Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byl jednou jeden covid. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.12.2022
Byl jednou jeden covid. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Nákup v čínském supermarketu?

Promořený nepromořenému nevěří. V Číně se lid postavil na nohy a začal zasílat ostrou žádost o ústupky stran nulové tolerance covidu. To vše začal směrovat vzhůru, až do oblak té jediné strany. V médiích mezi našimi politiky Západu se pak začalo šířit takové nešťastné dilema. Chceme podpořit protesty v Číně, protože lidská práva a tak podobně, potažmo je to ekonomický soupeř a u něj je každá snaha o jeho ponížení vítaná, ale zároveň by bylo trochu pro smích, kdybychom se postavili za lidi, co si nechtějí nechat šlapat po právech v rámci covidových restrikcí.

V Kanadě, to bylo v dávnověku tuhé zdravotnické totality, kejchnutí rovnalo se prakticky ortelu smrti. A protestujícím proti covidovým opatřením se nasazovala policejní pouta. V Německu a Francii protestující mlátila policie. V tu dobu my jsme u nás zkoušeli vykřesat zlato pokusem nosit dvě roušky na sobě a nesměli jsme překračovat hranice dávno zaniklých okresů. Ještě si pamatuju, jak jsem sestru prosil, aby mě vzala na nějakou proceduru do krajské nemocnice v Ústí nad Labem, a přemýšleli jsme, jak obejít hlídky, protože pozvánku jsem měl pouze telefonickou, ne v ruce na papíru. A byla tu nutnost překročit fiktivní hranice okresu. To bylo trápení hodné šachového velmistra.

Stejné šachové velmistrovství předvádí teď kanadský premiér Justin Trudeau. V době tvrdých uzávěr a blokování bankovních účtů s cílem vyhladovět protestující proti covidu (k tomu se nyní ani Čína neodhodlala, vyhladovět lidi, to je jako ze středověku), k poddaným pronášel projevy volající po ctění zákona. „Pokud protestujete, protože jste unavení covidovými opatřeními, musí se to chápat tak, že protestujete proti zákonu.“ Demonstrace v Kanadě byly potlačené. Udušené. Mediálně zahnané do kouta. Absurdita hysterického chování politiků za covidu byla obdivuhodná.

Teď je ovšem jiná doba a epicentrum se přesunulo do dokonale nepromořené Číny. Tam si nazdařbůh rostou počty nakažených (většinou asymptomatických) a čínská vláda se svou politikou nulové tolerance ke covidu musí vzdorovat protestům. Jenže to jsou protesty v Číně. A tam už je potřeba dříve protestující dezoláty označit za bojovníky za svobodu. To ví i Justin Trudeau. „Každý v Číně by měl mít možnost protestovat. Budeme i nadále mluvit tak, aby Čína věděla, že stojíme za lidskými právy a za lidmi, kteří protestují,“ řekl kanadský potentát po prožité zkušenosti, kdy před rokem sám likvidoval protesty vším, na co dosáhl. Snad kromě jaderné zbraně. Protesty proti covidovým opatřením jsou tedy jiné. Teď už ano. Když se protestovalo u nás, protestovali dezoláti a konspirační teoretici. Teď protestují v Číně, a to je najednou obhajoba lidských práv. Velmistrovství hodné kovaného politika, kdy mu jeho piruetku může závidět i Harapes v nejlepší formě.

Jak jde vypozorovat, zase tolik se od totalitní Číny nelišíme. Používáme informace tak, jak se nám hodí. Máme povinně rádi rudou mládež přilepující se k obrazům starých mistrů a silnicím, ale oprávněné protesty potlačujeme a mediálně ničíme. Ladislava Vrabela budeme stíhat za nejapnou poznámku na Facebooku, protože na to si páky najdeme, chceme si je najít, potřebujeme ho totiž umlčet - vše pod heslem Republiku si rozvracet nedáme. Hrozby zabitím od těch správných politiků budeme brát jako takovou pěknou zvláštnůstku dotyčného, viz Pavel Novotný z ODS a jeho slovní eskapády, kdy kdyby bylo po jeho, půlka republiky už měla dlít někde na Sibiři, na popravišti, nebo v kriminálu. Přičemž jde často do velmi barvitých popisů muk, která konkrétním lidem přeje.

Záleží na tom, jak se jako společnost vypořádáme s názory a postoji, které nás zdánlivě zdržují od pochodu do jícnu té nejblyštivější budoucnosti. Protože často nás takové hlasy varují před krachem celé společnosti (nebo jsou možnou příčinou krachu celé společnosti, samozřejmě). A je to tak v pořádku. Je to v pořádku v Číně, ale i v Kanadě nebo na Václaváku. To je ta pluralita a svoboda, kterou se snaží potlačit státy napříč Zeměkoulí. Nikoliv jenom v Číně nebo v Rusku. Všude. Názorové veletoče, které předvedl Trudeau, předvádí naši politici v celé unii i u nás ve Strakovce. Všechno je to takové mile geopoliticky na levačku. Domluvit se ten dobytek neumí. Tak na sebe kydá, hází bomby, pomlouvá se, škodí si jako rozjívení haranti na pískovišti. Prostě elita lidstva v přímém přenosu. Jak se s takovým materiálem chceme dočkat něčeho lepšího, než v čem teď žijeme?

 

Vložil: Štěpán Cháb