Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bývalý novinář od Babiše promluvil o praktikách ve vydavatelství: Lidi tam makají jako nevolníci a po volbách je vyhodí!

15.10.2013
Bývalý novinář od Babiše promluvil o praktikách ve vydavatelství: Lidi tam makají jako nevolníci a po  volbách je vyhodí!

Foto: ANO

Popisek: Andrej Babiš

Miliardář Andrej Babiš je jedním z největších zaměstnavatelů ČR. Lidé, kteří pro něj pracují v různých firmách, jsou vesměs loajální. Jsou ale tací, kteří odešli, či „byli odejiti“, a ti si už servítky neberou. Jako novinář, který u něj ještě před několika měsíci pracoval. Ten teď pro Parlanentní listy.cz promluvil údajně o „podivných praktikách“ v jeho vydavatelství, i o tom, že u Babiše se prý začne brzo propouštět!

Miliardářův koncern nedávno koupil vydavatelství MAFRA, kde pracují stovky lidí. Vydává navíc týdeník 5+2dny, ke kterému patří i webové zpravodajství. Jak prozradil muž, který ještě nedávno pracoval pro AGF media, z Babiše zaměstnavatele se stane Babiš „propouštěč“. A zdroj sám se podivuje, že člověk, který hlásá do světa, jak chce být spravedlivý a aby všichni měli stejnou šanci, připustí, aby se v jeho firmách děly praktiky, které by možná měly zajímat mnohé úřady.

„Říkal mi kolega z jedné okresní redakce ve středních Čechách, že 5+2 dny bude fungovat do voleb, pak se to vesměs rozpustí. Jen zlomek lidí přejde do MAFRY a  zbytek poletí. Jsem dneska rád, že mi skončila smlouva a odešel jsem včas, protože pracovat ve vydavatelství a vytvářet „týdeník o ničem“, tedy 5+2dny, na to už bych nervy neměl. A Babiš? Ten vůbec netuší, která bije. Má tam nasazené lidi, kteří to tam nějak patlají a on sám je mimo realitu,“ řekl pro Parlamentní listy.cz člověk s letitými zkušenostmi. A není sám.

„Vedení AGF media asi jen chce, aby se jim redaktoři nevykašlali na volební zpravodajství, proto to tají, ale pak to spojí a bude tu samozřejmě nadstav. Pár lidí se uchytí v MF Dnes a dalších novinách, které pod MAFRU patří, zbytek bude asi bez práce. A když si uvědomíme, že z Economie odchází 100 lidí, bude na podzim snad největší počet nezaměstnaných novinářů v Evropě. To je smutné,“ říká muž středního věku.

A co na to Babiš?

Andrej Babiš se k problému nevyjádřil, ale udělal to za něj mluvčí jeho společnosti Karel Hanzelka.  „Podobná tvrzení vnímáme jako snahu poškodit pana Babiše před volbami. V redakci týdeníku 5+2 panují zcela standardní podmínky pro práci redaktorů. Platové podmínky, pokud víme, jsou dokonce lepší, než u přímé konkurence. Žádné propouštění nechystáme. Tato informace není pravdivá,“ reagoval na dotaz Hanzelka.

Jak chce ale pak vysvětlit, že se podle bývalých a některých současných redaktorů neplatí přesčasy, víkendy, svátky, a že novináři v jeho médiu pracují pořád? Přitom zákon jasně říká, že není možné, aby jakýkoli zaměstnanec pracoval nad rámec smluvně daných hodin, které činní 40 hodin týdně.

Když prý náš zdroj pracoval pro Babišův týdeník, nestačil se divit. Původní vedení vydavatelství vedlo noviny od deseti k pěti. Přebujelý systém docílil jen toho, že po ani ne roce se začalo propouštět, pak se prý nic nezměnilo.

„Vede to člověk, který nikdy nepracoval v efektivním médiu, nemá přehled, co všechno je třeba udělat a co lidi zajímá a co ne. Týdeník 5+2 dny je velmi náročný na zpracování, ale obsahově je opravdu o ničem. Je mi docela líto teď lidí, kteří tam musejí dělat,“ říká muž, který prý netrpí žádnou záští vůči Babišovi proto, že odešel. Prý mu prostě skončila smlouva a hotovo. Vadí mu ale to, že se z Babiše dělá nový Baťa.

Svátky a víkendy zadarmo!

Sám se podivuje nad tím, že české úřady vůbec nezajímá, jak jeden z největších zaměstnavatelů v Česku funguje ve vztahu k zaměstnancům.

„Vždyť ti lidi tam dělají všechny svátky, víkendy zadarmo. A dělají pořád. Mají nárok na proplácení víkendů, svátků. Mají nárok na náhradní volno za odsloužené svátky a víkendy, nic z toho nemají. Průměrný čistý plat redaktora je zhruba sedmnáct tisíc korun a dělá od rána do večera a ještě musí chodit na různá setkání ANO a podobné věci, vlastně po pracovní době. Píšou se tam hrozné klády materiálů, nikdo to neocení. A to jsem si myslel, že „nevolnictví“ u nás dávno skončilo. Přitom si neuvědomují, že jako s týdeníkem je s tím víc práce než s deníkem. Nikoho nezajímá, že má někdo rodinu, malé děti, starosti, nemocné rodiče. Makáte pořád a nedostanete za to, kromě drobné odměny v řádu stokorun jednou za uherský rok, nic. Ti lidi tam dělají pořád. Když si nevezmou dovolenou, volno nemají. Za svátky a neděle mají ze zákona nárok na příplatek, ale to se tady nenosí. Kde jsou úřady práce, inspektoráty práce a další instituce, které jinak šikanují kdejakého živnostníka,“ dodal.

Po volbách poletí?

Podle všeho údajně ale největší darda na novináře čeká po volbách, ve kterých sdružení ANO Andreje Babiše usiluje o křesla v parlamentu, ne-li přímo ve vládě. Sami lidé z Babišova okolí to považují za fámy, lidé, kteří pracují ve více než 70 redakcích po celé zemi, ale už vědí své. Potvrdili to redaktoři z Moravy či ze severních Čech. V pražské redakci se o tom dokonce už nahlas hovoří.

„Babiš si udělal noviny proto, aby mu prodaly jeho volební snahy, aby si nemusel nikde draze platit reklamu. Lidi u něj dělají normální zpravodajství, do toho ty politické agitky, PR články, což by novinář vůbec neměl dělat. A až bude po volbách, velký Andrej jim poděkuje, možná ani to ne a jeho šéfové ve vydavatelství to začnou selectovat a vyhazovat. Těch lidí je mi líto, protože mnozí dřou od rána do večera. To říkám přesto, že se mi Babišovy názory na politiku v ČR docela zamlouvají. Ale to, co se děje v tom vydavatelství, není normální. Lidi mlčí proto, že se bojí o práci.

Rak, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace