Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česku hrozí black-out! Musíme investovat desítky miliard, abychom hrozbě zabránili. Budou peníze?

18.10.2013
Česku hrozí black-out! Musíme investovat desítky miliard, abychom hrozbě zabránili. Budou peníze?

Foto: Archiv

Popisek: Ilustrační foto

S rychlým rozvojem obnovitelných zdrojů se zvyšují nároky na přenosovou soustavu. V České republice se skloňuje zejména riziko možného black-outu v důsledků velkých přeshraničních toků elektřiny z větrných parků na severu Německa. Na kolik je tato hrozba vážná a jak je možné jí předcházet, byly hlavní otázky, na které hledali odpověď odborníci z Česka ale i Německa na konferenci Institutu pro veřejnou diskusi ze série Energetická bezpečnost ČR s názvem Jaké jsou perspektivy a rizika přenosu elektrické energie?

Podle většiny odborníků na energetiku česká přenosová síť prokázala, že na změnu, jež nastala s rychlým rozvojem výrobně nestabilních obnovitelných zdrojů, je dostatečně připravena. V blízké budoucnosti však může za předpokladu souhry několika okolností kritická situace nastat. Německo zatím postavilo polovinu z plánovaných větrných elektráren, takže nestabilita sítě pravděpodobně ještě vzroste. To by v kombinaci se slabým odběrem elektřiny a například havárií v části sítě mohlo znamenat vážnou hrozbu.

Musíme se domluvit s Němci

Zvažovaným řešením je vybudování obousměrných transformátorů na hranicích ČR s Německem, které dokáží přebytečnou energii v síti přesměrovat na méně vytížené trasy. Tímto způsobem již byl vyřešen stejný problém na hranici Polska a Německa.

Josef Fantík, ředitel sekce Energetické a řídící systémy společnosti ČEPS, konstatoval, že takový krok je nutné realizovat jedině po domluvě se sousedem, tedy Německem, a že v tomto směru probíhají intenzivní jednání. Gert Schwarzbach, zástupce společnosti 50Hertz Transmission, německé obdoby  ČEPS, potvrdil zájem německé strany na řešení problému. „Společnosti 50Hertz si klade jasně za cíl omezit toky ohrožující bezpečný provoz přenosové sítě v koordinaci s našimi sousedy obdobně, jako se nám to podařilo s polským distributorem PSE,“ konstatoval Gert Schwarzbach.

5 miliard ročně bude potřeba

Česká republika musí v následujícím desetiletí investovat desítky miliard korun do přenosové sítě. „Průměrné stáří vedení velmi vysokého napětí je téměř 35 let, velká část prostředků proto bude potřeba také na obnovu stávajícího vedení. Dnes hovoříme zhruba o 5 mld. Kč ročně, které je nutné investovat, abychom udržovali soustavu a reagovali na potřeby nových zdrojů a vývoj spotřeby elektřiny,“ sdělil Josef Fantík.

Pavel Řežábek, ředitel útvaru Analýzy trhu a prognózy ČEZ, zmínil, že hrozbu pro přenosovou síť dnes naštěstí nepředstavují solární elektrárny v Česku, vzhledem k tomu, že přenosové soustavy mají možnost je v případě přetoků elektřiny odpojit. „Problém je, že bude ubývat klasických zdrojů, které zajišťují bezpečnost dodávky bez ohledu na počasí. Z tohoto důvodu může už kolem roku 2018 black-out reálně hrozit,“ upozornil Řežábek.

Ekologie něco stojí

„Ze strany obnovitelných zdrojů v ČR nedojde k nějakému ohrožení stability sítě, protože velké zdroje jsou vybaveny technologií, která je dokáže odpojit,“ zopakoval Tomáš Baroch, tajemník České fotovoltaické asociace. „Druhou otázkou jsou přetoky elektřiny ze zahraničí a tam je zřejmě nutné zásadní řešení. To řešení nebude levné, ale chceme-li vyrábět elektřinu ekologicky, musíme počítat s tím, že to bude něco stát,“ doplnil Baroch.

Libor Kozubík, vedoucí sektoru energetiky společnosti IBM Global Business Services tvrdí, že je třeba hledat technologická řešení, jak provoz přenosové sítě více automatizovat a omezit tak vliv lidského faktoru v kritických situacích. „Tam kde je to možné a vhodné, by řízení sítě mělo být co nejvíce automatizováno, aby probíhalo co nejrychleji, protože čas v takovém případě hraje důležitou roli,“ poznamenal Kozubík.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace