Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když neposlechneš, pomažeš. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.06.2023
Když neposlechneš, pomažeš. Komentář Štěpána Chába

Foto: Kamil Fára

Popisek: Elon Musk vytvořený umělou inteligencí v programu Midjourney

Evropská unie zavádí do prostoru takzvaný Digital Services Act, který se citelně dotkne každého. Twitter Elona Muska oznámil, že na systém nepřejde. Na to konto francouzský ministr pro digitální záležitosti Jean-Noël Barrot Twitteru přes média oznámil, že pak hrozí, že se sociální síť může zdekovat z evropského trhu.

„Dezinformace jsou jednou z nejvážnějších hrozeb, které zatěžují naše demokracie. Twitter, pokud se opakovaně nebude řídit našimi pravidly, bude v EU zakázán," řekl k tomu francouzský ministr. A pokud se Twitter nepodvolí? Nebude hned následovat vyhození z evropského trhu. Nejdřív přijdou pokuty. A ty nejsou ledasjaké. Nařízení předpokládá pokuty ve výši až 6 procent ročního příjmu společnosti za porušení pravidel.

Na háku má Musk snahu Evropské unie o utišování svobody projevu dlouhodobě. V lednu proběhla na příkaz unie zatěžkávací zkouška. Největší sociální služby byly vyzvány, aby ukázaly, jak zavedly přepravované a už schválené principy normy pro dezinformace. Jediný Twitter zkouškou neprošel. Sice EU předal informace, ale rozhodně ne všechny požadované. Twitter totiž podal neúplnou zprávu, bez dat a bez informací o tom, jaký je jejich plán na spolupráci s fact-checkery. Ale ano, s těmi milými a politicky zaslepenými Cempery celé Evropské unie.

A ejhle, po zkoušce na svět zase vykoukl jeden rarach. „Jsem zklamaná, když vidím, že zpráva Twitteru zaostává za ostatními," zabrebentila do prostoru místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty EU a transparentnost Věra Jourová. Cemper doma bouchnul levicově progresivní šampaňské.

Ale koukněme na dezinformace a jejich řešení v praxi. Na konci loňského roku Elon Musk, čerstvý majitel Twitteru a jeho interních útrob, vypustil do světa informaci, že Twitter (dlouho před Muskem jako majitelem, tedy Twitter pod vlivem jeho tehdejšího progresivního vedení) se vědomě, ale nepřiznaně podílel na podpoře prezidentské kampaně Joea Bidena. V kauze figuroval notebook syna nynějšího amerického prezidenta a jisté kompromitující informace v něm. Tyto informace, kdyby vyšly před volbami na povrch, hrozily, že Biden prohraje. A tak Twitter vší mocí šíření informace těsně před volbami potlačoval. A napomohl tak Bidenovi ve vítězném tažení na Bílý dům. To jsou ti hlídači pravdy, po světě rozesetí Cemperové, kteří tvrdí, že za vším jsou ruské dezinformace…

A ruské dezinformace. Koukněme na ně, pro další ilustraci toho, kde je skrytá pravda a čí ta pravda je. Ne, pravda není jedna, jedna pravda je uvědomělá, druhá označovaná právě za dezinformace. Ruské dezinformace a peníze byly hlavním tématem Trumpova volebního období, kdy byl opakovaně pod tlakem odstoupení z úřadu. „Dokazovalo“ se napojení Trumpa na ruské peníze, ruské mocenské jádro, „odhalovaly“ se finanční zdroje putující z Ruska na podporu Trumpa. Dokonce se těm správným nebožákům z propagandy rozdávaly Pulitzerovy ceny za šokující „odhalení“ o Trumpově napojení na Rusko. Teprve po volbách vyšlo najevo, a výsledky jdou vyčíst z 306 stran závěrečné zprávy zvláštního vyšetřovatele Johna Durhama, že všechno, čemu musel Trump vzdorovat v souvislosti s napojením na Rusko, bylo prostě vycucané z prstu. Z prstu Demokratické strany.

Nic, za co byl Trump obviňován, nebyla pravda. Vzdoroval opakovaně impeachmentu, čtyřletému mediálnímu lynči, za nic. Hoří kvůli tomu hranice? Měly by, protože to byly skutečně dezinformace, které velmi, velmi, ale velmi citelně zasáhly nejen Spojené státy, ale vývoj celého světa (jsem bytostně přesvědčený, že pokud by byl v Bílém domě Donald Trump i v druhém období, nejsme tak hluboko zanoření v septiku, a to ne proto, že to byl geniální prezident, ani vzdáleně, ale jen proto, že to byl patriotický prezident, který na zahraniční politiku hleděl přes racionalitu, ne přes bezbřehou ideologii, jak na svět hledí Biden a jeho banda).

A to je faktický výsledek práce fack-checkerů Cemperova střihu. Ne že chrání pravdu, chrání svoji pravdu. A vedle stíhání skutečných dezinformací chrání své dezinformace, ty, které jsou jim milé. Jako třeba čtyřleté grilování Donalda Trumpa pod zcela vymyšlenými záminkami. Vždyť Trump byl buran a blbá nehoda jinak dobře fungující obamovsko-bidenovské demokracie. A toho vysmažit na omastku vlastních dezinformací, to snad nejsou ani dezinformace, ale dobře fungující prostředek pro návrat té jejich nejzářivější pravdy... a lásky. Těmto individuím Evropská unie chce od 25. srpna svěřit do rukou pravdu. To oni mají mít neomezenou moc nad chodem našeho světa.

Ne, samozřejmě že Cemperovic banda není tou skrytou elitou, která bude určovat chod světa. Je to jen skupina pečlivě vybraných korektních děcek, která věří, že jejich pravda je ta nejpravdivější. Zkrátka podpora užitečných idiotů, kteří rádi a ochotně někdy něco ohnou, aby ta jejich pravda měla navrch. V tomto případě to je podobné, jako kdybychom dozorčí radu energetické společnosti složili jen ze samých ekologických fanatiků, co se přilepují k silnicím. Do měsíce bychom trávili večery při svíčce. Na takové fanatiky koukáme jako na blázny, a nechápeme, nebo nechceme chápat, že právě takoví fanatici mají od srpna dozírat i na pravdu. Rudá mládež (jakéhokoliv věku) jako záruka pravdy. Jdeme špatně, strašně špatně.

I proto možná mírně utichly naše rakušanovské snahy o omezení svobody slova v ČR. Protože Rakušan pochopil, že špinavou práci za něj odvede Evropská unie. A odvede ji důkladně. 

 

Vložil: Štěpán Cháb