Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Meghan umí uronit slzu a dojatí Britové odpouštějí. Kdo zaujme místo miláčka národa po princezně Dianě? O kom se mluví

02.10.2022
Meghan umí uronit slzu a dojatí Britové odpouštějí. Kdo zaujme místo miláčka národa po princezně Dianě? O kom se mluví

Foto: Se svolením The Royal Family (stejně jako snímky v článku, není-li uveden jiný zdroj))

Popisek: Manželka prince Harryho na pohřbu královny Alžběty II. Někdejší americká seriálová herečka Meghan Markle se po svatbě ocitla v úplně jiném světě a tvrdě narazila na britskou konzervativnost. Nejspíš už ale pochopila, že odpor je marným bojem s větrnými mlýny, takže po královnině smrti vzala zpátečku. A zdá se, že ji přece jen Velká Británie nakonec přece jen vezme časem na milost.

Po pohřbu královny Alžběty II. se pozornost milionů lidí, kterým neunikne žádná zpráva z britské královské rodiny, zaměřuje hlavně na obě snachy Karla III. A protože osud Harryho manželky Meghan je zajímavější, dostává se jí momentálně v médiích velkého prostoru.

Když se tehdy ještě princ Charles rozvedl s princeznou Dianou, Britové matku dvou královských synů neopustili. Vše ještě znásobila tragická smrt nešťastné Diany, která se na dlouhá desetiletí stala pravidelně oplakávaným miláčkem národa. To se jistě nikdy nezmění, protože legendy neumírají. Jenže svět obdivovatelů královských dvorů si žádá nové ikony. Poměrně nečekaně se teď mezi ně zařazuje i dosud nepříliš oblíbená Meghan, americká manželka prince Harryho.

 

Kate Meghan

Král, je mrtev, ať žije král! Nyní tedy spíš královna. V duchu proslulé tradiční francouzské fráze potřebují fanoušci po smrti Alžběty II. nové ikony, které by sledovali a pitvali každý jejich krok. Do centra pozornosti se tudíž dostávají nejen Kate, ale překvapivě i doposud odmítaná Meghan.

Babiččiny šperky zdobily Kate i Meghan

Bílé perly se staly symbolem smutku za královny Viktorie, tato tradice přešla do povědomí celého světa, i u nás se říká, že perly znamenají slzy. Nejsou ale perly jako perly. Ty, kterými se ozdobily na pohřeb Kate a Meghan, mají své dlouhé příběhy.

Kate, která se po smrti královny stala princeznou z Walesu, měla čtyřřadý perlový náhrdelník s diamantovou sponou, který patřil Alžbětě II. Šperk vytvořilo slavné britské klenotnictví Garrard. V roce 1982 jej na sobě měla princezna Diana při státní návštěvě nizozemské královny Beatrix v Londýně. Podle webu The Court Jeweller si královna Alžběta nechala náhrdelník vyrobit z perel, které jí darovala japonská vláda po její první státní návštěvě této země v roce 1975. Vévodkyně z Cambridge a Cornwallu doplnila šperk diamantovými náušnicemi s bahrajnskými perlami, které rovněž pocházejí z královniny sbírky. Náušnice byly vytvořeny z perel, které Alžběta a její manžel, princ Philip, dostali jako svatební dar z Bahrajnu v roce 1947. V prvních letech Alžbětiny vlády byly na panovnici často k vidění. Stejnou sadu šperků zvolila Kate už v loňském roce na pohřeb manžela Alžběty II., prince Philipa, vévody z Edinburghu.

Manželka nového následníka trůnu prince Williama tak dala jasně najevo, kdo je dědičkou rodinných klenotů. Něco z nich ale zbylo i pro Meghan. Když se připojila po svatbě s princem Harrym ke královské rodině, dostala od babičky Alžběty náušnice s perlami a diamanty. A právě těmi se ozdobila na královnin pohřeb. Harry a Meghan se sice vzdálili životu královské rodiny, s nimi ovšem odjely do Spojených států i babiččiny dárky, například právě některé šperky.

 

Harry Meghan

Princ Harry s Meghan po příletu na pohřeb královny Alžběty II. Tihle dva nejsou tolik svázáni protokolem, takže si mohou dovolit nějakou tu důvěrnost i na veřejnosti. Třeba jít ruku v ruce.

Usmíření se nekoná, Meghan ale projevuje city

Princ Harry se několikrát pokusil o formální usmíření s otcem a celou královskou rodinou, údajně dokonce nabízel prostředníka, který by vztahy pomohl urovnat, nikdy se to ale nepodařilo. Nepomohl ani hold, který vzdal Alžbětě II. a v kterém vyjádřil svou úctu velké královně, ale také upřímné city vnuka, pro kterého měla babička slabost, i když ji mnohokrát zlobil. Na pohřbu ovšem Harry s Meghan působili mnohem uvolněněji než oficiální následnický pár William a Kate, kteří se chovali snad až příliš škrobeně a uhlazeně. Harry a Meghan si na rozdíl od nich mohli dovolit osobní kontakt, vzít se za ruce, dát najevo, že smutné okamžiky prožívají jako souznějící pár. Navíc Meghan dokonce dala průchod citům a uronila nenápadně slzu, kterou rychle setřela černou rukavičkou, a fotografové si toho všimli.

 

William Kate

Nový následnický pár působí leckdy mnohem upjatěji než ostatní členové rodiny. William a Kate, vévoda a vévodkyně z Cambridge, na novém oficiálním obrazu od předního britského portrétisty Jamie Coretha, který můžeme vidět od letošního června ve Fitzwilliamově muzeu v Cambridgi.

William a Kate jsou tak dokonalými reprezentanty oficiální dvorské etikety, že to z nich často dělá pro dnešní svět poněkud nepochopitelné kožené panáky. Ostatně ani jejich otec, král Karel III., nebyl nikdy tak škrobený, jako jsou tihle dva. A tak se národ, který po ostrých prohlášeních Meghan o nesnesitelném životu u dvora vévodkyni ze Sussexu zavrhl, pomalu začíná přiklánět na její stranu. Bylo zveřejněno, že popularita Meghan stoupla po pohřbu královny na 47 procent, což je z předchozích 15 skutečně velký skok. Kdo ví, možná právě původně zavržená Meghan aspiruje na nového miláčka britského národa, přízeň lidu je jak známo vrtkavá. Však o tom nejvíc ví samotná současná královna manželka Camilla, kterou jako nástupkyni milované princezny Diany Britové přijímali dlouho velmi neochotně.

(zdroje: Super, Kafe.cz, iDnes)

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková