Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kapr není idiot aneb Vánoční zamyšlení nad rybami. Křížem krážem za zvířátky po pětadvacáté s cestovatelem Vojtěchem Alberto Slámou

10.12.2022
Kapr není idiot aneb Vánoční zamyšlení nad rybami. Křížem krážem za zvířátky po pětadvacáté s cestovatelem Vojtěchem Alberto Slámou

Foto: Se svolením Vojtěch Alberto Sláma (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Moje oblíbená asijská ryba gurama velká působí díky vysokému čelu dojmem rybího intelektuála

Nastává čas Vánoc a s ním spojené tradiční zabíjení kaprů. Jejich osud nás moc nedojímá, protože jsou to přece jenom hloupé ryby, které nemají rozum a vlastně ani necítí bolest. Jako dlouholetý akvarista s těmito názory samozřejmě hluboce nesouhlasím, protože vím, co vím, když se dívám přes sklo nádrže na dovádění svých šupinatých mazlíků.

To, co je poslední dobou publikováno o inteligenci ryb, ale musí nutně přinutit k zamyšlení každého milovníka živých tvorů.  Africké ryby rypouni mají například větší mozek v poměru k tělu než člověk. Tyto nenápadně šedavě zbarvené rybky si dokonce dokáží hrát s kamínky a pohazovat s vodními rostlinkami jenom tak, zdánlivě bezúčelně a z čiré radosti. Navíc jsou vybavené elektrickým aparátem, který jim umožňuje skvělou orientaci v prostoru i efektivní lov kořisti. Podle intenzity slabých výbojů jde také určit, jakou má takový rypoun náladu. Zajímavé, ne?

 

Já vím, že mi to velkou popularitu nepřinese, ale podívejme se pravdě do tváře. Některé ryby jsou zkrátka chytřejší než kočky i europoslanci!

Já vím, že mi to velkou popularitu nepřinese, ale podívejme se pravdě do tváře. Některé ryby jsou zkrátka chytřejší než kočky i europoslanci!

Vysoce inteligentní rybou je i jeden druh mořského pyskouna, který poznává sám sebe v zrcadle. Vesele se před ním nakrucuje a prohlíží si tvar i barvu svého těla. Pokud se vám takový výkon nezdá příliš náročným, tak vězte, že se v zrcadle nepozná ani pes a ani kočka. Dokážou to kromě lidí už jenom opice, a to ještě jenom některé druhy.

Jiné ryby dokáží napočítat do pěti, jak zjistili vědci ze tří skotských univerzit při svém společném velkém podvodním projektu. Oslovenými rybami byly sociálně žijící africké cichlidy, které musely řešit náročné úkoly a strategie. Nakrmeny byly jenom v případě, že správně sčítaly a odčítaly různobarevné čtverce (žlutá barva například znamenala pokyn přičti jedničku a modrá zase jedničku odečti). Pokud šupinaté matematičky správně vypočítaly výsledek (například pět mínus jedna) a vyšlo jim správné číslo, byly náležitě odměněny. Samozřejmě jen u krmítka, označeného čtyřmi čtverci.

 

Musím se přiznat, že i já mám ryby rád, a to nejenom jako akvarijní kamarády. Momentka z letošní expedice na amazonskou řeku Demini to jasně dokazuje. (Na snímku pózují část rybáře Romaria a část napůl snězené ryby.)

Musím se přiznat, že i já mám ryby rád, a to nejenom jako akvarijní kamarády. Momentka z letošní expedice na amazonskou řeku Demini to jasně dokazuje. (Na snímku pózují část rybáře Romaria a část napůl snězené ryby.)

U ryb je to nicméně stejné jako u lidí, a tak se u jedinců stejného druhu můžeme nepřekvapivě setkat s propastnými rozdíly v inteligenci. Vraťme se ale zpět k našim vánočním kaprům. Každý zkušený rybář vám potvrdí, že jsou mezi nimi jedinci chytřejší a hloupější. Někteří z nich se dávají chytit opakovaně, což není jistě známka velké bystrosti, ale jiní se už lidským vnadidlům budou možná až do konce života vyhýbat. Učí se tedy zkušenostmi (nebo chcete-li metodou pokus a omyl), které se, pokud ovšem dostanou kapříci od rybáře šanci, věkem ještě zvětšují.

I když ryby nebudí pocit velké inteligence, jsou to často osobnosti. Na druhou stranu jsou prostě někteří šupináči větší blbci než ostatní. Občas se bavím konverzací s jedním europoslancem, který se pro potřeby sebeprezentace své osůbky neustále převléká do různých kostýmů. Když se pak podívám do akvária, mám pocit, že si s rybami rozumím víc než s tímto voleným zástupcem lidstva. Chtěl bych vás proto v čase vánočním poprosit, abyste ty svoje kapříky netrápili ve vaně, ale klepli je co nejdřív. Nezapomeňte, že některé ryby mají větší mozek než člověk!

 

Vojtěch Alberto Sláma

Vložil: Vojtěch Alberto Sláma