Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V okovech starobylých tradic aneb Jak přesvědčit tvrdohlavou panovnici. Tajnosti slavných

08.05.2023
V okovech starobylých tradic aneb Jak přesvědčit tvrdohlavou panovnici. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením The Royal Family

Popisek: Karel Filip Artur Jiří, král Spojeného království a dalších čtrnácti nezávislých států, sdružených ve společenství Commonwealth realm

VIDEO Po poletování z jedné náruče do druhé konečně britský následník trůnu potkal ženu, která mu učarovala inteligencí a rozhledem. V očích rodiny ale byla zcela nevhodná. Ustupovat tradicím staleté monarchie ale nedokázal donekonečna. (Pokračování z pátku 5. května)

V milostných vztazích to princ Charles, nyní již král Karel III., neměl snadné. Pro jeho důslednou matku Alžbětu II. byla monarchie po celý život na prvním místě, důsledně ctila a dodržovala pravidla, platící po staletí, a službě své zemi byla ochotná obětovat prakticky cokoli. Žít čtyřiadvacet hodin denně na očích veřejnosti nebylo pro mladého prince snadné, přesto se podřídil zvyklostem. Nakonec ale stejně došlo na odvěké pořekadlo, že si láska nenechá poroučet.

 

Svatba, kterou sledoval celý svět:

O britské popelce

Jako pohádka o prosté dívce, která ke štěstí přišla, byl zpočátku prezentován Charlesův první sňatek. Skutečnost ale byla na hony vzdálená. Tedy přinejmenším pro Charlese, který, veden zodpovědností k tradicím, kývl na sňatek s dívkou, kterou nikdy nemiloval. Pro svět především učitelka z mateřské školky, povýšená na post nejvyšší možný, ve skutečnosti pečlivě vybraná. Mladá, neposkvrněná, s dokonalou pověstí, z vhodné rodiny… Jako pohádku nejspíš brala svoji svatbu i naivní devatenáctiletá Diana Frances Spencer. Královskou rodinu znala, s Charlesovými mladšími bratry si v dětství hrávala. Ucházet se o ni začal v roce 1980, o ruku ji požádal v únoru 1981 a 29. července se uskutečnil v londýnské katedrále sv. Pavla velkolepý obřad. Na svatební cestu novomanželé vyrazili nejprve do Hampshire, a pak vypluli na Středozemní moře na královské jachtě Britannia. A jejich vztah se stal veřejným majetkem.

V zlaté kleci

Ani na následníka trůnu nenechal Charles monarchii dlouho čekat. Prvorozený syn William se narodil jedenáct měsíců po svatbě, v září 1984 k němu přibyl mladší Harry. Naivní Diana ale brzy pochopila, že se vysněné lásky až za hrob nedočká. Víc účastníků, než je zdrávo, bylo v jejím manželství nejen kvůli Charlesově vztahu s Camillou, které se nedokázal vzdát, časem si našla „útěchu“ i Diana. Vyrojily se dokonce spekulace, zda otcem mladšího prince není její instruktor jízdy na koni, major James Hewitt. O útěcích obou manželů do jiných náručí už ale bylo napsáno víc než dost, takže není třeba se k nim podrobněji vracet. Vysoká a štíhlá plavovláska se stala módní ikonou a vzorem moderního člena královské rodiny, zodpovědně plnila své povinnosti a zdálo se, že si stříhání stužek a sbírání peněz pro charitu užívá. Ve skutečnosti ale trpěla bulimií a vážnými psychickými problémy, vyčerpával ji život pod neustálým dohledem veřejnosti i upjatost dvorního protokolu. Ocitla se v pasti, z níž neviděla úniku.

 

Svatba Charlese s Camillou:

Další skandál století

Koncem roku 1986 přestal Charles svůj vztah s Camillou tajit, na veřejnosti ale dál vystupoval po Dianině boku. Od počátku devadesátých let už bydleli odděleně, Diana v Kensingtonském paláci a Charles v Highgrove. V roce 1992 vyšel životopis Diana: Její pravdivý příběh, v němž Andrew Morton zveřejnil informace o vztahu Charlese s vdanou Camillou. Teprve 9. prosince 1992 premiér John Major oznámil parlamentu, že Charles a Diana žijí odděleně, o rok později pak byly v bulvárním tisku publikovány i nahrávky telefonátů Charlese s Camillou, což aféru ještě přiživilo. V roce 1994 Charles manželskou nevěru otevřeně přiznal v televizním rozhovoru s tím, že k ní mělo dojít až poté, co se jeho vztah s Dianou rozpadl. A 28. srpna 1996 byli konečně oficiálně rozvedeni. Podruhé tak byl do historie rodu Windsorů zapsán rozvod, na rozdíl od krále Eduarda VIII., který kvůli rozvedené Američance Wallis Simpson v roce 1936 abdikoval, a většinou pak žil ve Francii, zůstala Diana dál oficiální členkou královské rodiny jako matka budoucího následníka trůnu.

Konečně láska

Po rozvodu se stal Dianiným partnerem a údajně i životní láskou britsko-pákistánský kardiochirurg Hasnat Khan. V létě 1997 se na jachtě egyptského podnikatele Mohameda Al-Fayeda seznámila s jeho synem Dodim, s nímž krátce po půlnoci v neděli 31. srpna zahynula při havárii v tunelu poblíž pařížského Place de l’Alma. Do Londýna převezl její tělo Charles osobně, v doprovodu jejích dvou sester, a trval na tom, že bude dál považována za členku královské rodiny, které náleží všechny pietní pocty. Postupně si dokázal vybudovat silné pouto s oběma syny, kteří do té doby žili převážně s matkou. Jeho vztah s Camillou, která byla rozvedená už od roku 1995, se stal veřejným, v roce 2003 se přestěhovala do jeho sídla v Highgrove. V únoru 2005 oznámili, že se 8. dubna vezmou na hradě ve Windsoru, kvůli smrti papeže Jana Pavla II. byl obřad nakonec o den odložen.

Náročná obhajoba

Obhájit vztah, který před lety odstartoval obrovský a přetrvávající skandál, nebylo vůbec snadné. Mimomanželský vztah byl nepřijatelný nejen pro Buckinghamský palác, ale pro celou konzervativní Británii. Obzvlášť poté co Diana prohlásila v roce 1995 v dokumentu BBC Panorama: „V tomto manželství jsme byli tři, takže tam bylo trochu přeplněno.“ Diana se stala v očích veřejnosti obětí a Camilla původkyní všeho zla. Pár čelil tvrdé kritice, princ Harry dokonce Camillu obvinil, že se rozhodla stát královnou za každou cenu. „Bylo to strašné. Bylo to hluboce nepříjemné období a nechtěla bych do něj uvrhnout ani svého nejhoršího nepřítele,“ svěřila se Camilla v květnu 2017 v rozhovoru pro Daily Mail. Postupně manželé náklonnost rodiny i veřejnosti získali, oslavy jejich svatby se ale královna Alžběta II. s princem Philipem nezúčastnili a Buckinghamský palác oznámil, že pokud se Charles stane panovníkem, nebude Camilla prohlášena za Její královskou výsost. Královna změnila názor teprve loni v únoru.

(zdroje: Wikipedia, Česká televize, Český rozhlas, Royal Family, Jonathan Dimbleby: Prince Charles Profile - Line of Succesion - The Royal Family, HRH The Prince od Wales, Tony Juniper, Ian Skelly, Harmonie aneb Nový způsob, jak nahlížet na náš svět, Daily Mail)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská