Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na čínský Bělehrad. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.05.2023
Na čínský Bělehrad. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Čínská policie

Ještě jednou se vrátím k Číně. Republikánští senátoři v USA vyzvali rezolucí evropské politiky, aby potvrdili jednotný postoj k Tchaj-wanu, který zastávají Spojené státy. Spojené státy se snaží svou zahraniční politikou udržet hegemonii nad světem, na kterou šlape právě Čína. USA jsou s Čínou uprostřed obchodní války a přetahování se o vliv nad Asií i Afrikou. Kdyby USA zůstaly v této přetahované samy, končí jako světové numero uno. Francouzský prezident Emmanuel Macron před pár týdny zpochybnil jednotnou politiku Evropy s USA. Protože americká diplomatická i obchodní válka s Čínou není v zájmu Evropy. Na to konto si vyslechl velkou kritiku napříč EU. Včetně naší senátorky Miroslavy Němcové, což ho jistě zabolelo.

Před dvěma roky se médii prosmýkla nesmělá zpráva – Čína se stala největším obchodním partnerem zemí EU. Předstihla USA. Trend nadále roste. U Číny jsme doslova závislí na dovozu komponent pro naši zelenou sebevraždu, jako jsou baterie do elektroaut nebo solární panely, bez obchodních závislostí zvládáme jen vrtule do větrníků. V solárech a bateriích se, stejně jako u plynu, můžeme obrátit na pomoc Spojených států, ale, právě jako u plynu, za násobně větší cenu. Nemluvě pak o tisíci a jednom dalším zboží, které z Číny do Evropy převážíme. A také vyvážíme. Obchody nám kvetou, vzájemně si tím podporujeme naši prosperitu. No není to fajn?

Není, protože tu máme geopolitickou přetlačovanou USA s Čínou. A USA očekávají, že sami sebe velmi, ale velmi citelně poškodíme jen proto, abychom pomohli načechrat ego našeho zaoceánského vypočítavého kamaráda. Emmanuel Macron zcela správně zkonstatoval, že bychom měli mít vlastní zahraniční politiku, protože jedině tak se jako EU můžeme stát skutečně silným hráčem na světovém kolbišti. Spor Číny a USA, jak řekl Macron, není spor Evropy. A má pravdu. Není. Spojeným státům skutečně nejde o to, aby pomohly Tchajwancům (včetně Tchajwance Vystrčila, tomu už vůbec), jim jde jen o tu dominanci. Mít oblast rozdrobenou lokálními válkami a konflikty. A to dle politiky – když se dva perou, třetí se směje. Ten třetí mají být samozřejmě USA. Stejně jako při konfliktu na Ukrajině. Největším záchvatům smíchu propadají USA. Evropa je na tom bita, Ukrajinci krvácí, Američané se smějí. Trochu cynická politika.

Dovolím si k tomu přičinit poznámku, že USA nepatří do sekce kamarád do deště. Ale spíš do sekce kamarád s deštníkem, který se upřímně diví, proč mokneme na dešti. O čemž svědčí nynější protiinflační politika USA, která z Evropy vycucává díky mohutným investičním pobídkám a daňovým úlevám evropský průmysl. Však i německý téměř národní Volkswagen střílí Německo do nohy, protože uvažuje o tom, že výrobu baterek, onu megafactory, která měla stát v Líních u Plzně, přesune právě do USA.

Na to konto je dobré zaostřit pohled na ty naše titěrné tajtrdlíky ze Strakovy akademie. Nechtějí silnou Evropu, nechtějí samostatnou evropskou politiku, ale jdou na ruku výhradně Washingtonu a Pentagonu. A to naprosto ve všech ohledech své nesamostatné a lokajské politiky. Můžeme mít o poznání levnější švédské obranné Gripeny, nechceme, nakoupíme americké útočné F-35, podepíšeme pro nás nevýhodnou „obrannou“ smlouvu s USA, budeme jezdit na Tchaj-wan a ústy našich nejvyšších politických trubců ruinovat diplomatické vztahy.

Viceprezident Letecké amatérské asociace České republiky Jan Fridrich před měsícem zkonstatoval, že aktivistická politika našich politiků podle not USA zlikvidovala obchod s Čínou v oblasti ultralehkých letadel. „Celkem čtyři firmy získaly certifikát a vyvezlo se tam asi čtyřicet letadel, ale tito politici nám to přes noc zlikvidovali. … Letecký průmysl to těžce poškodilo, a to včetně toho velkého,“ řekl Fridrich pro CNN Prima News. A jmenoval Pekarovou Adamovou, Vystrčila a pirátského Hřiba, který v době patnácti minut své slávy jako primátor Prahy zrušil partnerství Prahy a Pekingu. A to je jen jeden zhacený obchod, který se ke mně donesl.

A zpráva z Německa ze včerejška: Německá vláda ve středu oznámila, že bude pokračovat v plánu prodat části hamburského přístavního terminálu čínské státní společnosti Cosco. 

Otázkou je a zůstává – proč místo silné Evropy volíme silné Spojené státy a slabou Evropu. A proč, když se dva perou, my se nesmějeme.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb