Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od šikany po hledání vhodné ženy aneb Počátky porušování tradic nejvytrvalejším čekatelem na titul. Tajnosti slavných

05.05.2023
Od šikany po hledání vhodné ženy aneb Počátky porušování tradic nejvytrvalejším čekatelem na titul. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením The Royal Family

Popisek: Princ Charles v roce 1969

VIDEO Nejvýznamnějšího dne v životě se konečně dočká už zítra a s ním se na něj těší miliony, nebo spíš miliardy fanoušků po celém světě. Od mládí sice nejvytrvalejší čekatel na královskou korunu v historii britské monarchie působil na první pohled jako vzor ctností, staletími daná pravidla ale mnohokrát porušil.

Novým králem a hlavou státu Spojeného království a dalších čtrnácti zemí Commonwealthu se stal následník trůnu Charles podle pravidel hned v den smrti Jejího Veličenstva královny Alžběty II., 8. září 2022, na slavnostní korunovaci si ale musel počkat osm měsíců. V tom ho jeho matka trumfla, královskou korunu jí westminsterský arcibiskup slavnostně vložil na hlavu až šestnáct měsíců po smrti jejího otce, krále Jiřího III. Mnohem větším rekordmanem se ale stal její nejstarší syn Charles Philip Arthur George, který se stal oficiálním následníkem trůnu v den Alžbětina nástupu na trůn, tedy 6. února 1952. Na svůj velký den tudíž čekal dlouhých sedmdesát let. Sice trpělivě, rozhodně ale nikoli bez průšvihů.

 

Rodinná dovolená v roce 1955:

Po kom to dítě je?

Ještě ani nebyl na světě, a už se mu doslova valila záplava darů ze všech koutů světa. Poté co tehdy ještě princezna Alžběta oznámila v červnu, že je těhotná, britské impérium jásalo. A když se 14. listopadu 1948 narodil v Londýně malý princ, nadšení neznalo mezí. S matčiným nástupem na trůn se stal následníkem trůnu, aniž tušil, že každý krůček, který udělá, bude bedlivě sledován po celý jeho život. Zodpovědné a mimořádně pracovité matce, pro kterou byla služba zemi vždy na prvním místě, a temperamentnímu otci, jenž byl vyhlášený bonviván a milovník všech požitků, které život nabízí, ale jako by kdosi nadělil do rodiny kukaččí vejce. Plachý, přemýšlivý a zakřiknutý chlapec se nepodobal ani jednomu z nich, možná i proto, že si rodičů v dětství moc neužil. Jeho největší důvěrnicí se časem stala o dva roky mladší sestra Anna, k bratrům měl spíš odstup, daný velkým věkovým rozdílem. Andrew je mladší o dvanáct a Edward dokonce o šestnáct let.

Počátek boření tradic

Matčino pracovní vytížení kompenzovala péčí guvernantka Catherine Peebles, pak ale přišla první novinka v historii. V roce 1955 Buckinghamský palác oznámil, že na rozdíl od svých předchůdců, které vzdělávali soukromí učitelé, bude Charles chodit do školy. A hned v té první ředitel doporučil královně, aby trénoval fotbal. V autorizovaném životopisu, který v roce 1994 sepsal Jonathan Dimbleby, o svých rodičích prohlásil, že mu byli jako rodiče fyzicky i citově vzdálení. Philipovi bylo vyčítáno, že nikdy nebral ohled na Charlesovu citlivou povahu, a dokonce ho nutil navštěvovat školu v skotském Gordonstounu, do níž nastoupil v čtrnácti letech a na vlastní kůži ní okusil, co znamená šikana. Později se ale nechal slyšet, že se díky tomu naučil „hodně o sobě samém a mých vlastních schopnostech a slabostech“. A v roce 1967 porušil tradice podruhé, když po maturitě nastoupil místo do armády rovnou na vysokou školu.

 

Princ Charles v roce 1969:

Povolený řetěz

V létě 1975 si připsal do životopisu další prvenství, stal se historicky prvním členem královské rodiny, který získal vysokoškolský titul. Vzápětí se ale k tradicím vrátil a mašíroval do uniformy. Po vzoru otce narukoval ke královskému letectvu a sloužil také v královském námořnictvu. Titul prince z Walesu mu byl slavnostně udělen už 1. července 1969, panovnická důstojnost mu ale v té době mnoho neříkala. Užíval si mládí, rád se účastnil bujarých oslav a večírků a po jeho boku se vystřídala řada přítelkyň, které ovšem byly zhodnoceny Buckinghamským palácem jako zcela nevhodné partnerky pro následníka trůnu. Zrodil se i vztahový propletenec, který pak Charlese provázel po celý život. Jeho sestra Anna nějaký čas chodila s důstojníkem britské armády Andrewem Parker Bowlesem, který byl předtím partnerem Camilly Rosemary, nejstarší dcery majora Bruce Shanda. Charles se seznámil s o šestnáct měsíců starší Camillou v roce 1971 a zjistil, že konečně našel spřízněnou duši. Měli stejné zájmy a stále si co říct, v očích královského paláce ale byla coby partnerka rovněž nevhodná. A tak si nakonec v roce 1973 Andrewa Parker Bowlese vzala, před Vánocemi 1974 porodila syna Toma a o čtyři roky později ještě Lauru.

Hledání vhodné nevěsty

Vztah s Camillou byl poslední kapkou, která přiměla Charlesova otce donutit ho k hledání té pravé. A prastrýc hrabě Louis Mountbatten údajně tehdy Charlesovi poradil, aby se oženil s nevinnou mladou dívkou, která k němu bude vzhlížet. Aby získal souhlas rodiny, očekávalo se, že jeho nevěsta bude mít královský nebo šlechtický původ. Výběrem zdárně prošla o téměř třináct let mladší Diana Frances, jejíž otec se stal v roce 1975 osmým hrabětem Spencerem. Ve škole právě nevynikala, takže po několika neúspěších skončila na soukromé dívčí škole v švýcarském Rougemontu. Pak krátce pracovala jako chůva a vychovatelka, a poté se stala učitelkou v mateřské škole. Oč méně jí sudičky nadělily do hlavy, tím víc jí přiřkly talentu. Byla nadaná amatérská zpěvačka, vynikala ve sportu a údajně snila o kariéře tanečnice. Nejprve ale začal Charles chodil s její sestrou Sarah, která je později seznámila.

Pokračování v pondělí 8. května

(zdroje: Wikipedia, Česká televize, Český rozhlas, Royal Family, Jonathan Dimbleby: Prince Charles Profile - Line of Succesion - The Royal Family, HRH The Prince od Wales, Tony Juniper, Ian Skelly, Harmonie aneb Nový způsob, jak nahlížet na náš svět)

 

Božoňka

 

 

Vložil: Adina Janovská