Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odvážná holka z chatrče neměla nic než talent, urputnost a lásku. Dcera horníka královnou country. Tajnosti slavných

05.10.2022
Odvážná holka z chatrče neměla nic než talent, urputnost a lásku. Dcera horníka královnou country. Tajnosti slavných

Foto: Wikimedia Commons / Anna Hanks, CC BY 2.0 Generic

Popisek: První dáma americké country Loretta Lynn

AUDIO / VIDEO V čtrnácti letech matkou, v třiatřiceti už babičkou. Chudá holka z Tennessee neměla vůbec nic, jen spoustu lásky, odvahy a urputnosti. Legenda americké country navždy odešla, její písně ale nikdy nezestárnou.

Vyrostla v podmínkách, které si nejspíš většina z nás vůbec nedovede představit. Srub s jedinou místností, v něm hromada dětí a každodenní souboj o přežití. Vdávala se už ve čtrnácti letech a do dvaceti porodila čtyři děti. Bez vzdělání, od sudiček ale dostala do vínku nezaměnitelný hlas, smysl pro hudbu a dar doprovázet ji příběhy ze života, s nimiž se spousta jejích fanoušků snadno ztotožnila. Jen svou pílí a urputností se dokázala stát první dámou americké country a živoucí legendou. Když podepisovala první profesionální smlouvu, stál její nejstarší syn už na prahu puberty. V roce 1973 se stala první country zpěvačkou, jejíž fotografie zdobila titulní stranu magazínu Newsweek a která pokřtila svoji hvězdu na hollywoodském Chodníku slávy. O svých hektických začátcích Loretta Lynn s oblibou říkávala: „Když mi bylo čtrnáct, žila jsem jako pětatřicetiletá, a v pětatřiceti jsem se cítila jako čtrnáctka.“

 

Coal Miner's Daughter:

Havířova dcera

Narodila se 14. dubna 1932 v hornické osadě Butcher Hollow v Kentucky jako druhé z osmi dětí Clary a Melvina Teda Webových. Přestože byli chudí jako myš a celá rodina žila v jediné místnosti, na své dětství Loretta ráda vzpomínala. Bylo totiž plné lásky. Stalo se také tématem její nejslavnější písničky z roku 1969 Coal Miner's Daughter: „Narodila jsem se jako havířova dcera ve srubu na kopci v Butcher Hollow, byli jsme chudí, ale měli jsme lásku, to byla věc, kterou otec dokázal vždy obstarat, rubal uhlí, aby vydělal nějaký ten dolar…“ Lásku ke zpěvu a hudbě zdědila po dědečkovi, který byl v Kentucky vyhlášeným hráčem na banjo. Zpívat začala jako malá v kostele a první písničky složila už ve třinácti. O rok později poznala na jedné slavnosti o šest let staršího Olivera Doolittla Lynna a seznámení to bylo víc než důvěrné, takže vzápětí zjistila, že je těhotná. Žili spolu až do jeho smrti v roce 1996 a Loretta mu porodila šest dětí, přičemž čtyři ještě před dvacátými narozeninami.

 

You're Lookin' At Country:

Osudový dárek

K osmnáctinám jí manžel koupil kytaru, aniž tušil, že tím úplně změní život nejen jí, ale i celé rodině. O šest let později se přestěhovali do Custer, kde začala vystupovat na zábavách v dřevorubeckém táboře. Měla velký úspěch, takže založila první skupinu Loretta´s Trail Blazers a po osmi měsících už zpívala na rozhlasových vlnách stanice v Bellinghamu. Krátce poté nahrála svůj první singl pro firmu Zero Records se slavnou skladbou I´m A Honky Tonk Girl a bleskově se dostala mezi deset nejlepších zpěvaček country. V roce 1960 se Loretta s rodinou usídlila v Nashville, byla nominovaná mezi největší objevy roku a stala se členkou Grand Ole Opry.

 

I´m A Honky Tonk Girl:

Holky, nedejte se

Sympatická tvář a poutavý životní příběh dívky, která se jen díky píli a talentu dokázala vyšvihnout z chudého venkova mezi největší hvězdy, ale nebylo to hlavní, co z ní udělalo fenomén. Stala se také první osobností, která v poměrně konzervativní country hudbě nastolila otázku nelehkého postavení žen ve společnosti. Inspiraci čerpala z vlastního komplikovaného vztahu s manželem, který jí byl permanentně nevěrný a pil jako duha, což výpovědní hodnotu jejích písní umocňovalo. Zklamání z Oliverova chování vložila do celé řady písní, v nichž v rozporu s dobovou morálkou burcovala ženy, že by si od partnerů neměly nechat všechno líbit. Přesto otce svých šesti dětí nikdy ani na okamžik neopustila. Její písně ale otevřeně obhajovaly práva žen střední třídy. I když je srozumitelnými texty a dynamickou muzikou učila sebeúctě a nebojácnosti, vždy rázně odmítala feminismus, který považovala za stejně extremistickou hloupost jako mužský šovinismus.

 

Don't Come Home A Drinkin':

Výjimečná autorka

Ve svých písních se vyjadřovala i k řadě dalších problémů, které společnost pálily. Například v roce 1966 nazpívala Dear Uncle Sam, v níž se jasně vymezila proti válce ve Vietnamu. Její nejotevřenější zpovědí se ale stala v roce 1975 The Pill, v níž podpořila právo ženy na kontrolu reprodukce. Na rozdíl od mnoha kolegyň většinu svých textů napsala sama, během kariéry jich bylo více než 160, nahrála sedm desítek alb a její hudba byla ve všech ohledech plně autentická. Čtyřikrát získala cenu Grammy a byla uvedena do více hudebních síní slávy, než kterákoliv jiná zpěvačka na světě. V roce 1977 se stala první country zpěvačkou, která se dočkala své hvězdy na slavném hollywoodském Chodníku slávy, a v roce 2013 jí Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody, nejvyšší civilní vyznamenání USA. A její slavná Coal Miner's Daughter byla zařazena mezi sto nejvýznamnějších písní dvacátého století.

