Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Slovensku platí daleko méně za elektřinu. I navzdory bulíkům, které nám naši politici věšeli na nos. Komentář Štěpána Chába

komentář 31.03.2023
Na Slovensku platí daleko méně za elektřinu. I navzdory bulíkům, které nám naši politici věšeli na nos. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Pojistky

Slovenský výrobce elektřiny Slovenské elektrárny oznámil, že až do konce roku 2027 budou slovenské domácnosti platit sníženou cenu za elektřinu. Silová složka elektřiny byla na Slovensku zastropovaná na úrovni 61 eur (1436 korun) za megawatthodinu. V České republice je cenový strop stanovený na 6050,- včetně DPH. Ještě před půlrokem nás vládní poslanci ujišťovali, že slovenský strop je prakticky dezinformace, že se Slováci naopak budou inspirovat u nás.

„Není to tak, že Slováci jsou schopni realizovat to, co si na jaře schválili. Schválili jen úpravu platnou od 1. ledna 2023, nemají ale k tomu od Evropské komise schválenou prováděcí vyhlášku a nevědí, jak na to,“ řekl Novinkám v závěru září šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Poslanec pak Novinkám prozradil, že podle jeho informací se Slováci naopak inspirují řešením České republiky. „Podle mých informací se to nový slovenský ministr hospodářství (Karel Hirman) snažil konzultovat s panem ministrem (Jozefem) Síkelou (ministr průmyslu a obchodu),“ prozradil Novinkám tajemství Velkého volta Marek Výborný z polomafiánského sdružení přátel ČEZu.

A ne, Slovákům podobně příznivá cena za elektřinu nezůstane. V roce 2025 by se Slováci měli dostat na děsivých 1570,- za megawatthodinu. Další rok pak na nezaplatitelných 1712,- za megawatthodinu. My se jim s našimi dezinformačními 6050,- za tutéž megawatthodinu můžeme jen smát. Jsme pouze na téměř čtyřnásobku. To je jako nic. Obyčejný člověk si ani nevšimne.

O tom ví například požárníci z Pardubicka, kde na začátku chytili hladového seniora, který si chtěl doma v bytě s odpojenou elektřinou na improvizovaném ohništi na kuchyňské lince ohřát oběd. Informoval o tom, mimo jiných, Deník. Co na to požárníci? „Po příjezdu na místo a otevření bytu zjistili, že se tam nachází 70letý důchodce, který si chtěl ohřát jídlo. Protože má odpojený elektrický proud, rozhodl se jídlo ohřát na improvizovaném vařiči. Při spalování papíru zakouřil byt a chodbu," popsali hasiči na svém Facebooku. Je to jen náhoda? Jistě. Naplněná dezinformacemi. Dezoláti si na truc nechávají odpojovat elektřinu, aby mohli demonstrativně vařit na ohni v panelákovém domě. I tomuto hladovému 70letému důchodci vláda Petra Fialy snížila valorizaci důchodu. I jemu drasticky zvedla ceny za potraviny. Asi chce docílit toho, aby si tento zmíněný dezolát bez elektřiny neměl co hřát na ohni. Protože už mu nezbude nic.

A za chvíli se z urnového háje Poslanecké sněmovny a Strakovy akademie ozve – ale Slováci se inspirovali u nás. Podle informací sdělených nějakému lidoveckému hadovi jsme na tom mnohem lépe a vyšší platby za elektřinu pomáhají státnímu rozpočtu neupadnout do mdlob bankrotu. Zbytné výdaje státu sice nejsou očesané, ale ty příjmové rostou jako po dešti. A stejně za to všechno může Babiš. Je to Slovák, může za to on. A basta. I Putin je vlastně Slovák, protože za to také může. A někdo by měl na Slovensko zaútočit, aby nám nedělalo ostudu a neukazovalo nám, staršímu a tedy rozumnějšímu bratříčkovi, že je tumpachový stejně jako jeho bezradná vláda.

Slovensko je importní země. Není zcela soběstačné ve výrobě elektřiny. Česká republika je exportní země. My elektřinu naopak více vyvážíme, nežli dovážíme. Přesto máme téměř čtyřikrát větší platby za zálohy. Ale pozor, všechno to jsou dezinformace, za chvíli to řekne nějaký had od lidovců. Sice takové sumy Slováci platí, ale to nevadí. Jsou to slovenské dezinformace.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb