Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když kancléř Olaf Scholz demonstroval za stažení amerických vojsk ze základny Rammstein… Svět Tomáše Koloce

komentář 04.12.2022
Když kancléř Olaf Scholz demonstroval za stažení amerických vojsk ze základny Rammstein…  Svět Tomáše Koloce

Foto: Se svolením Kremlin.ru

Popisek: Olaf Scholz v Kremlu

Švejk a nadporučík Lukáš, přesazeni do dnešní doby, seděli na mezi na okraji pole u vesnice Przewodów na hranici Polska a Ukrajiny a Švejk řekl: „Vzpomínáte, pane obrlajtnant, tenkrát jsme byli taky na hranici, v Novým Městě pod Šiatrom, mezi Slovenskem a Maďarskem…“

Švejk vzal do ruky Haškovu knihu, která oba proslavila, a zacitoval: „Poručík Dub po odchodu Švejkově byl ke všemu ještě tak pitomý, že vojáky upozorňoval na jeden sestřelený rakouský aeroplán, na jehož kovovém ráfu bylo zřetelně vyznačeno Wiener Neustadt. Ten jsme Rusům sestřelili u Lvova, řekl poručík Dub. Tato slova zaslechl nadporučík Lukáš, který se přiblížil a hlasitě dodal: Přičemž oba ruští letci uhořeli! Pak odcházel dál beze slova, pomysliv si, že poručík Dub jest kus dobytka.“

„Připouštím, Švejku, že dnešní situace by se mohla vykládat stejně. Ale nekřičte tak nahlas. Dobře víte, kdo všechno by si dnes na sebe musel vztáhnout to, co jsem si tehdy pomyslel,“ pravil nadporučík Lukáš. A aby odvedl řeč, dodal: „Tenkrát jsme byli na území, které dnes patří Slovensku, nebo Maďarsku?“

„V Maďarsku, pane obrlajtnant,“ ujasnil Švejk. „Voni Maďaři dobře vědí, proč už dneska chtějí být konečně neutrální. Víte, pane obrlajtnant, že ten jejich premiér Orbán nastavil velkoobchodní daně tak, aby se nadnárodním řetězcům nevyplatilo v Maďarsku obchodovat, a jejich provozovny, který tak jako u nás nechávají v Maďarsku jen asi pětinu výdělku, mohli koupit místní podnikatelé. To jsem nečet u žádných dezolátů, ale v deníku E15, co patří tomu Křetínskýmu, kterej teda teď se svým majetkem naopak vodchází někam do Tramtárie. Prej kvůli vysokejm daním. Mimochodem víte, že Poláci nechali tu nulovou DPH na potraviny i na příští rok? To jim Češi, který maj nejdražší vodu, elektriku, telefony, exekuce, jídlo a jak jsem čet, tak už i kafe, vykoupěj celou Kudowu Zdrój. Teda, jak se říká česky, Lázně Chudoba, který už taky nemáme, za což může císařovna Marie Terezie, která ho definitivně prošustrovala už v roce 1763. Z toho můžete vidět, že pan premiér Fiala se svou vládou taky nemůžou za všechno.“

Nadporučíku Lukášovi začaly vstávat hrůzou vlasy na hlavě: „Švejku, už zase blbnete? Polovina toho, co jste tu říkal, by stačila k obžalobě za velezradu. Proč už jednou nerespektujete moje heslo: Buďme Češi, ale nemusí o tom nikdo vědět?“

„Já vím, pane obrlajtnant,“ mírnil se Švejk. „Však paní senátorka Němcová v deníku Forum24, co založil ten státotvornej pan Šafr, řekla: Původ zla je Rusko, tam leží veškerá zodpovědnost za cokoliv, co se stane. Já s tím i souhlasím, čet jsem, že v Rusku už není co žrát, a tak ředitel delfinária v Sevastopolu na Krymu, kterej okupujou Rusové, vypustil svý delfíny do moře, ale voni se akorát flákali u pobřeží, pískali a nikam nevodplavali. Toho si asi všim ten francouzskej europoslanec Thierry Mariani, když řek, že Francie je v posledních letech plná uprchlíků vodevšad, ale kupodivu skoro žádnej z nich není z Krymu. To asi nepočítal s tím skoro milionem ruských uprchlíků, co za dva poslední měsíce z celýho Ruska (a divil bych se, kdyby ne i z Krymu) utekli před touhle podělanou válkou, o který šéfka mise OSN na Ukrajině Matilda Bognerová, řekla, že v ní Rusko i Ukrajina mučí válečné zajatce. A nejen mučí. Nepřejte si vědět, co se stalo u vesnice Svatove a co vo tom řekl francouzskej poslanec Nicolas Dupont Aignan.“

