavelka.

Ten poskytl novinářům i vyjádření, proč takové video natočil. „Mám totiž vážnou obavu, že naší zemi hrozí nejen to, že po volbách výrazně posílí levice ovládaná Milošem Zemanem. Za skrytou a možná stejně silnou hrozbu považuji i to, že podle výzkumů veřejného mínění se část lidí rozhodla podpořit populistické hnutí okolo Andreje Babiše – člověka, u něhož mám vážnou obavu, že v minulém režimu sloužil komunistické StB. Pro mě osobně je něco takového nepřijatelné,“ napsal  Pavelka pro Právo.

„Viděl jsem Pavelkovo video, které oslovuje Babiše-Bureše, a jeho potenciální voliče. Přestože vím, že Ondřej Pavelka není náš volič, rád bych složil hlubokou poklonu jeho občanské odvaze," smekl Kalousek na sociální síti Facebook. Odvaha, kterou Pavelka ukázal, podle Kalouska „ostře kontrastuje s ´opatrností´ některých novinářů. Otevřeně připouštím, že v soukromém rozhovoru slovo ´opatrnost´ substituuji jiným přiléhavějším slovem," okomentoval Kalousek.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Galerie

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace