Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Štvanice na Harryho a Meghan: naposledy málem skončili jako princezna Diana. Pohodě v manželství to nepřispívá, prý bude rozvod. O kom se mluví

01.06.2023
Štvanice na Harryho a Meghan: naposledy málem skončili jako princezna Diana. Pohodě v manželství to nepřispívá, prý bude rozvod. O kom se mluví

Foto: Foto se svolením Backgrid

Popisek: Harry s Meghan a její matkou přicházejí na předávání cen Ms. Foundation Women of Vision v Ziegfeld Theatre v New Yorku, který se konal 16. května a kde měla Meghan projev.

Britská královská rodina sice nadchla veřejnost dodržením tradic při pompézní korunovaci krále Karla III. a jeho královské choti Camilly, piha na kráse v podobě vztahu s princem Harrym stále přetrvává. Harry je kverulant, ale také médii štvaný muž.

Jeho matku, princeznu Dianu, novináři pronásledovali na každém kroku, přestože po rozvodu s Charlesem už byla pouhou matkou následníka trůnu, jinak neměla u dvora žádné místo a snažila se žít víceméně civilní život. Její smrt při autonehodě, ke které došlo, když ji paparazziové honili po Paříži, byla pro Brity národní tragédií. Navíc nebyla nikdy úplně objasněna. 

Mladší syn princ Harry se s matčinou smrtí vyrovnával asi nejobtížněji a dodnes se s ní nesmířil. Jeho divoké mládí, a nakonec i sňatek s rozvedenou americkou herečkou Maghan Markle považovala královská rodina za prohřešky proti etiketě a jediného zastání se mu po léta dostávalo u babičky královny Alžběty II. Přes její snahu urovnat Harryho vztahy s otcem a celým dvorem se po sňatku s Meghan Harry rodině stále více odcizoval, a nakonec udělal radikální rozhodnutí- rozhodl se s rodinou rozejít a z velké části rezignovat na povinnosti člena královského dvora.

 

Kdesi v pozadí se stále skrývá trauma z matčiny smrti. Princ Harry opakovaně kritizuje bulvární média a tvrdí, že částečně přispěla k jeho rozhodnutí vzdát se královských povinností a opustit Velkou Británii. Viní je také ze smrti své matky, princezny Diany, které zemřela při autonehodě v Paříži v roce 1997, když ji pronásledovali paparazzi. „Pokaždé, když vyšla ven, čekal na ni houf lidí,“ popisoval Harry v rozhovoru pro BBC o dokumentu s názvem Diana, 7 dní. „Myslím tím smečku psů, kteří ji pronásledovali, honili ji, obtěžovali, nadávali jí, plivali na ni, snažili se získat reakci, získat tu fotografii, na které se vzteká,“ dodal. 

Smečka psů málem dohnala i Harryho a Meghan

Svým chováním za oceánem ovšem Harry bulvárním novinářům stále poskytuje vděčné téma pro spekulace. Poskytl několik rozhovorů, v nichž si nebral servítky a odhaloval zákulisí britského dvora, kde podle něj život není žádná selanka a zejména pro Meghan přinášel každodenní pokořování. To byl údajně hlavní důvod, proč se rozhodli přestěhovat nejprve do Kanady a posléze do Spojených států. Korunu všemu dal pak princ Harry životopisnou knihou, v níž svou pozici mladšího královského syna, více méně rodinného otloukánka, odhalil se vší parádou.

 

V dobách, kdy ještě byli součástí tak zvaných Royals. Foto se svolením princ Harry

Na korunovaci svého otce sice přiletěl, manželku a syna i dceru nechal ale ve Spojených státech, k rodině se nepřipojil a za pár hodin odletěl zpět. Zdůvodnil to tím, že je mu přednější oslava 5. narozenin jeho syna. 

To všechno ale neznamená, že princ Harry neplní ve Spojených státech oficiální povinnosti, které mu jako příslušníkovi britské královské rodiny přísluší. 16. května se tak s manželkou a tchyní zúčastnil předávání cen Ms. Foundation Women of Vision v Ziegfeld Theatre v New Yorku. Když odcházeli, vrhli se na ně jako obvykle paparazziové. Podle stanice BBC se chtěla trojice před paparazzi skrýt, a zamířila proto na policejní stanici na Manhattanu. Následně nasedla do taxíku, kde strávila asi deset minut. I ten ale fotografové nakonec spatřili a Harry, Meghan i její matka proto nakonec z místa odjeli vozidly své vlastní ochranky.

 

Následovaly téměř dvě hodiny divoké jízdy po New Yorku. Mluvčí prince Harryho, vévody ze Sussexu, vydal druhý den prohlášení, že situace byla velmi nepřehledná a málem při ní došlo ke kolizi s auty na silnici, chodci i dvěma policisty NYPD. Newyorská policie incident potvrdila, i když s dodatkem, že nedošlo k žádné kolizi, ani k žádnému zatčení. 

Vše tedy dobře dopadlo, nicméně celý incident natolik připomíná smutný příběh princezny Diany, že z toho člověku až zatrne. 

Jak dlouho se to dá vydržet?

Harry si do značné míry za situaci, v níž se jeho rodina ocitla, může sám. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že je natolik pod vlivem své manželky, že všechny aféry spunktovala hlavně ona. To jí britský dvůr a nejspíš ani britští občané nikdy neodpustí. Harry je ovšem s životem královské rodiny stále natolik svázán, že vlaje mezi ní a rodinou vlastní jako utržená fangle. Ke klidnému životu s Meghan to rozhodně nepřispívá. 

A tak se začíná mluvit o tom, že manželství má na kahánku. Harry si údajně našel útočiště v hotelovém pokoji blízko rodinného sídla, kde občas přespává. Kromě toho se prý také ujíždí „schovat“ do soukromého klubu San Vicente Bungalows v Los Angeles s přísnými pravidly na ochranu hostů. Harryho tiskový mluvčí sice tyto fámy popřel, že vztah mezi manžely      

je ale na pokraji zhroucení je nanejvýš pravděpodobné, permanentní tlak, jemuž jsou vystaveni, harmonii jistě nepřispívá.

 

Podle znalkyně královské rodiny Angely Levinové se propast mezi dvojicí „zvětšuje i prohlubuje zároveň“. Že zemětřesení v manželství kontroverzního páru nabírá na síle, se domnívají i další dvě odbornice na britskou šlechtu, Daisy Cousensová a lady Colin Campbellová. „Trhliny v tomhle vztahu hrozily už od samého počátku. Zvlášť, když k tomu připočteme ten obrovský tlak a pozornost,“ řekla Cousensová.

Campbellová tvrdí, že rozvod je na spadnutí. „Mají problémy už dlouhou dobu. Z naprosto důvěryhodných zdrojů jsem slyšela, že Harry už si před několika měsíci zavolal právníky,“ prohlásila.

Harry údajně už delší dobu lituje rozhodnutí odejít z Londýna, měl si uvědomit, že ho do toho Meghan dotlačila. Má ji vinit z narušení vztahů s příbuznými, zejména s bratrem princem Williamem, píše portál News18.

Další možností pode expertek je, že Harry bude s rozvodem vyčkávat, až vyrostou syn Archie a dcera Lilibet. Rozvod s Meghan by totiž určitě nebyl poklidný, je to dračice, která si jde tvrdě za svým a Harry by se mohl dostat do situace, kdy jeho děti budou víc členy královské rodiny než on sám, nebo že si je manželka nenechá odvézt zpět do Anglie a on o ně úplně přijde. Vzhledem k tomu, jak osudově nese své dětství po rozvodu Charlese s Dianou, se nejspíš nebude chtít dopustit stejného prohřešku na vlastních dětech.

Zapeklitá situace, kterou Harrymu ani jeho dětem není co závidět. 

Zdroj: Seznam Zprávy, TN.cz, CNN Prima News, Blesk 

 

Vložil: Ela Nováková