Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Platit za to, že nepřijímáme migranty. Komentář Štěpána Chába

komentář 08.06.2023
Platit za to, že nepřijímáme migranty. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Vojenskou letadlovou loď bychom uměli zastavit, u lodi na fotografii jsme bezmocní

V EU se to zase mele kolem otázky migrace a kam přesídlit příchozí z Afriky a Blízkého východu. Těch totiž utěšeně přibývá a ve hraničních státech unie probublává znovuobjevená migrační krize. Tamější země, převážně Itálie a Řecko jsou migranty zavalené, ostatní země unie nesolidárně odvracejí hlavu a tváří se, že oni nic, oni muzikanti. A tak jde po dlouhých měsících z unie návrh. Ten stát, který nebude chtít přijímat migranty, za každého takto odmítnutého zaplatí 10 až 22 tisíc euro (cena je zatím předmětem diskusí).

A tak jsme to opět vyřešili tak, že jsme nic nevyřešili. V roce 2015 se dala do pohybu migrační krize, unie se snažila prosadit kvóty na příchozí, ale východní část unie se vzedmula, mezi ní i Česká republika. Kvóty neprošly. Teď je tu nový návrh. Podle unie, jak hlásí server Politico, je potřeba ročně rozdělit minimálně 30 tisíc migrantů mezi všechny státy. Ten, kdo nebude chtít přijmout ani nohu, zaplatí. A to v ceně od 10 do 22 tisíc za jednoho odmítnutého migranta. Případně, což je také předmětem jednání, by odmítající země mohly místo peněz platit materiální podporou, pomocí přímo na místě.

Proti ceně za nepřijetí uprchlíka se ozvaly, zase, východní státy. Převážně z Polska zaznělo doslova hromobití. Připojilo se nesměle i Slovensko a prý i Česká republika, (ale obě naše země pro povinnou solidaritu zvedly své lokajské ručky, proti se postavilo jen Polsko a Maďarsko... jsme spolu se Slovenskem žába na prameni V4, přičemž na Slovensku mají velkou naději, že na podzim si zvolí zase rozumnou vládu). Polsko se do diskuse pokusilo propašovat i téma ukrajinských uprchlíků, kterých naši severní sousedi nasbírali za poslední rok jeden milion.

Je zvláštní, že tématem diskusí o azylovém právu jsou opět kvóty. Stejný princip. Rozdělíme migranty podle klíče mezi všechny země unie. Vylepšení – kdo je nebude chtít, může zaplatit. Mám pocit, že jsme nijak moc nepokročili. Hlídání na hranicích? To nás nepálí. Dohodnout se v Africe a Blízkém východě na azylových centrech, kde by si státy unie mohly vybírat a před případným přijetím prověřovat konkrétní migranty? To nás nepálí. Nikdo by unii neobvinil z čarodějnictví, kdyby začala důsledně hlídat své hranice. Nikdo, kromě tématických neziskovek, samozřejmě.

Zvláštností u diskusí kolem nových kvót na migranty je skutečnost, že žádná ze stran nijak výrazně nereflektuje fakt, že jsme za poslední rok přijali do naší republiky půl milionu ukrajinských uprchlíků a neskuhrali jsme na západ od nás, že si tamní státy od nás mají část přebírat. Do konce války na Ukrajině se to jako argument brát bude, ale protože pro Západ Slovan jako Slovan, po skončení války nás čeká povinná solidarita (a je prostě blbé a nesolidární, že naši uprchlíci budou většinou pracovat, ti západní nebudou, a s takovou by nám ta solidarita befelem nefungovala). Přičemž je fascinující, že jsme za uplynulý rok na počet obyvatel přijali čtyřikrát víc uprchlíků, než Německo v roce 2015/2016, které velmi teatrálně kvílelo přes celou Evropu a stálo svým kvílením téměř za nenávratným rozkolem v unii. Takoví my jsme statní junáci.

Humornou vsuvkou jsou pak nynější hádky. Jižní státy usilují o to, aby si státy na severu přebíraly nové a nové migranty. Na druhou stranu státy ze severu kárají jižní státy, aby migranty více hlídaly, aby nám tu necourali jako v parku, hranice, nehranice. Migranti totiž zaparkují krátkodobě v Itálii nebo Řecku, vyřídí si papíry o zahájeném azylovém řízení (a někdy ani to ne), seberou se a vyrazí na vlastní pěst na sever. Do Německa, do Francie, za svou komunitou v EU už usazenou. A teď je tu otázka. Kdyby došlo na kvóty a my začali ve velkém přijímat migranty, jak bude pravděpodobné, že u nás zůstanou, když v Německu se budou mít násobné lépe? Navíc tam mají velmi silnou komunitu svých krajanů, rodiny, již vydupané no-go zóny a ghetta. Jak je u nás v ČR udržíme? Na řetězu? Nezačne na to konto unie dumat nad sjednocením výše dávek?

A určitě ne poslední, ale další zvláštností je i postoj Německa. Nepoučilo se sloganem Wir schaffen das z roku 2015, které částečně stálo za migrační tsunami. Nyní v Německu probíhá na politické úrovni vášnivá diskuse o klimatických uprchlících. Tedy uprchlících, kteří se budou do EU přijímat na základě pochybných vědeckých metod o globální změně klimatu. Podle představ poradního orgánu německé vlády by mohli migranti dostat takzvaný klimatický pas pro trvalý pobyt v Německu. Nadšenými podporovateli takového nového Wir Schaffen das jsou vládní Zelení. Ti jsou hrdí na to, že když se taková praxe zavede, stane se Německo v této oblasti průkopníkem. Ten mesiášský komplex nynějších mocných, to je zátěž na obyčejného člověka jako Brno. Pardón, Berlín.

Fascinující je, že i v této otázce Fialova vláda prostě lhala. Fiala následně obhajoval přijetí povinné solidarity tím, že potřebujeme přísun kvalifikované i nekvalifikované pracovní síly. Třeba takovou tu sílu, co pobodala tříleté děti na dětském hřišti ve Francii? Tu ústy Fialy a Rakušana hledáme? Jak to, že Fialova vláda není v demisi? Vždyť jen lže a škodí republice.

Zdroje: Politico, iDnes, Die Welt

 

Vložil: Štěpán Cháb