Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Změnil se nám šéf Frontexu. Ten začne zase fungovat jako taxislužba. Komentář Štěpána Chába

komentář 25.01.2023
Změnil se nám šéf Frontexu. Ten začne zase fungovat jako taxislužba. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Loď s migranty

Novým šéfem Frontexu se stal Holanďan Hans Leijtens. Nahradil Francouze Fabrice Leggeriho. Za Leggeriho vedení byl Frontex silně kritizován za to, že se podílel na takzvaném zatlačování migrantů. To znamená, že Frontex zatlačoval čluny migrantů zpět směrem vyplutí a spolupracoval s libyjskou pobřežní stráží, která si tyto čluny přebírala. Kritika byla na to konto nesmírná. Leggeri se choval nehumánně a popíral hodnoty, na kterých evropské země podle kritiků stojí. Hans Leijtens bude jiný. On skoncuje s jakýmikoliv tahanicemi na moři a prostě migranty „zachrání“. (Staro)nová etapa Frontexu tak od března začne psát své dějiny. Hans Leijtens totiž do úřadu nastupuje právě 1. března.

Frontex je unijní agentura, která se má starat o vnější hranice Evropské unie. Starat a ochraňovat je. V roce 2015 usedl do jejího čela Fabrice Leggeri a začal kolotoč. Po počátečním merkelovském otevření hranic všem příchozím a jejím wir schaffen das začala ze strany Frontexu trochu nevhodná politika. Zatlačování člunů s migranty a spolupráce s libyjskou pobřežní stráží. Obé mohutně kritizované z Evropského parlamentu i komise. Neziskové organizace si  mohly ušoupat ručičky tím, jak zběsile psaly na transparenty i na lejstra pro podávání žalob. Levicové křídlo Evropského parlamentu požadovalo rezignaci Leggeriho. Nepovedlo se, tak Evropská komise v roce 2019 vymyslela jiný instrument. 

Nasadit do Frontexu angažované kukačky. 40 ideologicky uvědomělých byrokratů a tři náměstky pro ředitele, kteří by kontrolovali plnění požadavků EU, aby migrantům byla nabídnuta všechna práva. A to na území EU. Fabrice Leggeri se podobné taktice vehementně bránil.

K věci se na tiskové konferenci Evropské komise 28. září 2021 vyjádřila evropská komisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová, bývalá švédská ministryně pro zaměstnanost a integraci: „Spoléháme na fungující a robustní Frontex. Je to zásadní. Máme nové nařízení platné pro Frontex od prosince 2019 a vidíme, že mnoho věcí by tam mělo být, ještě tam nejsou… Například by měli být tři náměstci výkonného ředitele a není tam ani jeden, měli bychom mít úředníka pro základní práva a je tam jen provizorní, měli bychom mít 40 pozorovatelů základních práv, máme nulu.“

Leggeri švejkoval. Vyhlašoval nábor, zájemce převezl do Polska, kde má Frontex základu, aby jim řekl, že neprošli zdravotním testem. Oháněl se i covidovými opatřeními. Vytvořil potěmkinovský oddíl mrtvých duší odvolávaje se na to, že unijní směrnice mu nedovoluje získávat, registrovat, skladovat a přepravovat střelné zbraně. Prostě šaráda. A do toho se neustále zesiloval tlak na to, aby z čela Frontexu odešel, protože Frontex s Leggerim vytlačoval migranty a spolupracoval s libyjskou pobřežní stráží (což byl také nejspíš jediný a zásadní důvod, proč měl z čela agentury odejít).

Jak se jmenovala ta německá národní umělkyně, která zjančila celý evropský mediální prostor? Ano, Carola Racketeová, kapitánka lodi Sea-Watch 3, kterou zaštiťovala stejnojmenná německá neziskovka plná levicových aktivistů. Ta, co i přes zákaz zakotvila s plnou lodí migrantů u italského ostrova Lampedusa a od tehdejšího ministra vnitra Matea Salviniho si tak vykoledovala exemplární uvěznění… následované exemplárním propuštěním na svobodu. Tak taková, taková by byla v čele Frontexu ideální. No, byla. Třeba bude.

Protože do čela Frontexu 1. března usedne Hans Leijtens. Nový ředitel se snaží už teď podat ruku nevládním organizacím, které agenturu obviňují ze spolupráce právě s libyjskou pobřežní stráží.„Nejsem ten typ ředitele, který by chtěl kolem Frontexu stavět plot,“ říká. „Chci otevřít dveře. Nevládní organizace jsou více než vítány, aby nám i mně osobně poskytly své informace. A ujišťuji vás, že dostanou odpověď na své otázky."

A tak země Evropské unie po trochu pozdržené sebevraždě nejspíš naskakují na započatou cestu. Nyní pod vedením Hanse Leijtense, který neziskovkám otevře dveře a naplní si tak kancelář Racketeovými aktivistkami. Za minulý rok v České republice policisté chytili přes 30 tisíc nelegálních migrantů. Já jen, že se situace může s novým šéfem Frontexu citelně zhoršit. A když už ty krize sbíráme jako céčka, není od věci znovu rozjet ještě jednu.

Ale nemusíme mít strach. Rakušanův KRIT (Krizový informační tým Ministerstva vnitra) má připravený pětibodový scénář, jak s nárůstem migrace pracovat. U prvního bodu KRIT zkonstatoval, že o nic nejde. V pátém bodu už Ministerstvo vnitra bude úzce spolupracovat s Ministerstvem obrany. Na potlačení nespokojenosti obyvatel, samozřejmě. Ale to jen kdyby se do ČR valily davy nelegálních migrantů. Jen krajní řešení, ke kterému jistě nedojde. 

Zdroje: Tagesschau, Frontex, European Parliament, Ministerstvo vnitra ČR

 

 

 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb