Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zemětřesení v ČR. To Petr Fiala polkl hrůzou z německého stropu. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.10.2022
Zemětřesení v ČR. To Petr Fiala polkl hrůzou z německého stropu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Plyn

Tak Němci zastropovali plyn. Svému průmyslu donesli předčasný vánoční dáreček. Od 1. ledna 2023 do konce dubna 2024 by měl německý průmysl platit 0,07 euro za kilowatthodinu za prvních 70 % loňské spotřeby plynu. Kolik to dělá na české koruny? 1,75,- za kilowatthodinu. My jsme zastropovaní na třech korunách. A tak uděláme českému průmyslu rozlučkový závěr roku, od ledna jde kompletně do kolen. Ale ne, určitě ne, na české politické scéně se totiž zjevil další podařený filištínský, který říká, že zdroje jsou.

„Zdroje a peníze na to máme, je proto nutné se více soustředit na jednotlivé projekty,“ řekl na Meziparlamentní konferenci o stabilitě, hospodářské koordinaci a správě v Evropské unii ministr pro nadsázku a nevhodné šprýmy Jozef Síkela. Ovšem nemluvil o podpoře průmyslu, ale o podpoře obnovitelných zdrojů elektřiny. Už zase signál vyslaný ale úplně špatným směrem, jak je u této vlády šlágrem. Budík už jí u hlavy zvoní přes půl roku, ona si stále nechává zdát o tom, jak zatočí s inflací, jak to po tom Babišovi dá do pořádku, jak státní dluh bude jen a jen klesat.

Takže můžeme očekávat, že někdy kolem března příštího roku si vláda všimne, že je něco blbě, když se jí úřady práce začnou plnit registrovanými a krematoriím už budou docházet svetry na zátop pod nebožtíky, tak začne v panice rozesílat další signály. Nejspíš o tom, že bychom měli nastartovat vesmírný program České republiky a pokořit tak Gagarina. Zdroje přece jsou. Vždycky byly. I ten Špidla, nadsazený předřečník Jozefa Síkely, říkal, že zdroje jsou a že i největší pesimisté říkají, že do pěti let od vstupu do unie budeme mít stejné platy jako v Německu. Zdroje pro permanentní nadsázku v politice jsou. Božínku, těch je. 

Co znamená, že Němci budou mít u svého průmyslu téměř o polovinu levnější plyn? Němci tak připravují ostatním státům unie závody v úlevách průmyslu u plateb za plyn. Jenže kde takový závod může skončit? Německo je nejrobustnější ekonomika celé Evropy, ta si může dovolit sáhnout hodně hluboko do kapsy, aniž by to pro ni znamenalo krach. Fialovo – počkáme, až co Brusel, musíme vyjednat celoevropské řešení – končí u prvního patníku, který občůral německý Punťa. I proto, že Německo bojkotovalo veškeré snahy jakýkoliv celounijní strop stanovit. 

Nezávidím Fialovi takovou pozici, je bezvýchodná. Pokud Německo stanovilo strop na takové úrovni a veřejně to oznámilo, neustoupí. My se budeme muset přizpůsobit. Jenže nemáme německou ekonomiku. A aby to Fiala vykryl a nenechal padnout český průmysl, bude muset snížit strop na německou úroveň. Neudělá-li to, všechno mu to tady pokrachuje, nebo se to odstěhuje do zahraničí (a zkrachuje mu stát). Pokud to udělá, zkrachuje mu pod rukama stát (a průmysl stejně odejde nebo zkrachuje se státem). Pokud by Fiala trval na celoevropském stropování, musela by výše stropu klesnout na německou úroveň. Východní a jižní státy to neustojí, ty západní to nesmírně oslabí. A Německo i přes svou robustní ekonomiku neutáhne vykrývat přes unijní rozpočet strop zbytku EU. Evropa jako celek ekonomicky klesne jako nikdy předtím. Navíc si unijní státy jako tradičně při průšvihu staví bábovičky na vlastním písečku, unii mají jen od toho, aby byla vidět politická reklama toho, že to jde dělat i blbě.

Směrujeme k rozpadu Evropské unie? Bezohledná arogance Německa tomu nasvědčuje. Ale možná už i Německo cítí, že do podpalubí ne že zatéká, ale že podpalubí už je plné vody. A tak zachraňuje přednostně sebe a svůj byznys, jinak je německý strop nepochopitelný. Vždyť Německo, to je Evropská unie, vždy prosazovalo unijní politiku a celoplošná opatření, teď je bojkotuje. Evropa smrdí jako před zahájením první světové války. To se to také všechno tak podivně skládalo a padalo a nálada byla vražedná. Čekalo se jen na rozbušku. I teď na ni čekáme? Božínku, denně nám jich chytí několik. Jen se jedné chopit a začít pročítat zprávy o tom, kdo komu vyhlásil válku. A to jsme se k takovému stavu dopracovali jen a jen vinou své vlastní blbosti podpořené blbostí Ruska a USA. No, není to báječné? Bude se umírat za hodnoty bez jakýchkoliv hodnot. Naše sociálními sítěmi rozmazlená generace nevojáků se bude muset chopit zbraní, které jsme, když jsme u toho, dávno odeslali jako nepotřebnou veteš na Ukrajinu.

Úvaha Německa je (pro Německo) logická. Pro nás je vražedná. Premiér Petr Fiala a jeho banda filištínských stojí před nesmírně těžkým úkolem. Jak jim přeju jen a jen pád, tady bych prosil o státnické chování na té nejvyšší úrovni a diplomatickou virtuozitu, protože tohle jestli proběhne podle předložených německých not, tak sbohem a řetěz. Bojím se, že s ohledem na to, co dosud Fialova vláda předváděla, nás čeká jen sbohem, jen řetěz. Už jste si letos začali dělat zásoby trvanlivých potravin? Mám pocit, že je nejvyšší čas to vzít šturmem a vykoupit všechno. A vybrat si peníze z banky. A začít přemýšlet v jiných dimenzích. Ne v dimenzích – kolik dostanu lajků – ale – jsem schopný jako Neo z Matrixu uhnout kulce (ne, nejste). Nikdy jsem nesnil o tom, že budu v historické knížce na fotce jako anonymní oběť masové vraždy ve válce. Taková možnost se teď jeví jako… no, nepravděpodobná, protože už jim padnu mrtvý k zemi při pochodu na popraviště. Výhoda kardiaků, vymluví se i z vlastní popravy tím, že si natruc umřou už cestou na ní. Není na čase začít opravdu masivně volat po míru, než se dostaneme za nevratný bod zlomu? Vždyť se ničíme.

 

Vložil: Štěpán Cháb