 

Dear Uncle Sam:

První dáma country

V roce 1976 se stalo bestsellerem její autobiografické životopisné drama Havířova dcera a o čtyři roky později byl její životní příběh zfilmován. Hlavní postavu ztvárnila Sissy Spacek, která za ni dostala Oscara. Mimořádně obtížně Loretta prožívala první těhotenství, protože se odstěhovala s manželem daleko od rodičů a moc se jí stýskalo. Hlavně po mamince. Brzy si uvědomila, že mezi nimi funguje jakési nevysvětlitelné pouto. Dokázala vycítit, že matka čeká na její dopis, a věděla, kdy jí odpovídá. To byl ale jenom začátek záhadných předtuch, které se později potvrdily. Například věděla předem, že přijde o život její syn Jack Benny, který se v roce 1984 utopil. Stejně tak spatřila svého otce ležet v rakvi a následující den prodělal těžký záchvat mrtvice. Když se pak po několika letech vrátila do rodného domu, spatřila jeho ducha, jak spokojeně sedí na verandě.

 

They dont make'em like my daddy any more:

Prokletý dům

Poté co v letech 1966 až 1970 natočila neuvěřitelných třináct hitů, které se umístily v top desítce, a čtyři dokonce na první příčce, rozhodla se v roce 1967 najít pro neustále se rozrůstající rodinu větší dům. Shodou okolností jednou cestou domů zabloudila a díky tomu objevila poblíž Hurricane Mills starobylé sídlo, které kdysi patřilo bohatému majiteli bavlníkových plantáží. Okamžitě cítila, že je to ono, a vzápětí se dozvěděla, že je opravdu na prodej. Jakmile se ale rodina nastěhovala, začaly se brzy dít nevysvětlitelné věci. Dveře se samy otvíraly a zavíraly, obrazy a fotografie na stěnách se houpaly, ozývaly se prapodivné zvuky. V jedné místnosti dokonce neustále vládl i v největších vedrech jakoby mrtvolný chlad.

 

The Pill:

Bloudící duše

Lorettina dvojčata Peggy a Patsy často mluvila o lidech, procházejících se po jejich pokoji. A především o krásné mladé ženě v dlouhých, staromódních šatech a s vyčesaným drdolem. Postupně ji zahlédla celá rodina včetně Loretty, která ji spatřila při návratu z turné, jak stojí na balkóně, pláče a lomí rukama. Usoudila, že by mohlo jít o ducha Buel Anderson, která žila v domě před sto lety, porodila mrtvé dítě a po dvanácti dnech zemřela. Loretta byla přesvědčena, že stále trpí ztrátou miminka, a proto její duše nemůže přejít na druhý břeh. Její syn se zase jednou v noci probudil a spatřil u své postele konfederačního vojáka. Poté se rodina dozvěděla, že během občanské války došlo u jejich domu ke krvavému masakru, při němž přišlo o život devatenáct vojáků Konfederace. A s jejich duchy se prý obyvatelé Hurricane Mills setkávali často. Prapodivné zvuky se často ozývaly i z bývalé otročí díry pod verandou, do níž byli zavíráni za trest vzpurní otroci. Znělo to, jako by někdo při chůzi táhl za sebou těžký řetěz.

 

One's On The Way:

Pokus o smír

Samotnou Lorettu pak začaly sužovat podivné pocity, podobné elektrickým šokům, a tak se rozhodla s duchy spojit a dát jim najevo, že její rodina nejsou jejich nepřátelé. Při jedné seanci vyvolala s přáteli ducha jakéhosi pana Andersona, k rozumné dohodě ale neměl sebemenší chuť. Rozhněval se, začal třást stolem, pak ho zvedl do výšky a pustil na zem tak prudce, že ho rozlomil na dva kusy. Od místních pak zjistila, že se pravděpodobně jednalo o někdejšího majitele domu a plantáží Jamese Andersona, který je poblíž domu pohřben. Zřejmě si svůj majetek dál bedlivě střeží a nemá rád jakékoli změny. Lorettina asistenta dokonce jednou málem shodil ze schodů, když neúmyslně zavadil o jeho obraz na zdi.

 

Blue Kentucky Girl:

Vymítač se vypařil

Nakonec požádala o pomoc proslulého vymítače duchů Jamese Van Praagha, aby jí pomohl dům vyčistit. Ani on ale neuspěl. Jakmile totiž zaslechl tajemný hlas, který na něj zařval Vypadni!, raději posbíral svých pět švestek a pádil pryč. A tak po pár letech Lorreta bydlení ve vysněném sídle vzdala, přestože si na pozemcích dokonce nechala postavit kopii svého rodného srubu, založila vlastní muzeum, hotely, restaurace i obchody. V sedmdesátých letech koupila dům v Mexiku, v němž žila s manželem a dcerami dvojčaty. Našla tam mnohem větší klid a její ranč v Hurricane Mills se namísto vytouženého domova proměnil v sedmou nejvyhledávanější turistickou atrakci v Tennessee. Nakonec se ale po letech do svého vysněného domu vrátila. Devadesátiletá světoznámá zpěvačka, skladatelka a textařka Loretta Lynn zemřela 4. října 2022 ve spánku, na svém ranči v Hurricane Mills v americkém státě Tennessee.

 

Ain't No Time To Go:

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, CNN, LorettaLynn.com, BBC, Country Living, Supraphon, Loretta Lynn Ranch, Grammy, Kentucky Tourism)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská