Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česku hrozí black-out! Musíme investovat desítky miliard, abychom hrozbě zabránili. Budou peníze?

18.10.2013
Česku hrozí black-out! Musíme investovat desítky miliard, abychom hrozbě zabránili. Budou peníze?

Autor: Archiv

Popisek: Ilustrační foto

S rychlým rozvojem obnovitelných zdrojů se zvyšují nároky na přenosovou soustavu. V České republice se skloňuje zejména riziko možného black-outu v důsledků velkých přeshraničních toků elektřiny z větrných parků na severu Německa. Na kolik je tato hrozba vážná a jak je možné jí předcházet, byly hlavní otázky, na které hledali odpověď odborníci z Česka ale i Německa na konferenci Institutu pro veřejnou diskusi ze série Energetická bezpečnost ČR s názvem Jaké jsou perspektivy a rizika přenosu elektrické energie?

Podle většiny odborníků na energetiku česká přenosová síť prokázala, že na změnu, jež nastala s rychlým rozvojem výrobně nestabilních obnovitelných zdrojů, je dostatečně připravena. V blízké budoucnosti však může za předpokladu souhry několika okolností kritická situace nastat. Německo zatím postavilo polovinu z plánovaných větrných elektráren, takže nestabilita sítě pravděpodobně ještě vzroste. To by v kombinaci se slabým odběrem elektřiny a například havárií v části sítě mohlo znamenat vážnou hrozbu.

Musíme se domluvit s Němci

Zvažovaným řešením je vybudování obousměrných transformátorů na hranicích ČR s Německem, které dokáží přebytečnou energii v síti přesměrovat na méně vytížené trasy. Tímto způsobem již byl vyřešen stejný problém na hranici Polska a Německa.

Josef Fantík, ředitel sekce Energetické a řídící systémy společnosti ČEPS, konstatoval, že takový krok je nutné realizovat jedině po domluvě se sousedem, tedy Německem, a že v tomto směru probíhají intenzivní jednání. Gert Schwarzbach, zástupce společnosti 50Hertz Transmission, německé obdoby  ČEPS, potvrdil zájem německé strany na řešení problému. „Společnosti 50Hertz si klade jasně za cíl omezit toky ohrožující bezpečný provoz přenosové sítě v koordinaci s našimi sousedy obdobně, jako se nám to podařilo s polským distributorem PSE,“ konstatoval Gert Schwarzbach.

5 miliard ročně bude potřeba

Česká republika musí v následujícím desetiletí investovat desítky miliard korun do přenosové sítě. „Průměrné stáří vedení velmi vysokého napětí je téměř 35 let, velká část prostředků proto bude potřeba také na obnovu stávajícího vedení. Dnes hovoříme zhruba o 5 mld. Kč ročně, které je nutné investovat, abychom udržovali soustavu a reagovali na potřeby nových zdrojů a vývoj spotřeby elektřiny,“ sdělil Josef Fantík.

Pavel Řežábek, ředitel útvaru Analýzy trhu a prognózy ČEZ, zmínil, že hrozbu pro přenosovou síť dnes naštěstí nepředstavují solární elektrárny v Česku, vzhledem k tomu, že přenosové soustavy mají možnost je v případě přetoků elektřiny odpojit. „Problém je, že bude ubývat klasických zdrojů, které zajišťují bezpečnost dodávky bez ohledu na počasí. Z tohoto důvodu může už kolem roku 2018 black-out reálně hrozit,“ upozornil Řežábek.

Ekologie něco stojí

„Ze strany obnovitelných zdrojů v ČR nedojde k nějakému ohrožení stability sítě, protože velké zdroje jsou vybaveny technologií, která je dokáže odpojit,“ zopakoval Tomáš Baroch, tajemník České fotovoltaické asociace. „Druhou otázkou jsou přetoky elektřiny ze zahraničí a tam je zřejmě nutné zásadní řešení. To řešení nebude levné, ale chceme-li vyrábět elektřinu ekologicky, musíme počítat s tím, že to bude něco stát,“ doplnil Baroch.

Libor Kozubík, vedoucí sektoru energetiky společnosti IBM Global Business Services tvrdí, že je třeba hledat technologická řešení, jak provoz přenosové sítě více automatizovat a omezit tak vliv lidského faktoru v kritických situacích. „Tam kde je to možné a vhodné, by řízení sítě mělo být co nejvíce automatizováno, aby probíhalo co nejrychleji, protože čas v takovém případě hraje důležitou roli,“ poznamenal Kozubík.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace