Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak se ve Švédsku pracuje a v ČR hází vina na předchozí vládu. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.03.2023
Jak se ve Švédsku pracuje a v ČR hází vina na předchozí vládu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Petra Fialy

Popisek: Premiér Petr Fiala

Petr Fiala, ještě před deseti lety rozumný pravicově konzervativní politik, který poukazoval na nejapné nápady Evropské unie a razantně je odmítal, při předsednictví ČR Radě Evropy urychlil a přijal jako správný lokaj bez námitek všechny důležité dokumenty Green Dealu. „Zřídka jsem viděl předsednictví, které bylo úspěšnější, cílevědomější a profesionálnější,“ prohlásil Frans Timmermans, duchovní otec Green Dealu a jeho fanatický režisér.

Součástí projednávaných témat byl i konec výroby automobilů se spalovacími motory v roce 2035. Tedy rána z milosti pro evropský průmysl. Petr Fiala ji se svým týmem věrných projednal a přednastavil pro konečné přijetí. Bez námitek, bez zásadního ulehčení, beze snahy sebevraždu oddálit (nedej bože zastavit, to je nepředstavitelné) a pokusit se místo plnění snů ekologických aktivistů zahájit politiku, postavenou na realitě a fyzikálních zákonech. Nedokázal se vzepřít. Jako loutka jen připravoval pro sebevraždu oprátku a byl tak, tak ohromně vděčný, že ho fanatičtí ekologové z unie poplácávají po zádech a říkají, jak je úžasný a cílevědomý a schopný.

„Zástupci českého předsednictví se s europoslanci shodli mimo jiné na zásadním omezení prodeje nových aut s klasickými spalovacími motory od roku 2035,“ shrnul dojmy z Fialova angažmá při předsednictví Český rozhlas.

Když byl Fiala opozicí nařčen z popírání fyzikálních zákonů, v jednáních nikterak nezakročil a bránil se na svém Twitteru velmi ráznými slovy. „Česká republika byla po celou dobu jednání proti konci spalovacích motorů s emisemi. Většina států však měla opačný názor. Prosadili jsme alespoň takové podmínky, které nám umožní dopady tohoto opatření na české občany a český průmysl co nejvíce omezit," reagoval na Babišovu kritiku. Podle Fialy měl Babiš sám šanci dohodnout v unii pro Česko jiné termíny. „Bývalý premiér mohl pro ČR vyjednat lepší podmínky Green Dealu. Kdyby chtěl, mohl ho i vetovat. Nikdy to však neudělal," sdělil. Za všechno může Kalousek... totiž Babiš, ne Kalousek, ten byl v kurzu minulé volební období jak příčina všeho zla.

Zajímavé, když si posuneme čas do předminulého týdne, kdy z Bruselu zaznělo švédské – ne, děkujeme. Informoval o tom i Český rozhlas slovy: „Rozhodnutí o ukončení prodeje nových aut se spalovacími motory po roce 2035 se odkládá. Švédské předsednictví Rady Evropské unie v pátek stáhlo bod z jednání velvyslanců. Posouvá se tak i finální schválení úpravy, které bylo v plánu na úterý.“ Konec, tečka. Švédové neudali důvody, ale jako předsednická země si to mohli dovolit.

Petr Fiala nikoliv. Ten byl postavený před podpis Babišovy vlády, která na předběžných jednáních, předpokládám, nechtěla blokovat svým vetem celý balík opatření, který má chránit životní prostředí, a velká část ho je jistě prospěšná a jak vládami, tak i obyvateli žádaná. Mohli jsme doufat, že další jednání se povedou o podrobnostech a že sporná opatření budeme moci poslat na smetiště. To by ovšem nesměl vzít do rukou české předsednictví Petr Fiala a jeho poskoci. Ti, naplněni tím jediným správným lokajstvím vůči zahraničním elitám (Bože, proč v nás to nehorázné lokajství je tak zakořeněné), všechno odkývali, podepsali, a ba co víc, zcela nečesky a na hujera urychlili. Kdyby do rozjetého soukolí podle naší národní povahy alespoň házeli klacky. Ale ani to ne.

