Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Konec se socialistickými experimenty a hodováním na dluh! Pak přijmeme euro a bude ráj, slibuje Kalousek

01.10.2013
Konec se socialistickými experimenty a hodováním na dluh! Pak přijmeme euro a bude ráj, slibuje Kalousek

Autor: TOP 09

Popisek: Miroslav Kalousek v předvolební tramvaji

Přijmout euro, či nepřijmout? Názory na tuto problematiku se různí. K jeho hlasitým příznivcům patří například místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Na svém blogu na serveru iDnes.cz vyjmenoval důvody, které mluví v jeho prospěch.

Kalousek uvedl skutečnosti, které považuje při rozhodování o přijetí, či nepřijetí eura za zásadní. Zdůraznil, že z původní zakladatelské jedenáctky se eurozóna postupně rozrostla o dalších šest států, přičemž na začátku příštího roku přivítá Lotyšsko a rok na to pravděpodobně i Litvu, a že žádná země eurozónu neopustila kvůli převažující nostalgii po domnělých výhodách původní národní měny.

Euro se navíc podle jeho slov prosadilo na mezinárodních trzích, oproti výchozímu stavu je nyní vůči americkému dolaru o 25 % silnější a v reakci na krizové období se euro stalo katalyzátorem dalekosáhlých změn, které dokladují jeho nezastupitelnou úlohu při vytváření jednotného trhu Evropské unie.

Přijetí eura napomůže české ekonomice

„Uvedená fakta by mohla ulehčovat rozhodování, zda učinit z eura i naši zákonnou měnu, k čemuž jsme se ostatně zavázali při vstupu do EU. Důvěryhodný stát by měl ctít své závazky. A to zejména tehdy, když pro české občany přínosy ze zavedení eura převyšují náklady,“ míní Kalousek. Pozitiva by přijetí eura přineslo podle exministra financí zejména vývozně zaměřeným podnikům, a to díky odstranění kurzových rizik z drtivé většiny zahraničně-obchodních transakcí.

Dle Kalouskova názoru představuje otázka zavedení eura klasický příklad strategického uvažování, neboť mezi patřičným rozhodnutím a  jeho naplněním se nachází poměrně dlouhé období technických a legislativních příprav. „Vydáme-li se cestou socialistických experimentů a hodování na dluh, můžeme na euro a výhody z něj plynoucí zapomenout. Pokud setrváme v odpovědné rozpočtové politice, bude přijetí eura ve vhodném okamžiku významným příspěvkem stability a růstu české ekonomiky,“ zdůraznil.

Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace