Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Bezplatné očkování proti chřipce: Jak je to se seniory? Musejí také na pobočku VZP? Máme pro vás odpovědi

09.10.2013
Bezplatné očkování proti chřipce: Jak je to se seniory?  Musejí také na pobočku VZP? Máme pro vás odpovědi

Autor: archiv

Popisek: Vakcína, ilustrační foto

Jak je to s úhradami očkování proti chřipce? Senioři ho dosud měli u lékaře bezplatně; teď, když VZP platí očkování proti chřipce všem, musí tedy jít i senioři s doklady o platbě na pobočku? To je nejčastější otázka, kterou si kladou všichni, jakmile vyšlo najevo, že Všeobecná zdravotní pojišťovna hradí očkování proti chřipce.

Získali jsme pro vás odpověď: „V letošním roce mohou mít očkování zdarma zcela všichni pojištěnci VZP. Ti, kdo jsou v rizikových skupinách, se mohou nechat očkovat bezplatně, protože jejich očkování hradí pojišťovna lékařům z veřejného zdravotního pojištění. Všichni ostatní mohou získat od VZP příspěvek, který pokryje jak cenu vakcíny, tak částku za její aplikaci. Tento příspěvek si po provedeném očkování vyzvednou na kterékoli pobočce VZP.

Zdravotní pojišťovny hradí vakcínu (léčivý přípravek obsahující očkovací látku v provedení nejméně ekonomicky náročném) a aplikaci vakcíny proti chřipce u čtyř zákonem stanovených skupin pojištěnců, přičemž očkování je pro ně nepovinné. První jsou pojištěnci nad 65 let věku. Další pak pacienti po splenektomii (tj. odstranění sleziny) nebo po transplantaci krvetvorných buněk. Třetí skupinou jsou pacienti, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest nebo ledvin nebo diabetem. Nikoli tedy např. každý diabetik, ale jen ti se závažným onemocněním, kteří jsou léčeni léky. Čtvrtou skupinou jsou osoby umístěné ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.

Zdrama, pokud si vyberou nejlevnější látku

Jmenované rizikové skupiny mohou mít očkování zdarma, pokud si vyberou nabízenou očkovací látku v nejlevnější ekonomické variantě. V případě, že se pojištěnec rozhodne pro aplikaci jiné očkovací látky, uhradí cenový rozdíl lékaři přímo ve zdravotnickém zařízení.

Ostatní zájemci, kteří nepatří do vyjmenovaných rizikových skupin, si očkování proti chřipce museli zatím vždy plně hradit. Jako klienti VZP ale mohou od 1. 10. do 31. 12. 2013 využít příspěvek na očkování z fondu prevence pojišťovny, takže budou proti chřipce v letošní sezóně chráněni zcela bezplatně,“ sdělil Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace