Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O mém nesetkávání s Eugenem, synem Charlieho Chaplina. Album Ondřeje Suchého

15.11.2023
O mém nesetkávání s Eugenem, synem Charlieho Chaplina. Album Ondřeje Suchého

Foto: Se svolením Ondřej Suchý (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: S Matoušem Rumlem, představitelem tuláka Charlieho, který mou zatím poslední knihu křtil nakonec za nepřítomnosti Eugena Chaplina. Byli jsme s Matoušem oba zklamaní, tím spíš, že se Eugen omluvil pouhý den před svým předem pečlivě naplánovaným příjezdem.

Eugene Chaplin, pátý potomek slavného herce Charlese Spencera Chaplina a jeho ženy Oony O´Neillové, se proslavil jako mistr zvuku ve spolupráci s hvězdami Davidem Bowiem, Rolling Stones a Queen. Naši republiku si oblíbil podobně jako jeho sestry Geraldina a Annie. Nebylo to tedy poprvé, kdy se začátkem roku 2019 přijel podívat na baletní představení Chaplin do Divadla J.K.Tyla v Plzni a 19. listopadu se měl pro změnu přijet podívat do Městského divadla v Mladé Boleslavi na derniéru hry Chaplin, v níž Matouš Ruml exceloval v hlavní roli.

Byli jsme domluveni, že oba pánové mi před představením pokřtí ve foyeru divadla (které tou dobou slavilo 110.výročí svého vzniku) knihu Když Chaplin potkal Buriana. Eugen nepřijel a k mému „nesetkání“ s ním tehdy došlo už podruhé. Poprvé jsme se míjeli v roce 2017 přímo ve Vevey, kde jsem jím byl pozván se svými přáteli na prohlídku grandiózního muzea Chaplinův svět. Od té doby jsme si pak už jen pravidelně psali na Facebooku.   

 

Když ne se synem, tak tedy s tatínkem Charliem. Takhle pan Chaplin vítá u vchodu všechny návštěvníky svého domu. Nejsem jediný, kdo má podobnou fotografii.

Větší štěstí na setkání s Eugenem Chaplinem měli naopak mnozí naši známí umělci. Jednou z nich byla například mladá zpěvačka Elis – Eliška Mrázová – jejíž hit Shubidu, který je zpívanou poklonou tuláku Charliemu, si na YouTube zahrálo už hodně přes milion diváků. Ostatně videoklip Shubidu si zde můžete přehrát. Je roztomilý.

 

S Eugenem se Elis setkala v Praze v roce 2013. Tehdy zpívala na festivalu Cirkus Cirkus a na toto nečekané setkání ráda vzpomíná: „Šla jsem o pauze do zákulisního bufetu a tam jsem si všimla pána velice podobného Charliemu Chaplinovi. Stál u stolku sám. Já jsem ho oslovila a tak jsme se spolu seznámili. Povídali jsme si samozřejmě o spoustě věcech kolem cirkusu, příhody ze zákulisí, o tom, jak jeho tatínek také miloval cirkus a natočil o něm film...“

 

A tady je momentka ze setkání zpěvačky Elis s Chaplinovým synem.

Eugene Chaplin byl tehdy na pražské mezinárodní přehlídce Cirkus Cirkus Festival členem poroty. Příležitost se s ním vyfotografovat si nenechal ujít ani populární cirkusový principál Jaromír Joo. (Jaromír už bohužel není mezi námi - zemřel na těžký covid v únoru roku 2021). Ke svému selfíčku mi tenkrát popsal i komickou příhodu: „S Eugenem Chaplinem jsem se setkal v Praze na 4. ročníku mezinárodního cirkusového festivalu (druhém nejúspěšnějším cirkusovém festivalu Evropy), kde jsem byl vedle Bolka Polívky, Michaela Kocába, Eugena Chaplina a dalších členem festivalové poroty. Eugene Chaplin má specifický suchý anglický humor. Je to perfektní člověk a mám na něj jednu vzpomínku: Přišel za mnou Michael Kocáb, jestli by se nemohl s panem Chaplinem vyfotit. Já už byl trochu v náladě, tak jsem šel za panem Chaplinem a německy jsem mu vysvětlil, že bych s ním chtěl vyfotografovat svého přítele. Takže jsem s ním Kocába vyfotografoval a pak jsem se nechal s Eugenem Chaplinem vyfotit také já. A při té příležitosti jsem mu začal vyprávět, jak jsem miloval filmy jeho otce, hlavně Cirkus, kde dělal provazochodce, a já že jsem byl taky provazochodec, a nakonec jsem mu řekl, že mu předvedu stoj o jedné ruce. Ale v té komisi byl se mnou taky Bolek, a tudíž se nešlo ubránit troše alkoholu, tak asi víš, jak to dopadlo. Můj stoj na jedné ruce byl nakonec nepovedený kotoul, po kterém jsem se válel na zemi jako čuně; na což pan Chaplin reagoval s ledovým klidem: ‚Ano, bylo to velice pěkné a náročné.‘ “

 

Jaromír Joo a Eugene Chaplin 

Vzpomínky na návštěvy švýcarského městečka Corsier-sur-Vevey, kde žil Charles Chaplin, mne provázely po celou dobu psaní v pořadí už třetí knížky o tomto velikánovi světové kinematografie, Když Chaplin potkal Buriana.

Letos, kdy konečně mohlo k mému setkání s Eugenem dojít, jsem pro změnu nemohl za ním do Prahy na festival Cirkus, cirkus dorazit já. Zavinila to chřipka, s níž jsem zrovna zápolil. A tak z toho vznikla alespoň tato vzpomínka, v níž si kladu do budoucna za úkol: Po čtvrté už to vyjít musí!

 

KLAP! A dnešního Alba je konec! (Děkuji fotografce Dagmaře Pavlíkové, že mě takto zvěčnila.)

 

Vložil: Ondřej Suchý