„Držte hubu Švejku!“ neudržel se nadporučík Lukáš, který držel noviny. „Poslanci, europoslanci, šéfové misí OSN, ti všichni si můžou dovolit říkat, co chtějí, protože mají imunitu, ale vy byste si měl přečíst, co řekla soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková. Tady to čtu v Aktuálně.cz: Neomezená svoboda slova dává moc nepřátelům systému. Víte, co nás učili na c. a k. generálním štábu? Že zločiny páchá vždy pouze nepřítel. Když u nás byly loni a předloni lockdowny, tak byl vyhlášen stav nouze, ve kterém jeden bezdomovec z Brna dostal za krádež čtyř housek půldruhého roku a druhý v Ústí za dvě koblihy a patnáct čokolád čtyřiadvacet měsíců. Premiér Trudeau v Kanadě zabavoval majetek protestujících a zatýkal i ty, kdo je nechali jen přespat. Ale když jsou dneska protesty proti lockdownu v Číně, pan premiér Trudeau vášnivě podporuje protestující. Nejlíp to na Twitteru napsal pan Přibáň: V Číně je státní cenzura zakazující šíření pravdivých informací. EU proti tomu chce regulovat obsah sociálních sítí jako obranu před Čínou (apod.), kteří je zneužívají pro šíření dezinformací lží. Zkrátka: Co je povoleno Jovovi, není povoleno volovi. Už byste to jednou měl pochopit.“

„Já to chápu, pane obrlajtnant,“ kvitoval Švejk. „Když v roce 1983 německej kancléř Scholz demonstroval za stažení amerických vojsk ze základny Rammstein v NSR, protože nechtěl, aby štengrovaly jadernou hrozbu, a dneska říká, že Německo se musí stát nejlépe vyzbrojenou zemí v Evropě, tak prostě změnil názor, stejně jako ho po roce 1989 změnili generál Pavel a expremiér Babiš. Možná ty dva za tu jejich pružnost nechali i jako kandidáty na prezidenta, zatímco ty, co se v ničem neposunuli, vyloučili. A tak to má bejt! Jako ten Vladimir Kličko, který byl pět let důstojníkem sovětské okupační armády u nás v Mimoni, ale pak se za to omluvil, takže dneska jeho syn může klidně bejt starostou Kyjeva. To není jako ten starosta Charkova Terechov, kterej se v ničem nezměnil, mluvil k občanům v televizi a na webu ve svým rodným jazyce, za což byl odsouzen na základě ukrajinskýho zákona o zajištění fungování státního jazyka z roku 2019.“

„Švejku, ale už ani slovo!“ zařval nadporučík Lukáš. „Ve vlastním zájmu si uvědomte, že politik a nadřízený důstojník můžou, tak jako pan nadporučík Dub nad troskami letadla, žvanit i úplné nesmysly: Tak jako ministr průmyslu a obchodu Síkela, když v souvislosti s krizí cen energií řekl: Ceny kolem 20 eur za megawatthodinu jsou minulostí. Ale ono je to možná dobře. Možná si uvědomíme, že dostupné energie nejsou samozřejmostí, že nerostné zdroje mají svoji cenu.“

„Já to uznávám, pane obrlajtnant, ale jen proto, že si už tři neděle myslím, že to všechno už brzo skončí. Od tý doby, co v Ankaře jednali šéf ruské rozvědky SVR Naryškin a ředitel americké CIA Burns. Já je oba znal. Ten generál Naryškin se ve skutečnosti jmenuje inspektor Babočka a ve filmu Tři vejce do skla ho hrál Vlasta Burian a ten Burns je major v nemocnici M*A*S*H a strašně touží po metálu s tím purpurovým srdcem. Tak vod tý doby vím, že my vobyčejný lidi vod toho všeho můžeme dát ruce pryč, protože voni a naši politici to určitě vyřešej k naší dokonalý spokojenosti,“ ukončil spokojeně Švejk.

Nadporučíkovi Lukášovi vypadl hrůzou z oka monokl.

Zdroje: Seznam.cz, Noviny.cz, Aktuálně.cz, Deník N, E15, Forum 24, Twitter, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.

 

QRcode

Vložil: Tomáš Koloc