Je až k útrpnému pousmání sledovat ty z Východu (ty z ČR), kterak se chtějí zalíbit a zavděčit svým pánům ze Západu. Nemají vlastní politiku, vlastní vůli. Jen naplňují blouznivé sny těch, do jejichž party tak hrozně chtějí patřit. Jsem si zcela jistý, že kdyby místo nás drželo předsednictví Polsko, které se proti zákazu výroby spalovacích motorů výrazně staví, žádná podobná lokajská akce by se nekonala. Poláci, na rozdíl od nás, si uvědomují, že politika se dělá v zájmu vlastní země a obyvatel, a ve své politické kultuře v tomto ohledu dospěli daleko rychleji. Však i za bolševika se v Polsku hnutí Solidarita stalo vlastně politickou silou. U nás podobné podhoubí nebujelo. Jen zcela okrajová Charta 77, která měla spíše symbolický význam než politickou sílu, byť zaplať pánbu za ni.

A tak pracovalo předsednictví Petra Fialy v Radě Evropské unie. Bez osobnosti a vlastní invence. Stačila chvilka švédského předsednictví a před půlrokem nezvratný konec spalovacích motorů, za který může Babiš, nikdo jiný, se odkládá na neurčito. Proti zákazu je Švédsko. Polsko. Německo. Itálie. A když Fiala signalizoval (jen dovnitř České republiky, podobně jako ve své době Babiš), že i on je proti, je zcela očividné, že během půlročního předsednictví nebyl schopen navázat výhodné spojenectví se zeměmi, které ten Timmermansův šílený plán přijmout nechtějí. Nebyl schopen, protože lokajsky sloužil, nevšiml si, že může využít vlivné pozice dočasné hlavy Rady Evropské unie. Prostě český lokaj, dobrý lokaj.

Paradoxní je, že právě svým lokajstvím se stáváme v očích Západu kastou páriů, kastou nedotknutelných, nejnižší a opovrhovanou skupinou obyvatel, která sbírá jen odpad, odpad jí, odpadem žije. A velmi útrpně slouží vyšším kastám. Prostě celí my. Fiala jako hlava páriů. Skvělé. Všimněme si pozice Polska. Vystupuje sebevědomě, svou politiku prosazuje i přes odpor Západu. Ale na Západě začíná mít Polsko pověst šachového hráče. My jsme zatím na úrovni dost špatného hráče piškvorků. Jako celých posledních třicet let. Jen onuce, která slouží zahraničním velmožům a kapitálu. Je to u nás v ČR krásné, lidé jsou tu zpravidla hodní, ale to je asi tak všechno, co tady jde brát v úctě.

V tomto ohledu je až směšné pozorovat vzpouru ODS v pětikoalici, kdy se ministr Kupka a jeho věrní snaží opožděně připojit v rámci Evropské unie k blokaci normy EURO 7, která by vedla k faktické likvidaci levnějších aut a jejich nedostupnosti i ve střední třídě společnosti. Koaliční Piráti už za to ODS koupou hlavu a dovolávají se oddanosti ekologickému fanatismu, kterou ODS tak věrně sehrála při předsednictví. ODS se nestala hybatelem, když držela předsednické žezlo a měla příležitost vyvolat diskusi a vznést námitky. Jen se chce připojit do houfu, když ze švédské (německé, polské, italské, španělské) strany vidí, že to jde. Připojit se do houfu. Fialovic tajtrdlíci nebyli schopní jednat z vlastní iniciativy. Dělalo jim dobře, když je fanatický Timmermans poplácával po zádech. Je dobré si u toho pamatovat, že to ODS a její předsednictví stojí za tím, že emisní povolenky, které stojí za čtvrtinou cen energií, dopadnou i na osobní dopravu a domácnosti. To je echt zelený fanatismus, který povede k dalšímu velmi citelnému zdražení všeho. Máme to v čele státu ale osvícené lokaje, že?

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb