Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hele ho, zeleného mužíčka u volební urničky. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.06.2023
Hele ho, zeleného mužíčka u volební urničky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Albin Kurti, ten menší s tmavými vlasy

Mezi Srbskem a Kosovem to skřípe víc, než je zdrávo. V Kosovu proběhly na severu území s drtivou většinou srbského obyvatelstva (95 až 98 %) vynucené volby, které střežily ozbrojené síly Kosova, takzvaní zelení mužíčci, jak se zavedl pojem v posledních letech. Srbové volby ignorovali, přesto jim kosovský režim dodal na radnice ideově protisrbské potentáty. Ač účast ve volbách nedosáhla ani na jedno procento účasti (což je horší, než když se u nás volí do Evropského parlamentu), volby jsou podle Kosova platné a demonstrace Srbů, kteří se do ní pustili se vší vervou, neopodstatněné. Aneb jak řešit to, že jsme lidé, ale loajalitou jsme jinde, než by si vrchnost přála.

Díval jsem se na rozhovor Al-Džazíry s premiérem Kosova Albinem Kurtim. Jaký to osvícený a mírumilovný státník… tedy alespoň tak vyzněla jeho slova. Redaktor katarské televize premiéra nepřitlačil ke zdi, ale nechal ho plácat tak, jako kdyby byl jen stafáží pro kosovské lži z Kramářovy vily, které posloucháme my u nás. Kurti z rozhovoru vyšel jako oběť nejen srbské rozpínavosti, ale také jako oběť budoucí ruské rozpínavosti. Několikrát totiž zmínil, že Srbsko se nepřiklonilo k unijnímu sankčnímu spartakiádnímu programu proti Rusku, dával tím okatě najevo, že Srbové jsou univerzálně zlí a nedůvěryhodní. Kurti se o Srby na severu Kosova stará, dává jim práci, důchody, dávky, teď jim dokonce dodal jimi nevolené radní a starosty, takový o ně má zájem.

Smír v severních okresech Kosova, kde k expresní dodávce albánských potentátů došlo a kde vinou toho došlo k demonstracím srbských domorodců (záměrně uvádím slovo domorodci), je ukotvený v smlouvách, které Srbsko a Kosovo podepsaly pod dozorem Evropské unie. Záměrem smluv je, aby se nerozjel konflikt, který Evropu poznamenal v 90. letech. Srbsko a Kosovo jsou znepřátelené útvary (no ano, útvary, u Srbska lze zkonstatovat, že se jedná o státní útvar, u Kosova pak, že se jedná jen o útvar), je tedy na místě opatrnost. Nepřilévat oleje do ohně. Což Kosovo činí a Srbové se oprávněně brání. Nyní je na hranici v pohotovosti na dvacet tisíc srbských vojáků a tváří se přinejmenším výhružně. Je na spadnutí konečné řešení srbské (nebo kosovské) otázky?

Co tam u voleb proběhlo? Kosovo přistavilo ve městech mobilní volební budky, takové volební toitoiky, a nechalo je hlídat těžkooděnci. Srbové oznámili, že volby jsou vynucené, a bojkotovali je. Po volbách, kde byla mizivá účast kolem 0,2 procenta oprávněných voličů, Kosovo na radnice dodalo své starosty a radní, kteří pod ochranou ozbrojenců usedli na radnicích, ač nebyli zvoleni, a nikoho tedy nezastupují.

Na to konto začaly demonstrace srbských domorodců a následné rozbroje, házení kamenů ze strany demonstrantů a střílení slzným plynem ze strany těžkooděnců. Kdo přestřelku začal, ocení historie, nyní se obě strany obviňují z téhož – začali to ti druzí. Na hranicích je přesto v plné pohotovosti na dvacet tisíc srbských vojáků, připravených na válku. Na straně Kosova to jistě nebude jiné. Ač premiér Kurti se bude dál tvářit, že je vtělením matky Terezy. U Srbska pak nelze předpokládat, že je nevinnost sama. Ukradení Kosova mu leží v žaludku a je to pro něj potupa a historická křivda. A s křivdami, s těmi umí lidstvo nádherně žonglovat a na jejich základu vytvářet další a další křivdy a rozbité nosy. A zhovadilé chování kosovských představitelů určitě využije mezi Srby k vyvolávání nevraživosti vůči sousedům.

Jak se zdá, národní jednolitost je základem pro mír a stabilitu. Sudetští Němci nám ničili mladou demokracii (a teprve před osmi lety si vyškrtli ze stanov Sudetoněmeckého landsmanšaftu zrušení Benešových dekretů a navrácení majetků), Rusové na Ukrajině na Donbasu jsou oficiálním důvodem pro vraždění na obou stranách konfliktu (obě strany je tak moc chtějí chránit, dávat jim důchody a dávky, až je kvůli tomu už devět let vraždí… a Rusové jim na dobytých územích dodávají nevolené potentáty, nutno zkonstatovat). Podívejme na Kurdy, na Katalánce, na Skoty… na Slováky.

A teď máme nastartovaný další konflikt. Srbové na území Kosova. Nedobře nám to američtí soudruzi v té Evropě po skončení války v Jugoslávii naplánovali. Nechali v Kosovu nevzhlednou hromádku srbské menšiny. Museli u toho tušit, že za pár let to může vybuchnout. Něco takového se totiž většinou zanítí a vybouchne. Obzvláště když v Srbech nechali křivdu z ukradení Kosova, které je ještě mnohými zeměmi neuznané jako stát (třeba Španělskem, Slovenskem, Řeckem, nebo třeba Ukrajinou).

Že to ty lidi baví, kdyby si radši četli muminky a pili teplý čaj, dali si k němu bábovku, to by bylo na světě krásně.

 

Vložil: Štěpán Cháb